Rose Backroad AL Plus
19.07.23 15:29 2202023-07-19T15:29:00+02:00Text: NoPain (Preložené AI)Fotografie: Erwin HaidenCenový trhák na dochádzanie do práce alebo na bikepacking: Úplne nový e-gravel bike od Rose s hliníkovým rámom, nábojovým motorom Mahle X35 a množstvom (pneumatickej) slobody.19.07.23 15:29 2352023-07-19T15:29:00+02:00Rose Backroad AL Plus
19.07.23 15:29 2352023-07-19T15:29:00+02:00 NoPain (Preložené AI) Erwin HaidenCenový trhák na dochádzanie do práce alebo na bikepacking: Úplne nový e-gravel bike od Rose s hliníkovým rámom, nábojovým motorom Mahle X35 a množstvom (pneumatickej) slobody.19.07.23 15:29 2352023-07-19T15:29:00+02:00Po uvedení Backroad Plus s karbónovým rámom elektrifikoval Rose teraz aj lacnejší hliníkový gravel bike Backroad AL a rozšíril tak svoju E-Bike radu o novú platformu. Nový Backroad AL Plus síce nesie DNA obľúbeného univerzála, napríklad uvoľnenú geometriu rámu, množstvo montážnych bodov a moderný dizajn, prvýkrát však integruje pohonný systém Mahle X35 elegantne do rámu.
Backroad AL Plus je odteraz dostupný ako Apex XPLR 1x12 a GRX RX810 1x11 verzia za cenu od 3.399 €. Bicykel je dostupný v dvoch farbách „sandy taco“ a „seafoam green“ a vo veľkostiach XS až XL.
My z Bikeboardu sme už niekoľko týždňov pred uvedením na trh dostali Backroad AL Plus so sadou Shimano GRX 1x11 na dôkladný test.
Zažívaj svoj každodenný život každý deň nanovo.
Roses Backroad AL Plus NárokE-Gravelbiky už dávno nie sú iba prechodným trendom. Sú vhodné na každodenné použitie, ideálne na nákupy alebo dochádzanie do práce, umožňujú svojim majiteľom predĺžiť vlastné túry, objavovať svoje okolie nanovo alebo znovu a ponúkajú taktiež možnosti pre offroad dobrodružstvá a bikepackingové výlety.
Nový model Backroad AL Plus E-Gravelbike od Rose však nie je len lacnejšou alternatívou k drahšiemu karbónovému E-Gravelu, ale presviedča svojou relatívne svižnejšou geometriou a mimoriadne nenápadne pracujúcim motorom X35 Mahle. Kombinácia extra výkonu a osvedčeného hliníkového rámu sa teda neobracia len na začiatočníkov alebo šetrných cyklistov, ale ponúka aj skúseným bikerom motorom podporovanú alternatívu na dosiahnutie ich individuálnych cieľov - skutočný gravelový pocit vrátane.
Odvážte sa objavovať každý deň. Elektrifikované.
Rose uvádza na trh nový e-gravel bicykel Backroad AL PlusPohon e-biku Mahle X35
Vyspelý a kompaktný motor v zadnom náboji s maximálnym krútiacim momentom 40 Nm a akumulátorom s kapacitou 250 Wh. So systémovou hmotnosťou iba 3,5 kg patrí pohon, známy aj ako "E-Bikemotion" (pretože stuttgartský dodávateľ automobilových dielov Mahle prevzal startup "Ebikemotion" zo španielskeho Palencie v októbri 2018), stále medzi najľahšie pohony pre elektrické cestné bicykle na trhu.
V porovnaní so svojim nástupcom X20, ktorý je navyše vybavený senzormi zrýchlenia, rýchlosti, krútiaceho momentu, teploty a kadencie, má X35 síce o niečo menší výkon a nie tak úplne "prirodzený" pocit z jazdy, no aj tak je - vďaka harmonicky vyladenej podpore - ideálny pre elektrické cestné bicykle a elektrické gravel bicykle, ako aj na dochádzanie, gravelovanie alebo bikepacking.
