Merida Reacto V 2027 v dlouhodobé recenzi
19.08.26 08:41 12026-08-19T08:41:00+02:00Text: Thomas Wittner (Přeloženo AI)Fotografie: Erwin HaidenČtyři měsíce, zhruba 1.500 kilometrů a redaktor, jehož srdce ve skutečnosti patří klasickému diamantovému rámu: Co Reacto 10K opravdu umí na domácích silnicích – a proč se tohohle projektilu jen nerad vzdávám.19.08.26 08:41 52026-08-19T08:41:00+02:00Merida Reacto V 2027 v dlouhodobé recenzi
19.08.26 08:41 52026-08-19T08:41:00+02:00 Thomas Wittner (Přeloženo AI) Erwin HaidenČtyři měsíce, zhruba 1.500 kilometrů a redaktor, jehož srdce ve skutečnosti patří klasickému diamantovému rámu: Co Reacto 10K opravdu umí na domácích silnicích – a proč se tohohle projektilu jen nerad vzdávám.19.08.26 08:41 52026-08-19T08:41:00+02:00Únor letošního roku, Oropesa del Mar, zhruba 90 km severně od Valencie – stejně jako přibližně 30 dalších novinářů z celého světa jsem dostal exkluzivní možnost vyrazit na první jízdu s tehdy ještě oficiálně nepředstaveným Reacto V. Model ONE s řazením Classified v náboji, brzdami Dura-Ace a koly DT Swiss dokázal přesvědčit na první dobrou. Především zatáčkovitý sjezd po CV-147 do Benicassim okamžitě probudil chuť na další porci – a tak jsem si stoupání vyšlapal ještě jednou, jen abych si pořádně užil proudění vzduchu i geniální ovladatelnost stroje Merida.
Už druhý den v kempu Merida se však ozvaly zažívací potíže. Vyjížďky – 50kilometrový okruh na úpatí el Bartolo a Coffee Ride na modelu TEAM (Dura-Ace a kola Vision) – jsem si tak už opravdu nedokázal užít, natož se zúčastnit opulentní večeře s dobrými červenými víny. To člověka zabolí.
O to větší radost jsem měl krátce po oficiálním uvedení na začátku března, když jsem od Schmerzlosera dostal za úkol podrobit Reacto dlouhodobé recenzi. Následovalo několik týdnů napjatého čekání, než jsem si mohl Merida Reacto 10K převzít od dovozce Merida SAIL & SURF.
Aerodynamická zbraň, ano – ale především univerzální zbraň, která se na každém terénu tlačí vpřed.
Merida Reacto 10KTři charaktery, jedna koncepce
Reacto je od roku 2011 synonymem aerodynamického výkonu se závodním zaměřením, nyní už v páté generaci – a předchůdce měl přes všechny své kvality přece jen něco za sebou. Merida si dala téměř čtyři roky načas (projekt odstartoval v květnu 2022 a mimochodem se vyvíjel v Německu), Reacto kompletně přepracovala a na stejnou platformu CF5 postavila hned tři špičkové modely, z nichž každý má za jízdy jiný charakter:
Tři modely
| Model | Větrný tunel (protokol TOUR) | Hmotnost (velikost M) | Pohon / kola | Cena (MOC) |
|---|---|---|---|---|
| Reacto ONE | 196 Watt | 7,4 kg | Pohon Classified 1× / DT Swiss ARC 1100 | € 10.199,- |
| Reacto 10K | 202 Watt | 7,2 kg | SRAM Red AXS / Reynolds BL 60 Pro | € 9.899,- |
| Reacto TEAM | 203 Watt (předchůdce: 211) | 7,1 kg | Shimano Dura-Ace / Vision Metron 60 RS | € 9.999,- |
ONE je nekompromisní aerodynamická zbraň, TEAM nejlehčí model v nabídce a 10K – moje recenzované kolo – má představovat zlatou střední cestu: nejvyváženější osazení se skvělou rovnováhou při čelním i bočním větru. Pod nimi je nabídka v Rakousku ještě širší, od Pro přes 8000 (Ultegra Di2, opravdová koupě za € 5.699,-) až po rozumné modely 6000 a 5000 s o něco levnějším, aerodynamicky však rovnocenným rámem CF3. Celkem deset modelů, ceny začínají na € 3.399,-. Merida tedy rozhodně nešetřila.
