Scott Addict RC 2025 Showroom
16.01.25 14:13 3042025-01-16T14:13:00+01:00Text: NoMan (vertaald door AI)Foto's: Erwin HaidenNog maar net in het achterland van Girona, nu in het Bikeboard-fotostudio en binnenkort op de wegen rond Wenen en de rest van de wereld: de aftrap van de langdurige test met de nieuwste generatie van Scotts superlichte topracefiets in de Pro‑uitvoering van 6,6 kg.16.01.25 14:13 3212025-01-16T14:13:00+01:00Scott Addict RC 2025 Showroom
16.01.25 14:13 3212025-01-16T14:13:00+01:00 NoMan (vertaald door AI) Erwin HaidenNog maar net in het achterland van Girona, nu in het Bikeboard-fotostudio en binnenkort op de wegen rond Wenen en de rest van de wereld: de aftrap van de langdurige test met de nieuwste generatie van Scotts superlichte topracefiets in de Pro‑uitvoering van 6,6 kg.16.01.25 14:13 3212025-01-16T14:13:00+01:00De UCI zou bij een controle mogelijk twee keer kijken. Dat kan onze testrijder echter niets schelen - hij heeft toch geen start bij een wedstrijd onder de regels van de wereldwielerbond met de Scott Addict RC Pro van de jongste generatie in gedachten. Voor hem: vele testkilometers onder binnenlandse en waarschijnlijk ook internationale zon, waarvan de eerste, nog volledig zonder zon en koud, ook al zijn afgelegd.
Maar laten we de toekomst niet te ver voor zijn en concentreren we ons op wat we tot nu toe hebben: gegevens en feiten over en studiobeelden van Scotts nieuwste racefiets in de Dura Ace-versie, met een adviesprijs van 8.699 euro de op één na duurste vertegenwoordiger van het vijfdelige 2025-aanbod.
Kort voor Kerstmis is het goede stuk, dat naar aanleiding van de Addict RC-presselancering ook al live in Girona te bewonderen was, bij de Bikeboard-redactie aangekomen, en pakweg drie uur later heeft zijn langetermijntester het ook al opgehaald.
In ieder geval genoeg tijd om op te schrijven wat er op te schrijven viel - onder andere het niet-UCI-conforme gewicht van 6,635 kg in maat L (nota bene: de UCI-goedkeuring heeft het frame natuurlijk toch, herkenbaar zoals gebruikelijk aan de betreffende sticker boven de trapas. Bovendien rijdt natuurlijk niemand zonder pedaal wedstrijden. Zelfs met de lichtste modellen op de markt zou het limiet gehaald zijn en is het probleem dus irrelevant) - en de allesbehalve alleen-wit-grijze schoonheid in het juiste studiolicht te zetten.
Cumulus wit/carbon zwart
De officiële naam van het kleurenschema van de Addict RC Pro. In feite verandert het wit, afhankelijk van de inval van het licht, ook in lichtblauw of lila — om nog maar te zwijgen van het iriserende Scott-logoEn zoals het daar voor je staat met zijn ogenschijnlijk eenvoudige lak, zijn sobere design en zijn sierlijke integratieoplossingen, kun je niet anders dan nogmaals herhalen wat al eind november werd vastgesteld, zodat het ook aan het begin van deze showroom zwart op wit (nee, omgekeerd!) geschreven staat:
Met de 2025-incarnatie van het lichtgewicht-icoon heb je een tamelijk klassiek gesneden, tijdloos mooie racefiets voor je.
Grappig daarbij, wat het kleurenschema betreft: sommige van zijn desalniettemin ultramoderne features draagt de Scott openlijk – als frameopdruk slim in het design geïntegreerd – voor zich uit: 34 mm bandenspeling, rake 44 mm, 160 mm Flatmount, ...