Kto potrebuje väčší dojazd, môže pomocou Range Extenderu (208 Wh) zvýšiť celkovú kapacitu na 458 Wh, resp. podporovanú vzdialenosť z teoreticky možných 100 na 170 kilometrov. Na tento účel sa voliteľná batéria vo forme fľaše na vodu upevní do proprietárneho držiaka na fľašu a zapojí do nabíjacieho portu. Range Extender však nefunguje ako druhá, sériovo zapojená batéria, ale skôr ako powerbanka a priebežne dobíja hlavný akumulátor. Preto je potrebné na pripojenie myslieť včas a nečakať, kým sa hlavná batéria úplne vybije.

Dodatočných 208 Wh pre 70 km väčší dojazd s voliteľným Range Extenderom (bez vyobrazenia). Ten môže byť namontovaný nad nabíjacím portom namiesto fľaše na vodu.Dodatočných 208 Wh pre 70 km väčší dojazd s voliteľným Range Extenderom (bez vyobrazenia). Ten môže byť namontovaný nad nabíjacím portom namiesto fľaše na vodu.
Inteligentné ovládanie
Takmer neviditeľne integrovaný, ani na modeli Backroad AL Plus si X35 E-pohon nevšimnete. Ani škaredá ovládacia jednotka na riadidlách, ani predimenzovaný displej nad predstavcom neoznačujú Rose ako Pedelec. Namiesto toho funguje malý, do horného rámu zapustený gombík ako inteligentné riadiace centrum, slúžiaci ako vypínač a ovládajúci režimy podpory.
Tlačidlo iWoc One ti umožňuje vybrať si medzi 3 rôznymi úrovňami podpory, aby si mohol dávkovať svoju silu. LED krúžok obklopujúci tlačidlo farebne zobrazuje zvolenú úroveň podpory (Červená = vysoká, Oranžová = stredná, Zelená = nízka, Biela = žiadna podpora) a zároveň približný stav nabitia batérie.
S aplikáciou "Mahle MySmartBike App" je možné ešte jemnejšie prispôsobiť úrovne (motorové mapy) a prispôsobiť ich osobnému štýlu jazdy. Okrem toho ponúka aplikácia pre smartfóny výrazne väčší objem informácií: Okrem klasických metrík, ako sú rýchlosť, vzdialenosť, srdcová frekvencia a čas jazdy, poskytuje informácie o stave batérie, dojazde a pod., umožňuje prepínanie režimov podpory, zaznamenávanie jázd vrátane GPS navigácie a má rozhranie pre Strava.
Pohon Mahle X35 je tiež kompatibilný s cyklopočítačmi Garmin. Dá sa jednoducho spárovať ako „senzor e-bicykla“ a zobrazuje dôležité informácie, ako sú stav batérie, úroveň asistencie a dojazd, buď graficky, alebo vo forme dátových polí. Super!
X35 bez regulácie krútiaceho momentu
Pohon nemá senzory krútiaceho momentu a kadencie na zaznamenávanie výkonu jazdca (krútiaci moment * kadencia); namiesto toho sa v zadnom náboji nachádza periférny senzor zrýchlenia (Peripheral Acceleration Sensor), ktorý zaznamenáva aktuálnu rýchlosť kazety. Výkon sa preto nereguluje, ako je to inde, na základe tlaku na pedále, ale výlučne stlačením tlačidla (asistenčný režim).
Ak sa kazeta alebo kľuka otáča, bez ohľadu na rýchlosť, motor uvoľní plný výkon zvolenej úrovne asistencie. Na želanie tak môžete byť posúvaní dopredu úplne pohodlne a prakticky bez námahy, alebo sa naopak môžete úplne vyčerpať a až po magickú hranicu 25 km/h dostanete plný nastavený výkon X35 navyše.
Aby ste optimálne využili pohonný systém Mahle X35, odporúčame vybrať si profil (motorovú mapu s tromi úrovňami nastaviteľného výkonu motora), ktorý najlepšie zodpovedá vášmu štýlu jazdy, alebo si ho prispôsobiť podľa vlastných preferencií. V aplikácii MySmartBike máte k dispozícii tri predkonfigurované režimy ECO, URBAN a SPORT, ako aj úplne voľne nastaviteľný režim CUSTOM.
Geometria a rozdiely oproti karbónovému Backroad
Backroad AL Plus vyzerá napriek hliníkovému rámu a motoru pomerne štíhlo a upratane a v oblasti komfortnej geometrie je plnohodnotným konkurentom klasického Bio-Backroadu – ako z hľadiska samotných rozmerov (keďže rázvor, stack a reach sú v porovnateľnej veľkosti relatívne podobné), tak aj svojimi skôr miernymi tlmiacimi vlastnosťami. Hliníkový rám, hliníkové riadidlá, pomerne tenká omotávka riadidiel a ultrastabilná karbónová vidlica ponúkajú v oboch variantoch kvôli svojej obrovskej tuhosti len málo komfortu. Riešením môže byť omotávka riadidiel s lepšími tlmiacimi vlastnosťami a prestavba kolies na tubeless.