Tvrdá data pro aero fanatiky: průchodnost plášťů nyní až 32 mm, kvůli tomu se řetězové vzpěry prodloužily na 410 mm, přesto zůstaly pěkně krátké. Baterie Di2 se přesunula do oblasti středového složení (lepší přístupnost, štíhlejší sedlová trubka) a nová sedlovka S-Flex s offsetem 0 mm je zhruba o 100 g lehčí než dříve. Finální ladění ve větrném tunelu probíhalo společně s Reynolds a stroj už má stejně za sebou prověrku ve World Tour.
Specifikace Reacto 10K
| Rám | Reacto CF5 V, materiál: karbon, max. rozměr plášťů 700x32C, 100x12 / 142x12 mm, BB86,5 | Vidlice | Merida Reacto CF5 V Disc, materiál: karbon, max. rozměr plášťů 700x32C |
| Velikosti rámu | 3XS, XXS, XS, S, M, L, XL | Barva rámu | Black/Mineral Gold nebo Slate Grey/Black |
| Ořech/kazeta | Sram Red XG-1290, 12rychlostní kazeta, 10-36 zubů | Kola | Reynolds BL 60 Pro, přední náboj 100x12 mm, zadní náboj 142x12 mm, vnitřní šířka 21 mm, výška 60 mm, Centerlock, Sram XDR, karbon, Tubeless Ready |
| Brzdy | Sram Red, kotoučové | Osy | Merida Expert SL, včetně odnímatelné páčky, imbusový klíč 6/4 mm |
| Brzdové kotouče | Sram Paceline X, 160 mm | Pláště | Continental Grand Prix 5000S TR, 700x28C, skládací, Tubeless Ready |
| Hlavové složení | FSA ACR NO.55R, ložisko SL (TH H2281 Neck) | Středové složení | Sram DUB PressFit Road, PressFit 86,5 |
| Řídítka | Merida Team CW 1P, materiál: karbon, 380 mm (3S-XXS-XS-S), 400 mm (M-L), 420 mm (XL) | Představec | Merida Team CW Aero, materiál: karbon, 90 mm (3S/XXS/XS), 100 mm (S), 110 mm (M/L), 120 mm (XL) |
| Gripy/omotávka | Merida Road Expert | Přehazovačka | Sram Red AXS |
| Řadicí páky | Sram Red AXS, hydraulické kotoučové | Sedlovka | Merida Reacto V S-FLEX, aero profil, setback 0 mm, materiál: karbon |
| Objímka sedlovky | Merida Reacto V | Sedlo | Prologo Nago R4 PAS, Nack |
| Řetěz | Sram Red E1, Flattop | Kliky | Sram Red, 50-37 zubů, powermeter, 160 mm (3S), 165 mm (XXS/XS), 170 mm (S/M), 172,5 mm (L/XL) |
| Hmotnost | cca 7,3 kg (velikost rámu M, bez pedálů, váha BB) | Cena (MOC) | € 9.899,- |
Ve Španělsku mi černo-zlatý frameset modelu 10K připadal ještě trochu frajírkovský. Mezitím se ale tahle barevná kombinace zařadila vedle vínově červeného a stříbrného ONE mezi mé favority – i když tady se názory stejně rozcházejí; vybavuje se mi rčení: "Zajdi ke třem lékařům a dostaneš čtyři názory." Na výkonu barva tak jako tak nic nemění, takže jsem namontoval pedály a vyrazil na první jízdu po domácí půdě.
