Merida Reacto V 2027 na dolgotrajnem preizkusu
19.08.26 08:41 12026-08-19T08:41:00+02:00Text: Thomas Wittner (Prevedeno z AI)Fotografije: Erwin HaidenŠtirje meseci, približno 1.500 kilometrov in urednik, čigar srce je pravzaprav zapisano klasičnemu diamantnemu okvirju: kaj Reacto 10K zares zmore na domačih cestah – in zakaj se od te rakete le stežka ločim.19.08.26 08:41 112026-08-19T08:41:00+02:00Merida Reacto V 2027 na dolgotrajnem preizkusu
19.08.26 08:41 112026-08-19T08:41:00+02:00 Thomas Wittner (Prevedeno z AI) Erwin HaidenŠtirje meseci, približno 1.500 kilometrov in urednik, čigar srce je pravzaprav zapisano klasičnemu diamantnemu okvirju: kaj Reacto 10K zares zmore na domačih cestah – in zakaj se od te rakete le stežka ločim.19.08.26 08:41 112026-08-19T08:41:00+02:00Februar letos, Oropesa del Mar, približno 90 km severno od Valencie – tako kot približno 30 drugih novinarjev z vsega sveta sem lahko ekskluzivno prevzel takrat še uradno nepredstavljeni Reacto V za prvo vožnjo. Model ONE s prestavnim pestom Classified, zavorami Dura-Ace in obročniki DT Swiss me je prepričal na prvo žogo. Predvsem ovinkast spust po CV-147 proti Benicassimu je nemudoma vzbudil željo po še – zato sem se po vzponu povzpel še enkrat, samo da sem lahko dodobra užival v vetru in genialni vodljivosti Meridinega stroja.
Že drugi dan v kampu Merida pa so se pojavile prebavne težave. Zato nisem mogel več zares uživati v vožnjah – 50-kilometrskem krogu ob vznožju el Bartola in Coffee Ridu z modelom TEAM (Dura-Ace in obročniki Vision) –, kaj šele sodelovati pri razkošni večerji z dobrimi rdečimi vini. Boleče, kaj takega.
Toliko večje je bilo veselje kmalu po uradni predstavitvi v začetku marca, ko sem od Schmerzlosena dobil nalogo, naj Reacto preizkusim na dolgi rok. V napetem pričakovanju je minilo nekaj tednov, preden sem pri Meridinem uvozniku SAIL & SURF lahko prevzel Merida Reacto 10K.
Aerodinamično orožje, da – predvsem pa vsestransko orožje, ki na vsakem terenu sili naprej.
Merida Reacto 10KTrije značaji, en koncept
Reacto že od leta 2011 predstavlja aerodinamično zmogljivost z dirkaškim fokusom, zdaj že v peti generaciji – in njegov predhodnik je bil kljub vsem odlikam že nekoliko v letih. Merida si je vzela skoraj štiri leta (projekt se je začel maja 2022, razvoj pa je, mimogrede, potekal v Nemčiji), Reacto zasnovala povsem na novo in na isto platformo CF5 postavila kar tri vrhunske modele, od katerih pa ima vsak svoj vozni značaj:
Trije modeli
| Model | Vetrovnik (protokol TOUR) | Teža (velikost M) | Pogon / obročniki | Cena (priporočena maloprodajna) |
|---|---|---|---|---|
| Reacto ONE | 196 Watt | 7,4 kg | Pogon Classified 1× / DT Swiss ARC 1100 | € 10.199,- |
| Reacto 10K | 202 Watt | 7,2 kg | SRAM Red AXS / Reynolds BL 60 Pro | € 9.899,- |
| Reacto TEAM | 203 Watt (predhodnik: 211) | 7,1 kg | Shimano Dura-Ace / Vision Metron 60 RS | € 9.999,- |
ONE je brezkompromisno aerodinamično orožje, TEAM je najlažji v ponudbi, 10K – moje testno kolo – pa naj bi bil zlata sredina: najbolj uravnotežena konfiguracija z odličnim ravnovesjem pri čelnem in bočnem vetru. Pod njimi je ponudba v Avstriji še širša, od modela Pro prek 8000 (Ultegra Di2, prava kupčija za € 5.699,-) do racionalnih modelov 6000 in 5000 z nekoliko ugodnejšim, a aerodinamično enakovrednim okvirjem CF3. Skupno deset modelov, cene pa se začnejo pri € 3.399,-. Merida torej ni skoparila.