Okrem faktora otrasov na drsnom povrchu však robustný hliníkový E-Gravel dokáže presvedčiť svojou komfortnou geometriou, vzpriamenou jazdnou polohou a dobrým mixom vysokej agility a stability.
Geometria
| XS/49 | S/52 | M/54 | L/56 | XL/58 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Odporúčaná dĺžka kroku (cm) | 77-82 | 82-85 | 85-89 | 89-92 | 92-96 |
| Dĺžka sedlovej trubky (mm) | 470 | 490 | 508 | 535 | 560 |
| Dĺžka hornej rámovej trubky (mm) | 515 | 535 | 555 | 577 | 590 |
| Dĺžka hlavovej trubky (mm) | 125 | 146 | 170 | 186 | 205 |
| Uhol hlavovej trubky | 70° | 70,5° | 71° | 71,5° | 71,5° |
| Uhol sedla | 74,25° | 74° | 73,5° | 73,5° | 73,5° |
| BB-Drop (mm) | 65 | 68 | 72 | 76 | 76 |
| Dĺžka reťazovej vzpery (mm) | 430 | 430 | 430 | 430 | 430 |
| Rázvor kolies (mm) | 1.011 | 1.023,5 | 1.032,5 | 1.048 | 1.062 |
| Reach (mm) | 361,5 | 372 | 378 | 393,5 | 401,5 |
| Stack (mm) | 544,5 | 569 | 598 | 619 | 637 |
| Offset vidlice (mm) | 47 | 47 | 47 | 47 | 47 |
| Max. šírka plášťa (mm) | 45,5 | 45,5 | 45,5 | 45,5 | 45,5 |
V porovnaní s drahším modelom Backroad Plus so Shimano EP8 motorom (85 Nm) má Backroad AL Plus dokonca výrazne agilnejšiu geometriu s kratším rázvorom (X35: 1.032,5 mm vs. EP8: 1.047 mm), kratšími reťazovými vzperami (X35: 430 mm vs. EP8: 436 mm) a o 4 milimetre väčšou výškou stredového zloženia nad zemou vo veľkosti Medium. Okrem toho ponúka Backroad AL Plus uvoľnenejšiu geometriu s kratším reachom (X35: 378 mm vs. EP8: 399 mm) a vyšším stackom (X35: 598 mm vs. EP8: 573 mm). Všetko urobené správne, človek by si povedal.
Veľká výhoda Mahle: Keďže nábojové motory umožňujú konštrukciu s bežnými stredovými zloženiami, môžu byť osadené sériové kľuky od Shimano a SRAM; tým zostáva aj Q-faktor na úrovni cestného bicykla. Aj tie najužšie stredové motory sú v tomto ohľade citeľne širšie.
Modely a ceny Rose Backroad AL Plus
Backroad AL Plus je k dispozícii s Mahle X35 v dvoch modelových variantoch, v dvoch farbách a vo štyroch veľkostiach: Small, Medium, Large a X-Large.
Model SRAM Backroad AL Plus Apex XPLR 1x12 zaťažuje rodinný rozpočet sumou 3 399 eur a model Shimano Backroad AL Plus GRX RX810 1x11 stojí 3 499 eur.
Bicykle sú odteraz dostupné na rosebikes.de.