Technika: čtyři roky ladění
Než se Reacto vůbec dostalo do domácího terénu, mělo za sebou téměř čtyři roky vývoje – projekt odstartoval v květnu 2022. Základ tvořily stovky CFD simulací, výpočty metodou konečných prvků, čtyři velké série měření ve větrném tunelu a celý pytel laboratorních zkoušek. Finální měření probíhalo podle protokolu magazínu TOUR – se šlapající figurínou, proměnlivými úhly proudění a při 45 km/h –, přičemž deklarovaným cílem bylo dostat se pod hranici 200 wattů, aniž by utrpěl komfort a jízdní stabilita. Fakt, že se ONE s 196 watty skutečně dostalo pod magickou hranici a TEAM se zlepšil z 211 na 203 wattů, už sám o sobě leccos vypovídá o vynaloženém úsilí.
Ještě důležitější než čisté hodnoty při čelním větru bylo pro konstruktéry chování v bočním větru – a právě tady se společně s Reynolds pilovaly profily trubek a systémová integrace, dokud efektivita a stabilita nezačaly kráčet ruku v ruce. Současně se do skladby karbonu i práce na detailech promítala zpětná vazba z profesionálních závodů, mimo jiné z Tour de France a Vuelta 2025 – Reacto tedy nasbíralo kilometry v závodním kolotoči ještě předtím, než vůbec zamířilo do obchodů. Už od začátku se plně počítalo také s novými pravidly UCI pro rok 2026. Jak sportovní je nakonec výsledek, prozradí pohled na geometrii.
Geometrie Merida Reacto V
| Velikost rámu | 3XS | XXS | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Velikost kol (palce) | 28" | 28" | 28" | 28" | 28" | 28" | 28" |
| Délka sedlové trubky (mm) | 440 | 470 | 500 | 520 | 540 | 560 | 590 |
| Délka horní trubky (mm) | 506 | 521 | 535 | 545 | 560 | 575 | 590 |
| Délka řetězových vzpěr (mm) | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 | 410 |
| Úhel hlavové trubky (°) | 70,5 | 70,5 | 72 | 72,5 | 73,5 | 73,5 | 74 |
| Úhel sedlové trubky (°) | 75,5 | 74,5 | 74 | 74 | 73,5 | 73 | 73 |
| Snížení středu (mm) | 70 | 70 | 70 | 66 | 66 | 66 | 66 |
| Délka hlavové trubky (mm) | 100 | 105 | 112 | 128 | 140 | 155 | 175 |
| Konstrukční délka vidlice (mm) | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 |
| Offset vidlice (mm) | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 |
| Reach (mm) | 373 | 377 | 384 | 390 | 395 | 400 | 409 |
| Stack (mm) | 512 | 517 | 529 | 542 | 557 | 571 | 593 |
| Rozvor (mm) | 981 | 987 | 984 | 992 | 992 | 1002 | 1011 |
| Výška rámu v rozkroku (mm) | 727 | 746 | 771 | 792 | 810 | 826 | 853 |
| Poměr stack-to-reach | 1,373 | 1,371 | 1,378 | 1,390 | 1,410 | 1,428 | 1,450 |
Geometrie & posed
Sedm velikostí rámu od 3XS po XL: vhodnou velikost si tu najde každý, od drobného vrchaře až po dlouhána – aspekt, který se u čistokrevných aero speciálů často přehlíží. V mé velikosti M stojí proti reachi 395 mm stack 557 mm, což dává poměr stack-to-reach 1,41. Sportovní, o tom žádná – ale bez brutálního extrémismu některých konkurentů. Dost nízko pro boj s větrem, a přitom stále použitelné na dlouhé hodiny.