Trda dejstva za aero navdušence: prostora je zdaj za pnevmatike do 32 mm, verižne cevi pa so zato zrasle na 410 mm, vendar ostale prijetno kratke. Baterija Di2 se je preselila k gonilnemu ležaju (boljša dostopnost, vitkejša sedežna cev), nova sedežna opora S-Flex brez odmika pa je približno 100 g lažja kot prej. Končne izboljšave v vetrovniku so nastale skupaj z Reynoldsom, kolo pa je tako ali tako že preizkušeno v World Touru.
Specifikacije Reacto 10K
| Okvir | Reacto CF5 V, material: karbon, največja velikost pnevmatik 700x32C, 100x12 / 142x12 mm, BB86,5 | Vilice | Merida Reacto CF5 V Disc, material: karbon, največja velikost pnevmatik 700x32C |
| Velikosti okvirja | 3XS, XXS, XS, S, M, L, XL | Barva okvirja | Black/Mineral Gold ali Slate Grey/Black |
| Prosti tek/kaseta | Sram Red XG-1290, 12-redna kaseta, 10-36 zob | Obročniki | Reynolds BL 60 Pro, prednje pesto 100x12 mm, zadnje pesto 142x12 mm, notranja širina 21 mm, višina 60 mm, Centerlock, Sram XDR, karbon, Tubeless Ready |
| Zavore | Sram Red, Disc | Osi | Merida Expert SL, vklj. s snemljivo ročico, imbus ključ 6/4 mm |
| Zavorni rotorji | Sram Paceline X, 160 mm | Pnevmatike | Continental Grand Prix 5000S TR, 700x28C, zložljive, Tubeless Ready |
| Krmilni ležaj | FSA ACR NO.55R, ležaj SL (TH H2281 Neck) | Gonilni ležaj | Sram DUB PressFit Road, PressFit 86,5 |
| Krmilo | Merida Team CW 1P, material: karbon, 380 mm (3S-XXS-XS-S), 400 mm (M-L), 420 mm (XL) | Opora krmila | Merida Team CW Aero, material: karbon, 90 mm (3S/XXS/XS), 100 mm (S), 110 mm (M/L), 120 mm (XL) |
| Ročaji/trak krmila | Merida Road Expert | Zadnji menjalnik | Sram Red AXS |
| Prestavne ročice | Sram Red AXS, hidravlični Disc | Sedežna opora | Merida Reacto V S-FLEX, aero oblika, odmik 0 mm, material: karbon |
| Objemka sedežne opore | Merida Reacto V | Sedež | Prologo Nago R4 PAS, Nack |
| Veriga | Sram Red E1, Flattop | Gonilka | Sram Red, 50-37 zob, merilnik moči, 160 mm (3S), 165 mm (XXS/XS), 170 mm (S/M), 172,5 mm (L/XL) |
| Teža | pribl. 7,3 kg (velikost okvirja M, brez pedal, tehtnica BB) | Cena (priporočena maloprodajna) | € 9.899,- |
V Španiji se mi je črno-zlati frameset modela 10K zdel še nekoliko bahav. Medtem se je ta barvna kombinacija poleg vinsko rdeče-srebrnega ONE uvrstila med moje najljubše – čeprav so mnenja tako ali tako deljena; spomnim se reka: "Pojdi k trem zdravnikom in dobil boš štiri mnenja." Za zmogljivost je barva tako ali tako nepomembna, zato sem po namestitvi svojih pedal krenil na prvo vožnjo po domačih cestah.