BACKROAD AL PLUS GRX RX810 1x11
| Rám | Rose Backroad AL Plus, Hliník, 12x142TA, vnútorné vedenie prehadzovača/brzdových káblov, montážne body pre nosič batožiny | Vidlica | Rose Backroad, Karbón, 12x100TA, vnútorné vedenie brzdovej hadice, montážne body pre Gravel Cage |
| Veľkosti | XS/S/M/L/XL | Farby | Sandy Taco, Seafoam Green |
| Pohon | Mahle X35, 40 Nm, 250 W | Batéria | 250 Wh (až do 100 km) |
| Kolesá | Rose G Thirty Plus 32 dier, 25 mm vnútorná šírka, 28H/32H | Plášte | WTB Raddler TCS, 700Cx44C |
| Sedlovka | Ritchey 2B WTD, 350 mm, 27,2 mm | Sedlo | Rose Edition by Selle Italia |
| Riadidlá | Ritchey Road Comp Venture Max | Omotávka | Rose Gel-Comfort black |
| Predstavec | Rose ALR, 90 mm | Kľuky | Shimano GRX FC-RX810 40T |
| Kazeta | Shimano CS-M7000 | 11-42 | Reťaz | Shimano CN-HG601 |
| STIs | Shimano GRX ST-RX810 BL-RX810 | Brzdy | Shimano GRX BR-RX810, 160mm |
| Prehadzovač | Shimano GRX, RD-RX812, 11-rýchlostný | Stredové zloženie | Shimano PF86 |
| Hmotnosť* | 13,68 kg merané | Cena | 3.499 Euro |
* Údaj výrobcu: 13,4 kg
Vybalené a zlepené dokopy
Pred prvým použitím by sa mala batéria samozrejme úplne nabiť. Na tento účel sa Backroad AL Plus pripojí k elektrickej sieti pomocou dodaného sieťového adaptéra - nabíjací port sa nachádza pod plastovým krytom na spodnom konci sedlovej trubky. Počas nabíjania zostáva batéria v bicykli, pretože ju možno vybrať iba na účely servisu alebo opravy. Doba nabíjania hlavnej batérie je maximálne tri až štyri hodiny, voliteľne dostupný Range Extender sa úplne nabije za tri hodiny.
Pre budúcich majiteľov Backroad AL Plus to však znamená, že budú potrebovať elektrickú zásuvku na mieste, kde bicykel odkladajú, inak bude potrebné bicykel preniesť do obývacieho priestoru - čo by však vzhľadom na jeho nízku hmotnosť nemal byť závažný problém. Tip: Dlhodobé skladovanie bicykla pri teplotách pod bodom mrazu nemá priaznivý vplyv na životnosť batérie.

Nastavenie polohy a sklonu sedla funguje príkladne, obe skrutky sú mimoriadne masívne. Okrem toho je sedlovka Ritchey kompatibilná s okrúhlymi aj oválnymi lištami.Nastavenie polohy a sklonu sedla funguje príkladne, obe skrutky sú mimoriadne masívne. Okrem toho je sedlovka Ritchey kompatibilná s okrúhlymi aj oválnymi lištami.
Ovládanie
Ovládanie (zapínanie/vypínanie a zmena úrovne asistencie) prebieha cez tlačidlo iWoc One na hornom ráme, ktoré pomocou farebného LED krúžku zobrazuje zvolenú úroveň asistencie a tiež zostávajúcu kapacitu batérie.
Zapálenými fanúšikmi tlačidla iWoc One sme sa však nestali, pretože sa v praxi ukázalo, že zobrazenie je trochu neprehľadné a prepínanie režimov nepohodlné; Mahle to vyriešilo oveľa lepšie so svojou ovládacou jednotkou X20. Absolútnym nonplusultra by navyše boli Mahle eShifter na riadidlách.

Trochu nepraktické a neprehľadné: výber požadovanej úrovne podpory. 0-1-2-3-0-1-2. Okrem toho je podľa lampy nemožné určiť, ktorý motorový profil je práve nastavený.Trochu nepraktické a neprehľadné: výber požadovanej úrovne podpory. 0-1-2-3-0-1-2. Okrem toho je podľa lampy nemožné určiť, ktorý motorový profil je práve nastavený.
Jednoduchšie to ide cez aplikáciu v smartfóne: Režimy je možné prepínať oboma smermi a taktiež je možné zobraziť alebo vybrať aktuálny motorový profil.Jednoduchšie to ide cez aplikáciu v smartfóne: Režimy je možné prepínať oboma smermi a taktiež je možné zobraziť alebo vybrať aktuálny motorový profil.
Na štrku sme sa opatrne pustili do veci v stupni 1 režimu SPORT (max. 60 % motorovej podpory) a opakovane sme sa pristihli pri kontrole, či je motor skutočne zapnutý. Pretože nielenže by Backroad AL Plus z pohľadu okoloidúcich sotva mohlo byť identifikované ako E-Gravel - aj zvuková kulisa motora bola taká tichá, že ju na rovine pri hluku pneumatík, vetra, reťaze a iných rušivých zvukoch sotva vnímal aj samotný jazdec.