Nápadné jsou řetězové vzpěry s konstantní délkou 410 mm napříč všemi velikostmi – na aero rám schválený pro pláště do 32 mm překvapivě krátké, díky čemuž zůstává záď nádherně obratná. Úhly jsou vyladěné podle velikosti, u M mají hlavová i sedlová trubka shodně 73,5°, rozvor činí 992 mm a snížení středu 66 mm. Výsledkem je ovladatelnost, která je zároveň živá i přesná – nervozita se nedostaví, ať už šlapeš ze sedla do kopce, nebo letíš rychlostí 80 ve sjezdu.
Krátké vzpěry a kompaktní předek si přesto vybírají malou daň: při pomalé jízdě a plném rejdu se může přední plášť dotknout boty – toe-overlap známý z mnoha ostrých závodních geometrií. V závodním tempu to není téma, při manévrování na parkovišti je však dobré na něj myslet.
Zbytek je důsledně zaměřený na integraci: kokpit Team CW 1P vyvinutý společně s Vision, hlavové složení FSA ACR a vedení, které čistě mizí v rámu, vytvářejí předek bez jediného rušivého kabelu. Hned při prvním nasednutí je však jasná jedna věc – tenhle kokpit to myslí vážně.
First Ride – kokpit nutí k pokoře
Moje forma se od kempu Merida zlepšila jen nepatrně, ale sportovní posed na zatraceně úzkém kokpitu vlastně nedává jezdci na výběr. Jakmile ruce sevřou páky a člověk se pokusí zaujmout úzkou siluetu, rychlost při stejném výkonu citelně vzroste. Merida věnovala vývoji kokpitu extrémní úsilí – jednak aby vyhověl různým typům jezdců, jednak aby dále zlepšil aerodynamiku.
Jenže UCI pro rok 2026 zveřejnila nová "pravidla", a dva ze čtyř rozměrů kokpitu tak nejsou v souladu s UCI. Spadají mezi ně i řídítka osazená na 10K: ve spodním úchopu sice mají požadovaných 40 cm, ale jejich flare 75 mm je příliš velký. Důležitá informace pro všechny, kdo závodí a potřebují kokpit vyhovující pravidlům: Merida mezitím přidala další, nejužší variantu odpovídající UCI (345/380), ta však na 10K osazená není.
V prvním kopci představoval úzký kokpit docela výzvu. Jízda ze sedla vyžaduje jinou polohu horní části těla, aby šlo za řídítka ergonomicky správně tahat. Z kopce však CW 1P nedal žádný důvod k obavám. Na pákách i ve spodním úchopu vzbuzuje naprostou důvěru, jen při nájezdu do zatáčky možná vyžaduje o chloupek větší důraz. Segment "Gföhl - Kremstal - Krems", 18 kilometrů se sklonem 2 procenta z kopce, každopádně ukázal potenciál 10K už tehdy – s docela pohodovými 230 watty v průměru z toho byla průměrná rychlost 47. I like.
Reynoldsy neustále volají "rychleji!", SRAM Red vedle toho nenápadně odvádí svou práci – a jezdce ani nenapadne narovnat se a jen tak se vézt.
Reynolds BL 60 ProSecond Ride – sláva Reynoldsům!
V kempu Merida přesvědčila kola DT Swiss ARC 1100 na modelu ONE stoickým klidem, který sotva rozhodil i prudký boční vítr a který ve sjezdu téměř sváděl k nerozumu. Vision Metron 5D ACR EVO na TEAM byly naopak výrazně agilnější a pocitově rychlejší, zato v silném bočním větru zranitelnější. Zlatou střední cestu mají představovat kola BL 60 Pro od Reynolds osazená na 10K – a kluci z Meridy neslibovali příliš.
Poté, co jsem si na dunajské cyklostezce užil vítr v zádech (segment od elektrárny k elektrárně, 12,4 km rychlostí 36,6 km/h při 206 wattech a tepu 119), začal mezi Zwentendorf a Heiligeneich foukat nárazový vítr z boku. Jasně, 60 mm vysoké ráfky pak vyžadují pevnější úchop řídítek, do větších potíží jsem se ale nikdy nedostal. Cestou domů mezi Großhain a Meidling im Tale pak přišla velká chvíle Reynoldsů: vítr foukal na ráfky poměrně zostra z boku, ale lehce zezadu, a přinášel neuvěřitelný tah vpřed – pocit, který jsem pak zažil ještě mnohokrát.