Tehnika: štiri leta piljenja
Preden je Reacto sploh smel na domači teren, so bila za njim skoraj štiri leta razvoja – projekt se je začel maja 2022. Temelje so postavili stotine simulacij CFD, izračuni FEM, štiri obsežne seanse v vetrovniku in cel kup laboratorijskih preizkusov. Na koncu so meritve izvedli po protokolu revije TOUR – z lutko, ki poganja pedala, spremenljivimi vpadnimi koti in hitrostjo 45 km/h –, jasno zastavljeni cilj pa je bil: prebiti mejo 200 vatov, ne da bi žrtvovali udobje in stabilnost vožnje. Dejstvo, da se ONE z 196 vati dejansko spusti pod magično mejo, TEAM pa se je izboljšal z 211 na 203 vatov, pove marsikaj o vloženem trudu.
Inženirjem je bilo obnašanje pri bočnem vetru tako ali tako pomembnejše od samih vrednosti pri čelnem vetru – in prav tu so skupaj z Reynoldsom pilili oblike cevi in sistemsko integracijo, dokler učinkovitost in stabilnost nista šli z roko v roki. Vzporedno so v razporeditev karbonskih plasti in detajle vključevali povratne informacije iz profesionalnega dirkanja, med drugim s Tour de France in Vuelte 2025 – Reacto je torej v dirkaškem cirkusu nabiral kilometre, še preden je sploh prišel v trgovine. V celoti so upoštevali tudi nova pravila UCI za leto 2026. Kako športen je končni rezultat, razkrije pogled na geometrijo.
Geometrija Merida Reacto V
| Velikost okvirja | 3XS | XXS | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Velikost obročnikov (palci) | 28" | 28" | 28" | 28" | 28" | 28" | 28" |
| Dolžina sedežne cevi (mm) | 440 | 470 | 500 | 520 | 540 | 560 | 590 |
| Dolžina zgornje cevi (mm) | 506 | 521 | 535 | 545 | 560 | 575 | 590 |
| Dolžina verižnih cevi (mm) | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 |
| Kot krmilne cevi (°) | 70,5 | 70,5 | 72 | 72,5 | 73,5 | 73,5 | 74 |
| Kot sedežne cevi (°) | 75,5 | 74,5 | 74 | 74 | 73,5 | 73 | 73 |
| Spust gonilnega ležaja (mm) | 70 | 70 | 70 | 66 | 66 | 66 | 66 |
| Dolžina krmilne cevi (mm) | 100 | 105 | 112 | 128 | 140 | 155 | 175 |
| Dolžina vilic (mm) | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 |
| Odmik vilic (mm) | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Reach (mm) | 373 | 377 | 384 | 390 | 395 | 400 | 409 |
| Stack (mm) | 512 | 517 | 529 | 542 | 557 | 571 | 593 |
| Medosna razdalja (mm) | 981 | 987 | 984 | 992 | 992 | 1002 | 1011 |
| Višina prekoračitve (mm) | 727 | 746 | 771 | 792 | 810 | 826 | 853 |
| Razmerje stack/reach | 1,373 | 1,371 | 1,378 | 1,390 | 1,410 | 1,428 | 1,450 |
Geometrija in položaj na kolesu
Sedem velikosti okvirja od 3XS do XL: pravo velikost bo našel vsak, od kompaktnega hribolazca do dolge prekle – točka, ki jo pri čistokrvnih aero dirkalnikih radi spregledajo. Pri moji velikosti M je reach 395 mm, stack pa 557 mm, kar pomeni razmerje stack/reach 1,41. Športno, brez dvoma – vendar brez brutalno ekstremne drže nekaterih tekmecev. Dovolj nizko za rezanje skozi zrak, a še vedno primerno za večurne vožnje.
V oči padejo 410 mm dolge verižne cevi pri vseh velikostih – za aero okvir, ki sprejme pnevmatike do 32 mm, presenetljivo kratke, zaradi česar je zadek čudovito okreten. Koti so prilagojeni posameznim velikostim; pri velikosti M imata krmilna in sedežna cev vsaka po 73,5°, medosna razdalja znaša 992 mm, spust gonilnega ležaja pa 66 mm. Pod črto to pomeni vodljivost, ki je hkrati živahna in natančna – nič ne postane živčno, pa naj bo to pri vožnji stoje v klanec ali pri hitrosti 80 na spustu.