Technische specificaties
| Frame | Addict RC HMX | Crankstel | Shimano Dura-Ace FC-R9200 Hollowtech II, 52x36Z |
| Maten | XXS/XS/S/M/L/XL/XXL | Ketting | Shimano Dura-Ace CN-M9100-12 |
| Vork | Addict RC HMF Flatmount Disc 27,2 mm excentrische carbonpen | Cassette | Shimano Dura-Ace CS-R9200-12, 11-34 t. |
| Trapas | Shimano SM-BB92-41B | Rem | Shimano BR-R9270 hydraulische schijfrem |
| Stuur/Voorbouw | Syncros IC-R100-SL Carbon Combo | Remschijf voor/achter | Shimano RT-CL900 160/140 |
| Zadelpen | Syncros SP-R100-SL | Balhoofd | Acros AIF-1317S |
| Zadel | Syncros Belcarra Regular 1.0 | Wielen | Syncros Capital 1.0S 40 mm + Syncros SL as |
| Achterderailleur | Shimano Dura-Ace RD-R9250 Di2 12-f | Banden | Schwalbe Pro One Microskin TL-Easy 700x30C + Schwalbe Aerothan binnenband |
| Voorderailleur | Shimano Dura-Ace FD-R9250 Di2 12-f | Gewicht zonder pedalen | 6,635 kg (BB-meting) |
| Schakel-/remhendels | Shimano Dura-Ace ST-R9270 Di2 12-f | Prijs | € 8.699,- (adviesprijs) |
Alleen nog compatibel met elektronische schakelsystemen, met "Dura-Ace-versie" bedoelt de Addict RC Pro vanzelfsprekend de Di2-variant van Shimanos topgroep – sinds 2021 is er toch geen andere meer.
Van de drie mogelijke verhoudingen bij de crank koos Scott voor de voor de allroundgeschikte klimmer logische, middelste met 52/36 tanden en een 11-34 cassette. Helaas is er geen powermeter geïntegreerd – maar op de een of andere manier moeten, afgezien van het framemateriaal, ook de meer dan 4.000 euro prijsverschil met het topmodel Ultimate verklaard worden.
De remmen van dezelfde herkomst komen met 160 respectievelijk 140 mm grote rotoren, wat te allen tijde betrouwbare vertraging en voldoende remkracht en hittebestendigheid ook op lange afdalingen zou moeten garanderen.
Veel meer componenten zijn, zoals bij Scott gebruikelijk, afkomstig uit de schappen van het huismerkaccessoirelabel Syncros – en dat kan geen kwaad: van de Capital 1.0S carbonwielen met Schwalbe Pro One-banden van 30 mm (hookless, 40 mm velghoogte, 25 mm binnenbreedte, 1.335 g) met zelfcentrerende steekassen, via de SP-R100 SL-zadelpen tot aan het IC-R100 SL-cockpit.
De natuurlijk eveneens uit carbon opgebouwde stuur-voorbouwcombinatie is grondig herzien en valt op door een aerodynamische, rechte bovenkant van het stuur, een brede overgang naar de remgrepen, 6° flare in het onderste deel van het stuur en rechte uiteinden. In maat Large is hij boven 40 cm en onder 43 cm breed; de dropbar biedt een in Spanje reeds beproefd, fijn compromis tussen aerodynamische houding en comfort.
geometrie
| XXS (47) | XS (49) | S (52) | M (54) | L (56) | XL (58) | XXL (61) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bovenbuis (mm) | 519 | 528 | 542 | 555 | 572 | 586 | 602 |
| Balhoofdbuishoek (°) | 71,3° | 71,8° | 72,3° | 72,8° | 73,4° | 73,6° | 73,8° |
| Zadelbuishoek (°) | 74,5° | 74,5° | 74° | 73,6° | 73,3° | 72,8° | 72,5° |
| Achtervorklengte (mm) | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 |
| BB-drop (mm) | 74 | 74 | 73 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Balhoofdbuis (mm) | 90 | 100 | 113 | 130 | 150 | 170 | 190 |
| Vork offset (mm) | 47 | 47 | 47 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Doorstaphoogte (mm) | 725 | 740 | 758 | 778 | 799 | 820 | 840 |
| Zadelbuis (mm) | 452 | 482 | 502 | 523 | 542 | 560 | 572 |
| Wielbasis (mm) | 977 | 983 | 989 | 991 | 999 | 1006 | 1015 |
| Stack (mm) | 501 | 513 | 526 | 543 | 565 | 584 | 604 |
| Reach (mm) | 379 | 386 | 392 | 395 | 403 | 406 | 411 |
Dat de geometrie een aanpassing nodig had, kwam door de wens van zowel profs als klanten voor meer ruimte voor banden. Scott leverde hier, zoals al gezegd, prima werk en schroefde het maximaal mogelijke op tot maar liefst 34 mm.