Technické parametry Reynoldsů s vlastním profilem ráfku, vnitřní šířkou 21 mm a dráty Sapim CX-Ray je při hmotnosti 1.500 gramů řadí do nejvyšší ligy. Také tubeless setup – vzhledem k mé hmotnosti s tlakem 5 barů – s osvědčenými Conti GP 5000 v šířce 28 mm lze bez váhání označit za moderní. Komfort ve srovnání s mou soukromou sestavou s 23mm plášti je každopádně fantastický a stejně jako mnoho cyklistických nadšenců naprosto chápu, jak dokážou taková high-end kola výrazně zvýšit požitek ze sportovní jízdy.
Do kopce s aerem
Jízda do kopce zrovna nepatří mezi mé největší vášně – moje relativně vysoká hmotnost v kombinaci se sporadickým tréninkem pro ni není ideální kombinací. V Dunkelsteiner Wald přesto muselo Reacto ukázat, zda dokáže aero speciál bodovat i do kopce. Wolfsteingraben je kopec, který se dá přejet setrvačností, zato následný Kickinger Graben z Kochholz se sklonem 6,3 % už alespoň pro mě jako kopec rozhodně počítá.
Sada Red s klikami 37/50 a kazetou 10-36 nabízí dostatečný rozsah, sportovní posed s převýšením zhruba 11 cm podporuje vysokou kadenci a potřeba rvát těžký převod přichází poměrně zřídka. A přestože je můj jedenáct let starý Cannondale o půl kila lehčí, nevím, jak bych na něm měl jezdit do kopce rychleji. Jízda ze sedla už mezitím funguje bezchybně i s úzkým kokpitem, při dalších vyjížďkách mě však většinou víc bavila vyšší kadence vsedě.
Po rovině a aero – jede samo
Při páté vyjížďce jsem chtěl poprvé důkladně prověřit celý balíček. Přes Fels am Wagram jsem zamířil do Tulln a pak se po cyklostezce na jižní straně Dunaje vydal domů. Strava vyplivla rovnou jedenáct osobních rekordů – není divu, vždyť jsem těch 90 kilometrů absolvoval průměrnou rychlostí 34,4 km/h a s průměrným výkonem 225 wattů jsem ještě zdaleka nebyl na limitu.
Znovu jsem měl jasný pocit, že mě kokpit nutí do aerodynamické polohy. S podporou skvělých Reynoldsů Reacto neustále pochodovalo vpřed a ani jednou mě nenapadlo narovnat se a jen tak se vézt. Takhle z aktivního odpočinkového dne nic nebude.
Menší lapálie při Charity Ride
Žádný strach, Meridu jsem na asfalt neposlal. Okruh u Paudorf však nabízel nejen spoustu výškových metrů, ale nešetřil ani drsným povrchem – obzvlášť průjezd přes Höbenbach posetý výmoly nebyl jednoduchý a tu a tam jsem některý trefil. Znovu mě překvapil komfort, který jsem připisoval superrychlým Reynoldsům s 28mm Conti.
Po příjezdu domů jsem však zjistil, že chybí krytka představce – na rozbitém úseku se zřejmě někdy odporoučela. Tenhle díl si rozhodně zaslouží upgrade. Usazení lze sice vylepšit pomocí fénu, ale tady bych uvítal robustnější řešení a jasné "cvaknutí", aby se krytka znovu neztratila.
Stěžování na vysoké úrovni
A když už jsme u toho – je tu ještě druhý detail, se kterým jsem se nedokázal úplně sžít. Sedlovka má na zadní straně gumovou krytku a ani ta nepřiléhá k aero sedlovce dokonale. Řešením je montáž speciálně vyvinutého zadního světla – to však dosud není dostupné.