Jazdné vlastnosti
Od začiatku zrýchľuje Backroad AL Plus v každom režime (od 40 %) citeľne, ale príjemne dávkovane a tlačí vždy rovnomerne až tesne nad hranicu 25 km/h. Pri 60 % by sme výkon prirovnali k silnému zadnému vetru a 100 % k povestnej rakete – aspoň pri hmotnosti jazdca 70 kg na rovine. Inými slovami, Backroad AL pri 40 % pôsobí ako bežný bio-gravel; pri 100 % je pre športovo orientovaného gravel bikera takmer až príliš silný – dva dôvody, prečo sme väčšinu času jazdili v režime 1 so 60 % (roviny a mierne stúpania) alebo v režime 2 s 80 % (strmšie stúpania).
Pri prekročení hranice 25 km/h (podľa Garmin GPS bola táto tesne pod 26 km/h) podpora motora X35 veľmi rovnomerne ustáva, a aj napriek 100 % podpore nejazdíte do povestnej steny. Môžete pohodlne a bez náhlych prekvapení pokračovať v jazde čisto svalovou silou. Tu je nízka, lineárna podpora skutočným plusom oproti motorom s dvojnásobne vyšším výkonom a reguláciou momentu. Aj opätovné zapnutie motora je mimoriadne plynulé a hranica 25 km/h sa doslova stráca.
Kde je veľa svetla, tam je samozrejme aj tieň. Na jednej strane je možné s nábojovým motorom X35 jazdiť ako na mopede, keď na rovine úplne uvoľníte tlak na pedále a iba napodobňujete pohyb šliapania. Na druhej strane sa v úzkych zákrutách – v závislosti od úrovne asistencie – bojuje s dodatočným ťahom, ktorý je možné krotiť iba použitím brzdovej páčky.
Na rozdiel od svižného zrýchlenia na rovine naráža pohon Mahle so svojím krútiacim momentom 40 Nm na strmých stúpaniach na svoje hranice. Kto chce dosiahnuť skutočný efekt, nevyhne sa tu plnej úrovni asistencie. Ak je stúpanie obzvlášť strmé a rýchlosť klesne pod 10 km/h, motor sa musí trápiť minimálne rovnako ako jazdec, čo sa rýchlo prejaví aj na spotrebe energie.
Z kopca však Backroad AL Plus opäť ukazuje svoje najlepšie stránky. Vďaka vyššej pozícii sedenia a pre e-gravel krátkym zadným vzperám ponúka bicykel dobrú kombináciu agility a kontroly a vďaka vysokej tuhosti a výraznej celkovej hmotnosti poskytuje veľkú stabilitu a dôveru aj pri vysokých rýchlostiach z kopca. Samozrejme, Backroad AL Plus kvôli vyššej hmotnosti viac tlačí v zákrutách a preto je potrebné brzdiť skôr, ale vo väčšine situácií poteší svojím harmonickým ovládaním. Stručne povedané: V porovnaní s drahým EP8 Carbon Backroad sa AL Plus s pohonom X35 jazdí takmer ako skutočný gravel bicykel.
Prekvapenie: riadidlá
Rose vybavuje veľa svojich gravel bicyklov gravel-špecifickými riadidlami Ritchey Road COMP Venture Max. Horné riadidlá sú so šírkou 42 mm síce relatívne úzke, ale väčší flare by mal zabezpečiť veľkú kontrolu v spodnom úchope a tiež vďaka širším oporným plochám zabezpečiť rovnomerné rozloženie tlaku a vyšší komfort.
Moje osobné závery po prvých 500 kilometroch: Riadidlá sú neuveriteľne škaredé, ale aj neuveriteľne ergonomické. V kombinácii s dobre tvarovanými pákami Shimano GRX ponúkajú Ritchey dokonalé predpoklady na to, aby ste pri rýchlych off-road jazdách mohli mať ruky takmer stále na brzdových alebo spodných úchope riadidiel bez toho, aby ste sa unavili alebo preťažili chrbát.