Om het rijgedrag toch levendig en tegelijkertijd stabiel genoeg te houden, werden onder andere de kettingstrepen tot het minimum van 410 mm ingekort en de offset van de vork op 44 mm aangepast.
Positief neveneffect: ondanks de standaard gemonteerde 30 mm brede banden is er nauwelijks toe overlap.
De details
Alles goed en wel, maar eigenlijk wil je vooral weten wat dat zilverglanzende uitsteeksel aan het stuur is?
De uit de 3D-printer ontsproten nieuwe computerhouder staat, als je wilt, pars pro toto voor Scotts nauwgezette en tot in het kleinste detail gevoerde obsessie voor elk grammetje. In twee lengtes verkrijgbaar en dus ofwel 16 of zelfs slechts 12,6 g licht, werd alleen op dit punt al een gewichtsbesparing van 24 respectievelijk 21,4 g behaald ten opzichte van het vorige model.
Als we bij het cockpitgebied blijven, vinden we nog twee andere noemenswaardige details. Een zeer praktisch kenmerk is het in het stuuruiteinde geïntegreerde Syncros iS Drop Bar Tool 2. Op het eerste gezicht lijkt dit minitool simpelweg te beperkt, maar bij de Addict van de vierde generatie heb je doorgaans niet meer nodig dan een T25 Torx en een 6 mm inbussleutel voor de steekas, aangezien alle op het frameset gemonteerde schroeven T25 Torx zijn.
En onzichtbaar onder een afdekking verborgen bevindt zich ook het complexe binnenwerk rond het Acros-balhoofd, dat alle kabels en leidingen intern verwerkt, en de expander voor de carbon voorvorksteel.
Apropos vork: Scott levert alleen bij de Addict RC Ultimate de hoogste carbon-kwaliteitsklasse (HMF SL). Vanaf het Pro-model en lager moet je genoegen nemen met een HMF-carbonvork.
Datzelfde geldt voor het frame zelf. Het HMX-SL vedergewicht van slechts 599 g is voorbehouden aan het topmodel. Bij het Pro en daaronder vormt een HMX-frame – uiteraard ook ontwikkeld met behulp van de nieuwste materialen, verbeterde productietechnieken en computersimulaties – de basis. Het gewichtsverschil van 50 g blijft echter beperkt. En wie daar geen troost in vindt: zelfs de profs worden voor het grootste deel met het 'zwaardere' frame uitgerust.
Er blijft tenslotte niets anders over dan wat er in november 2024 over de nieuwe Scott Addict RC is gehoord, om te vormen tot een veelbelovende vooruitblik op onze langetermijnreview.
In Girona werd gesproken over twaalf watt minder luchtweerstand vergeleken met zijn voorganger en slechts negen watt verschil met de Aero-Bomber Foil bij 45 km/u; over een derde meer comfort, veroorzaakt onder andere door dunnere achtervork en bredere banden; over 300 gram gewichtsbesparing bij de toch al niet bijzonder zware complete fiets, en toch bleef de vrijgave ongewijzigd tot max. 120 kg systeemgewicht.
Zoals altijd zullen we deze gegevens wegens het ontbreken van geschikte testbanken, windtunnels, laboratoria enz. niet kunnen verifiëren. Maar Lukas zal al zijn lichamelijke sensoren inzetten — en daarvan heeft hij er een die een 5 mm verschil in zadelhoogte meteen in de knieën voelt en een ook maar iets lager stuur of langere stuurpen direct in de onderrug registreert, echt genoeg — en het Scott Addict RC Pro evenmin sparen, net zo min als zichzelf. Hij zal de racer dus bij weer en wind, op goede en slechte wegen, voor training en woon‑werkverkeer, in Oostenrijk en elders testen. En ons daarna uitvoerig vertellen over zijn ervaringen met tot nu toe het lichtste serieproductie-racefiets van de Zwitsers … stay tuned!