Kratke cevi in kompakten sprednji del vseeno zahtevajo manjši davek: pri počasni vožnji in do konca zasukanem krmilu se lahko prednja pnevmatika dotakne čevlja – toe-overlap, kot ga poznamo pri številnih ostrih dirkaških geometrijah. Pri dirkaški hitrosti ni težava, pri manevriranju na parkirišču pa ga je dobro imeti v mislih.
Vse drugo je dosledno podrejeno integraciji: kokpit Team-CW-1P, razvit skupaj z Visionom, krmilni ležaj FSA-ACR in napeljave, ki elegantno izginejo v okvirju, ustvarjajo sprednji del brez motečih kablov. Toda nekaj postane jasno takoj, ko prvič sedeš nanj – ta kokpit misli resno.
First Ride – kokpit te prisili k ponižnosti
Moja forma se od kampa Merida ni bistveno izboljšala, toda športni položaj na prekleto ozkem kokpitu kolesarju pravzaprav ne pušča izbire. Takoj ko z rokami objameš ročici in poskušaš zavzeti ozko silhueto, se hitrost pri enaki moči občutno poveča. Merida je v razvoj kokpita vložila izjemen trud – po eni strani zato, da bi ustrezal različnim tipom kolesarjev, po drugi pa za nadaljnje izboljšanje aerodinamike.
Nerodno je le, da je UCI za leto 2026 objavila nova "pravila", zaradi katerih dve od štirih dimenzij kokpita nista skladni z UCI. Mednje sodi tudi krmilo na modelu 10K: na spodnjem delu ima sicer zahtevanih 40 cm, vendar je njegov flare s 75 mm prevelik. Pomembno za vse, ki dirkajo in potrebujejo kokpit, skladen s pravili: Merida je medtem dodala še dodatno, najožjo različico, skladno z UCI (345/380), ki pa na modelu 10K ni nameščena.
Na prvem griču je bil ozki kokpit vsekakor izziv. Vožnja stoje zahteva drugačno držo zgornjega dela telesa, da lahko ergonomsko pravilno vlečeš za krmilo. Na spustu pa CW 1P ni dal nobenega razloga za skrb. Tako na ročicah kot na spodnjem delu krmila vliva popolno zaupanje, morda je ob vstopu v zavoj potreben kanček odločnejši pritisk. Segment "Gföhl - Kremstal - Krems", 18 kilometrov z 2-odstotnim spustom, je vsekakor že pokazal potencial modela 10K – ob precej sproščenem povprečju 230 vatov sem dosegel povprečje 47. Všeč mi je.
Reynoldsi nenehno kličejo "hitreje!", SRAM Red ob njih neopazno opravlja svoje delo – kolesarju pa niti na misel ne pride, da bi se vzravnal in pustil kolesu teči.
Reynolds BL 60 ProSecond Ride – Hail Reynolds!
V kampu Merida so obročniki DT Swiss ARC 1100 na modelu ONE navdušili s stoično mirnostjo, ki je niti močan bočni veter ni pretirano zmotil in je na spustu skoraj spodbujala k nespametnosti. Vision Metron 5D ACR EVO na modelu TEAM so bili po drugi strani občutno živahnejši in na občutek hitrejši, a zato bolj dovzetni za močan bočni veter. Zlata sredina naj bi bili Reynolds BL 60 Pro na modelu 10K – in fantje iz Meride niso obljubljali preveč.
Potem ko sem užival v hrbtnem vetru na Donavski kolesarski poti (segment od elektrarne do elektrarne, 12,4 km s 36,6 km/h pri 206 vatih in pulzu 119), so sunkoviti sunki med Zwentendorfom in Heiligeneichom udarili od strani. Jasno, 60 mm visoki obroči takrat zahtevajo čvrstejši prijem krmila, vendar nikoli nisem zašel v večje težave. Na poti domov med Großhainom in Meidling im Tale pa je napočila velika ura Reynoldsov: veter je precej odločno pihal s strani in rahlo od zadaj ter poskrbel za neverjeten potisk naprej – občutek, ki sem ga pozneje doživel še velikokrat.