Jazdil som približne 60 % času s rukami na brzdových pákach, 35 % na spodnom úchope a len občas na hornom úchope. Skutočný bezpečnostný prínos pri zjazdoch. K tomu prispieva aj to, že riadidlá sú veľmi tuhé a tiež veľmi tenké – čo v zásade nie je nič zlé. Bohužiaľ, na drsnom teréne silno vibrujú, čo časom zaťažuje zápästia. Tenké hliníkové riadidlá by si určite zaslúžili hrubšiu, pohodlnejšiu omotávku alebo gélovú vrstvu umiestnenú pod ňou. Potom by boli jednoducho dokonalé. Stále však vyzerajú škaredo, ale to sú aj neoholené nohy cyklistov. Tak čo.
Komfort
V sekcii "Geometria" sme už chválili pohodlnú jazdnú pozíciu a aj ďalšie rozmery, ako sú uhol hlavovej trubky & spol., ponúkajú najlepšie predpoklady na to, aby ste s Backroad ALR Plus mohli jazdiť uvoľnene a bezpečne. To, čo funguje dobre na asfalte a pevnom štrku, sa však na drsnom teréne (kamene, výmole a priečne ryhy) rýchlo stáva utrpením.
Hlavnou príčinou bol rýchlo identifikovaný tuhý hliníkový rám, hliníkové riadidlá, pomerne tenká omotávka riadidiel, ultra stabilná karbónová vidlica a tuhé kolesá. Náprava by však bola relatívne jednoduchá:
1. Omotávka riadidiel s väčším tlmením alebo s gélovou vložkou pod ňou
2. Prestavba kolies na bezdušové prevedenie
Kvôli krátkemu času na testovanie sme síce od oboch opatrení upustili, avšak nedokázali sme odolať a uskutočnili sme dlhú jazdu s tlakom 1,5 baru vpredu aj vzadu (napriek nastaveniu s dušou). Našťastie sme sa pri tom vyhli defektom alebo prerazeniam.
Zistenie: Aj s dušou ponúkali široké kolesá Rose (25 mm vnútorný rozmer) WTB Raddler TCS v šírke 44C okrem vyššej trakcie a lepšej priľnavosti aj citeľne vyšší komfort. Skutočne tisíc k jednej, prečo každému jazdcovi s normálnou váhou odporúčame prevádzku bez duší. Ľahkým jazdcom odporúčame preskúmať dolnú hranicu tlaku vzduchu, aby bicykel získal viac poddajnosti; ťažším jazdcom bude rámová sada vyhovovať aj pri plne nafúkaných pneumatikách. Podľa údajov výrobcu by sa do Backroad AL Plus mali zmestiť pneumatiky až do šírky 47 mm.

Tip #1: Kolesá ASAP prestavať na bezdušové. 1,5 baru vs. 2,25 baru je obrovský rozdiel. Pneumatiky sú pripravené na bezdušové použitie, dobre sa odvaľujú a ponúkajú dobrú trakciu. Pozor: Pri vysokom náklone však náhle strácajú priľnavosť v zákrutách (kvôli ich plochému tvaru).Tip #1: Kolesá ASAP prestavať na bezdušové. 1,5 baru vs. 2,25 baru je obrovský rozdiel. Pneumatiky sú pripravené na bezdušové použitie, dobre sa odvaľujú a ponúkajú dobrú trakciu. Pozor: Pri vysokom náklone však náhle strácajú priľnavosť v zákrutách (kvôli ich plochému tvaru).
Tip #2: Predmontovaná omotávka riadidiel sa síce nazýva "Xtreme Gel-Comfort", ale je to tenký šrot. Určite ju vymeňte za pohodlnejšiu omotávku a namotajte ju hrubšie – samotné riadidlá sú síce skvelé, ale veľmi tenké.Tip #2: Predmontovaná omotávka riadidiel sa síce nazýva "Xtreme Gel-Comfort", ale je to tenký šrot. Určite ju vymeňte za pohodlnejšiu omotávku a namotajte ju hrubšie – samotné riadidlá sú síce skvelé, ale veľmi tenké.
Tip #3: Čím lepšie sedlo sedí (preto zmena na SQlab 612), tým viac sa pri nárazoch odľahčia chrbát, ruky a ruky.
Poznámka: Proti originálnemu sedlu s logom Rose nie je absolútne nič - len sa nehodilo k NoPainovmu zadku.Tip #3: Čím lepšie sedlo sedí (preto zmena na SQlab 612), tým viac sa pri nárazoch odľahčia chrbát, ruky a ruky.
Poznámka: Proti originálnemu sedlu s logom Rose nie je absolútne nič - len sa nehodilo k NoPainovmu zadku.