Dlouze a pomalu
Jedna nedělní vyjížďka mě zavedla přes Kirchberg a Großweikersdorf do Hollabrunn a dále přes Sitzendorf an der Schmida do Eggenburg. Po zastávce v boxech v Gars am Kamp včetně Vanilla Coke jsem zamířil údolím Kamptal domů. Zhruba 130 kilometrů nabízelo vše možné: stoupání, krátké stojky, parádní sjezdy, ale také dlouhé roviny s protivětrem. Reacto – na rozdíl ode mě – nevykazovalo žádné známky únavy. Když jsem si doma trasu analyzoval, byl jsem každopádně překvapený: 206 wattů přineslo průměrnou rychlost 32,6 km/h. Poprvé začalo trochu zlobit sedlo Prologo, dlouhodobě bych asi sáhl po jiném.
Další dlouhá vyjížďka mě vedla přes Dunkelsteiner Wald a Schallaburg, přes spoustu malých brdků do Pielachtal a přes Wilhelmsburg a Herzogenburg směrem na Krems. Zhruba 1.300 výškových metrů na 145 kilometrech – pro mě docela výzva. Reacto zůstalo během pěti hodin netečné; aero projektil znovu působivě prokázal své univerzální schopnosti.
Závěr
| Merida Reacto 10K | |
|---|---|
| Modelový rok: | 2027 |
| Délka recenze: | 4 měsíce / cca 1.500 km |
| Cena: | € 9.899,- MOC |
| + | vyladěná celková koncepce |
| + | aero, a přesto univerzální zbraň |
| + | překvapivý komfort |
| + | Reynolds BL 60 Pro |
| + | powermeter v ceně |
| - | usazení krytky představce |
| - | toe-overlap |
| Verdikt BB: | Blízko dokonalosti – univerzální aero zbraň pro World Tour |
Jsem na vážkách. Vlastně mi víc vyhovuje klasický diamantový tvar rámu. Vlastně jsem byl přesvědčený, že silniční kolo kotoučové brzdy nepotřebuje. Vlastně jsem ve věku, kdy by člověk měl pomalu začít uvažovat o endurance kole. Ano, vlastně...
Jenže píše se rok 2026 a model Merida Reacto 2027 je zjevení – nic víc a nic míň. Dlouhodobá recenze během čtyř měsíců a zhruba 1.500 kilometrů potvrdila to, co říkali kluci z Meridy ve Španělsku: Reacto není jen aerodynamická zbraň, která si zaslouží místo ve World Tour, ale díky překvapivému komfortu také zbraň univerzální. Jako celek je skrz naskrz vyladěné a až na dvě drobnosti blízko dokonalosti.
Model 10K má špičkové osazení a cenově zůstává v rozumných mezích: € 9.899,- za SRAM Red AXS včetně powermeteru, Reynolds BL 60 Pro a kokpit Team CW 1P je naprosto v pořádku, zvlášť když celá řada zůstává citelně levnější než u mnoha soupeřů. Na mé váze BB se ručička zastavila na 7,3 kg ve velikosti M, tedy o chloupek výše než u 7,2 kg udávaných Meridou. SRAM Red nenápadně odvádí svou práci, zatímco Reynoldsy neustále volají "rychleji" a v kombinaci s aero kokpitem jezdce permanentně vybízejí, aby ještě trochu přidal.
Jen aby bylo jasno: dobrovolně tenhle projektil nevrátím. I když – existovala by i nenásilná možnost. Stavba přesně podle mých představ, takové "Best of" tří špičkových modelů: barva ONE (Passion Red/Slate Grey), osazení TEAM (jsem a zůstanu fanouškem Dura-Ace, možná rovnou 13rychlostní?) a kola z 10K, protože Reynoldsy si mě opravdu získaly. Šlo by to?
- Záložka