Tehnični podatki Reynoldsov z lastnim profilom obroča, notranjo širino 21 mm in naperami Sapim CX-Ray jih s 1.500 grami uvrščajo v najvišji razred. Tudi tubeless konfiguracijo – zaradi moje teže s tlakom 5 barov – s preverjenimi 28-milimetrskimi Conti GP 5000 lahko mirno označimo za sodobno. Udobje v primerjavi z mojo zasebno konfiguracijo s 23-milimetrskimi pnevmatikami je naravnost sijajno in tako kot številni kolesarski navdušenci popolnoma razumem, kako lahko takšni vrhunski obročniki močno povečajo užitek v športnem kolesarjenju.
Navkreber z aerodinamiko
Vožnja v klanec ravno ni moja največja strast – moja razmeroma visoka teža v kombinaciji s skopo odmerjenimi treningi za to ni optimalna kombinacija. V Dunkelsteiner Waldu je moral Reacto kljub temu pokazati, ali lahko aero dirkalnik blesti tudi navkreber. Wolfsteingraben je valovit grič, Kickinger Graben iz Kochholza, ki sledi, pa s 6,3 % naklonom vsaj zame že šteje kot gora.
Grupa Red z gonilko 37/50 in kaseto 10-36 ponuja dovolj širok razpon, športni položaj s približno 11 cm višinske razlike pa spodbuja visoko kadenco, zato se želja po vožnji na težko prestavo pojavi razmeroma redko. In čeprav je moj enajst let stari Cannondale za pol kilograma lažji, ne vem, kako bi se z njim lahko v klanec peljal hitreje. Tudi vožnja stoje z ozkim kokpitom zdaj deluje brezhibno, čeprav mi je pri naslednjih vožnjah višja kadenca v sedečem položaju večinoma prinašala več veselja.
Ravnina in aero – gre skoraj samo od sebe
Na peti vožnji sem želel celoten paket prvič intenzivno preizkusiti. Prek Fels am Wagrama sem se usmeril proti Tullnu, nato pa se po kolesarski poti na južni strani Donave odpeljal proti domu. Strava je izpljunila kar enajst osebnih rekordov – nič čudnega, saj sem 90 kilometrov prevozil s povprečjem 34,4 km/h, pri povprečnih 225 vatih pa še zdaleč nisem bil na meji.
Spet sem imel jasen občutek, da me kokpit sili v aerodinamičen položaj. Ob podpori odličnih Reynoldsov je Reacto nenehno silil naprej in niti enkrat mi ni prišlo na misel, da bi se vzravnal in pustil kolesu teči. Tako z aktivnim dnevom počitka ne bo nič.
Nezgodica na Charity Ridu
Brez skrbi, Meride nisem položil na asfalt. Krožna trasa pri Paudorfu pa ni ponujala le številnih višinskih metrov, temveč tudi obilico grobe podlage – zlasti skozi Höbenbach, posejan z udarnimi jamami, ni bilo preprosto in sem ter tja sem kakšno tudi zadel. Znova me je presenetilo udobje, ki sem ga pripisal bliskovito hitrim Reynoldsom z 28-milimetrskimi Contiji.
Ko sem prišel domov, pa sem opazil, da manjka pokrov opore krmila – na razdrapanem odseku se je očitno nekje poslovil. Ta del si vsekakor zasluži nadgradnjo. Prileganje je sicer mogoče izboljšati s sušilnikom za lase, a tu bi si želel robustnejšo rešitev in jasen "klik", da se pokrov ne bi znova izgubil.
Pritoževanje na visoki ravni
In ko smo že pri tem – obstaja še druga podrobnost, s katero se nisem mogel povsem spoprijateljiti. Sedežna opora ima na zadnji strani gumijast pokrov, ki se prav tako ne prilega popolnoma aero opori. Težavo odpravi namestitev posebej razvite zadnje luči – ki pa do zdaj še ni dobavljiva.