Dojazd
Jazdili sme v režime SPORT s úrovňami podpory 60/80/100 % a na kopcovitých trasách dlhých 60 kilometrov sme v úrovni 2 (80 %) zvládli približne 1 200 výškových metrov, kým sa batéria vybila. V úrovni 3 (100 %) to bolo približne 800 výškových metrov. Pri záverečnom teste v úrovni 1 (60 %) bola batéria po 900 výškových metroch stále takmer poloplná. Pri hmotnosti jazdca 70 kg a bez ďalšej batožiny by teda mohlo byť v rámci možností zvládnuteľných približne 1 700 výškových metrov.
V zásade platí:
- Čím strmšie stúpania, tým viac trpí dojazd.
- Pri 100 % podpore sa LED na diaľkovom ovládači iWoc prepne na oranžovú (> 25 % < 50 %) rýchlejšie, než by bolo príjemné.
- V úrovni 1 režimu URBAN (40 %) sa jazdy cítia takmer rovnako náročné ako s bio-gravel bicyklom.
- Úroveň 1 režimu ECO (30 %) nedokáže subjektívne neutralizovať nevýhodu hmotnosti.
Cieľová skupina
Zatiaľ čo sa e-MTB napriek počiatočnému odporu medzitým dokázali etablovať, e-cestné bicykle (rovnako ako e-gravel bicykle atď.) boli dlhý čas považované za exotické. Vďaka ľahkým a nenápadným pohonným systémom od výrobcov ako Fazua a Mahle, ktoré sľubujú prirodzený pocit z jazdy, si teraz e-gravel bicykle nachádzajú nové cieľové skupiny.
Do popredia sa dostávajú ľudia, ktorí radi dochádzajú do práce na bicykli a cestou domov si chcú urobiť športovú odbočku do terénu, alebo bikepackeri, ktorí chcú kompenzovať dodatočnú hmotnosť svojich tašiek. Z pohonu e-bicykla samozrejme profitujú aj všetci gravel cyklisti, ktorí sa chcú v teréne pohybovať rýchlo bez potrebnej kondície, ako aj dlhoroční cyklisti, ktorí kvôli veku, nedostatku tréningu alebo fyzickým obmedzeniam už nedokážu držať krok so svojimi partnermi alebo tréningovými skupinami na kopcoch.
Oblasť použitia
| Vhodnosť | Vlastnosti | |
| Samostatne v teréne (práca, šport a zábava) | Ďalej, strmšie, rýchlejšie, bez stresu - s modelom Backroad AL Plus je krátka a svižná jazda okolo domu rovnako zábavná ako cesta do práce alebo jazda po práci. Do dosiahnutia hranice 25 km/h máte - v závislosti od zapnutej podpory - buď vždy "svoj" deň, alebo musíte poriadne šliapať do pedálov. Rýchlosti nad touto hranicou si vyžadujú prirodzené úsilie. Vydarená geometria, výbava a adekvátny výkon motora, resp. dojazd (v prípade potreby s rozšírením dojazdu) zvládajú pri rozumnom využití aj vzdialenejšie a náročnejšie trasy. | |
| V zmiešaných gravel skupinách | Či už ide o pohodovú jazdu v skupine alebo výberový závod: Backroad AL Plus je v každej situácii kráľom. Pri útokoch na maximálnu rýchlosť na rovine si treba dávať pozor, aby ste nestratili závetrie, ale v kopcovitom teréne a na strmších stúpaniach (pri podobnej úrovni výkonu) máte vždy navrch. Avšak aj z kopca sa dá vďaka jeho stabilnej jazdnej pozícii, širokým pneumatikám a ich gripu dobre držať krok. | |
| V E-Gravel skupinách | Individuálne rozdiely vo výkone na rovine do dosiahnutia hranice 25 km/h nie sú skutočným problémom, ale pri vyšších rýchlostiach (bez podpory motora) sa objavujú rovnaké rozdiely vo výkone ako v tradičných skupinách. Na strmých stúpaniach (s podporou motora) však rozhoduje kombinácia vlastnej hmotnosti a maximálneho krútiaceho momentu motora, pričom na vrchol sa dostáva najskôr najsilnejší balík v skupine. Pozor: X35 patrí medzi slabšie pohony na trhu. Kto jazdí dlho a intenzívne nad svoje možnosti, riskuje pri dlhších jazdách, že zostane s prázdnou batériou. | |
| Bikepacking výlet | Tu prichádza hodina Rose Backroad AL Plus. Toto E-Gravel je vďaka hliníkovému rámu obzvlášť robustné a môžete na rám, riadidlá a sedlovku pripevniť tašky na uloženie svojej výbavy. Dodatočná podpora E-pohonu umožňuje prekonať aj väčšie vzdialenosti za jeden deň, čo je obzvlášť výhodné pri dlhších bikepackingových výletoch. Môžete rozšíriť svoje cestovateľské ciele a stráviť viac času na zaujímavých miestach, namiesto toho, aby ste väčšinu času strávili iba jazdením. |
Ambiciózni pretekári budú síce trochu sklamaní z pomalšej ovládateľnosti e-gravelu (vyššia hmotnosť a dlhší rázvor), ale pravdepodobne nepatria do cieľovej skupiny modelu Backroad AL Plus; naopak, začiatočníci a menej skúsení cestní cyklisti sa môžu tešiť na veľmi stabilný bicykel.
Zhrnutie
| Rose Backroad AL Plus GRX 1x11 | |
|---|---|
| Modelový rok: | 2023 |
| Dĺžka testu: | 500 km |
| Cena: | € 3.499,- UVP |
| + | Cenovo výhodné |
| + | Veľmi tuhé a robustné |
| + | Komfortná geometria |
| + | Prirodzený pocit z jazdy (*) |
| + | Diskrétna integrácia |
| + | 14 montážnych bodov |
| o | Nejasné ovládanie cez tlačidlo iWoc One |
| o | Výkon motora / dojazd |
| - | Menej komfortu (rám, riadidlá, omotávka) |
| BB-Hodnotenie: | Výhodný pomer cena/výkon: s Tubeless Ready sa stáva aj zábavným zariadením. |
Bocholter predstavujú s modelom Backroad AL Plus všestranný E-Gravel, ktorý vďaka dôslednej integrácii, uvoľnenej geometrii rámu a solídnej, no vôbec nie podradnej výbave má potenciál stať sa absolútnym balíkom bez starostí medzi športovými E-commuter a E-bikepacking bicyklami.
Napríklad tu predstavená Shimano verzia vyniká čistou, mechanickou 810 GRX sadou a mnohými každodennými komponentmi od Rose a Ritchey. Vďaka mnohým montážnym bodom sa bicykel dá individuálne vybaviť a naložiť. Široké, tubeless kompatibilné WTB pneumatiky a gravel-špecifické riadidlá zabezpečujú veľkú priľnavosť a kontrolu na štrkových a lesných cestách. Osvedčený motorový systém Mahle X35 ponúka aj bez riadenia krútiaceho momentu (*) prirodzený pocit z jazdy, adekvátny výkon s dostatočnou podporou na to, aby ste mohli prejsť viac kilometrov a výškových metrov, a zapôsobí svojím decentným vzhľadom - navyše je nákupná cena 3.499 eur silné tvrdenie.
Jediným úskokom zostáva na jednej strane trochu neprehľadné zobrazenie, resp. ovládanie tlačidlom iWoc One, čo sa dá vyriešiť pomocou aplikácie na smartfóne alebo Garmin Edge, a na druhej strane nedostatočný komfort rámu, vidlice a riadidiel. Podľa nášho názoru by bolo vhodné, aby bicykel už z výroby obsahoval komfortnejšiu omotávku riadidiel, resp. hrubšiu vrstvu omotávky, a nový majiteľ by mal čo najskôr prejsť na Tubeless systém. Celkovo je zníženie tlaku v pneumatikách rýchlym a efektívnym spôsobom, ako výrazne zvýšiť komfort tuhého E-Gravel bicykla a spríjemniť jazdu, najmä na nerovných alebo hrubých cestách.
Profesionálny tip: Kto jazdí veľa a veľmi intenzívne, mal by častejšie kontrolovať dôležité skrutkové spoje (riadidlá, predstavec, držiak na fľašu, prehadzovač, atď.) než obvykle a nezabudnúť na závitové lepidlo. Mimoriadne tuhý hliníkový rám vibruje a trasie viac ako pružnejšie karbónové rámy, čo spôsobuje rýchlejšie uvoľnenie skrutiek.
- Záložka