Dolgo in počasi
Nedeljski krog me je prek Kirchberga in Großweikersdorfa popeljal v Hollabrunn, nato pa prek Sitzendorf an der Schmida naprej v Eggenburg. Po postanku v boksih z Vanilla Coke v Gars am Kampu sem se skozi Kamptal odpravil domov. Približno 130 kilometrov je ponujalo marsikaj: vzpone, kratke strmine, zabavne spuste, pa tudi dolge ravnine s čelnim vetrom. Reacto – v nasprotju z menoj – ni pokazal prav nobenih znakov utrujenosti. Ko sem doma analiziral vožnjo, sem bil vsekakor presenečen: 206 vatov je prineslo povprečje 32,6 km/h. Sedež Prologo mi je prvič povzročal nekaj težav, zato bi ga dolgoročno verjetno zamenjal z drugim.
Še ena dolga vožnja me je prek Dunkelsteiner Walda in Schallaburga, čez številne manjše vzpone, popeljala v Pielachtal ter prek Wilhelmsburga in Herzogenburga proti Kremsu. Približno 1.300 višinskih metrov na 145 kilometrih – zame vsekakor zahtevno. Reacto je v petih urah ostal neprizadet; aero raketa je znova impresivno dokazala svoje vsestranske sposobnosti.
Zaključek
| Merida Reacto 10K | |
|---|---|
| Modelno leto: | 2027 |
| Trajanje preizkusa: | 4 mesece / pribl. 1.500 km |
| Cena: | € 9.899,- priporočena maloprodajna |
| + | skladen celostni koncept |
| + | aero, a vendar vsestransko orožje |
| + | presenetljivo udobje |
| + | Reynolds BL 60 Pro |
| + | merilnik moči je vključen |
| - | prileganje pokrova opore krmila |
| - | toe-overlap |
| Ocena BB: | Blizu popolnosti – vsestransko aero orožje za World Tour |
Razpet sem. Pravzaprav mi je klasična diamantna oblika okvirja bolj pri srcu. Pravzaprav sem menil, da cestno kolo ne potrebuje disk zavor. Pravzaprav sem v letih, ko bi moral počasi začeti razmišljati o endurance kolesu. Ja, pravzaprav ...
Pravzaprav smo leta 2026 in model Merida Reacto 2027 je razodetje – nič več in nič manj. Dolgotrajni preizkus v štirih mesecih in na približno 1.500 kilometrih je potrdil, kar so fantje iz Meride pripovedovali v Španiji: Reacto ni le aerodinamično orožje, ki si zasluži nastop v World Touru, temveč zaradi presenetljivega udobja tudi vsestransko orožje. Kot celota je do zadnje podrobnosti skladen in z izjemo dveh malenkosti blizu popolnosti.
Z vrhunsko opremo je 10K tudi cenovno še v razumnih okvirih: € 9.899,- je za SRAM Red AXS z merilnikom moči, Reynolds BL 60 Pro in kokpit Team-CW-1P povsem sprejemljivih, še posebej ker je celotna ponudba občutno ugodnejša kot pri številnih tekmecih. Na moji tehtnici BB je kolo v velikosti M pokazalo 7,3 kg, za odtenek več od 7,2 kg, ki jih navaja Merida. SRAM Red neopazno opravlja svoje delo, medtem ko Reynoldsi nenehno kličejo "hitreje" in v kombinaciji z aero kokpitom kolesarja stalno spodbujajo, naj doda še malo več.
Samo da bo jasno: prostovoljno te rakete ne vrnem. Čeprav – obstaja tudi nenasilna možnost. Sestava povsem po mojih željah, tako rekoč "Best of" treh vrhunskih modelov: barva modela ONE (Passion Red/Slate Grey), oprema modela TEAM (sem in ostajam ljubitelj Dura-Ace, morda kar 13-rednega?) in obročniki modela 10K, saj so me Reynoldsi resnično očarali. Bi šlo?
- Zaznamek




