První jízda: Orbea Rallon D a Rallon E 2026
22.05.25 17:56 4612025-05-22T17:56:00+02:00Text: Ralf Hauser (Přeloženo AI)Fotografie: Roo Fowler, Orbea, NR22Jeden rám, dvě kola, takříkajíc. To je koncept Orbea, se kterým chtějí Španělé nabídnout kolo vhodné pro světový pohár v downhillu i enduru. Měli jsme možnost otestovat Rallon D a Rallon E.22.05.25 17:56 4802025-05-22T17:56:00+02:00První jízda: Orbea Rallon D a Rallon E 2026
22.05.25 17:56 4802025-05-22T17:56:00+02:00 Ralf Hauser (Přeloženo AI) Roo Fowler, Orbea, NR22Jeden rám, dvě kola, takříkajíc. To je koncept Orbea, se kterým chtějí Španělé nabídnout kolo vhodné pro světový pohár v downhillu i enduru. Měli jsme možnost otestovat Rallon D a Rallon E.22.05.25 17:56 4802025-05-22T17:56:00+02:00Při již sedmém vydání modelu Rallon se Orbea skutečně vydala novými cestami. Základní konstrukce rámu je stejná jak pro downhillovou, tak i pro enduro variantu. Chytré vyměnitelné spodní uchycení tlumiče však umožňuje všestranné přizpůsobení zdvihu a geometrie; a v případě enduro varianty také velikosti zadního kola.
Jeden rám, mnoho možností
Oblast použití, progrese, geometrie, hmotnost, velikost kol ... na novém Rallonu se zdá, že nic není pevně dané.Než se ale příliš rozběhneme, stojí za to zmínit několik detailů z fáze vývoje.
Během 185 let své existence značka Orbea dosáhla pódiových umístění v různých disciplínách – od silničních závodů přes MTB a triatlon až po gravel racing. Logickým dalším krokem proto nemohl chybět vstup do světa sjezdu. Rostoucí počet návštěvníků byl pro tento krok stejně zajímavý a rozhodující jako možnosti a cíle vývoje na nejvyšší úrovni.
Bike & Team: Orbea míří na DH Světový pohár
Rallon D je první "skutečné" sjezdové kolo od Orbea, se kterým výrobce - současně s uvedením na trh - okamžitě vstoupil do světového poháru. Polovičatá řešení nejsou něco, co by Španělé znali, a proto uzavřeli spolupráci se silným závodním týmem FMD Racing a v roce 2025 budou jako Orbea FMD Racing na cestách s obrovským podpůrným kamionem.
S významnými jmény, jako je Tahnée Seagrave, která si již při prvním sjezdu světového poháru sezóny 2025 připsala vítězství, a nováček Martin Maes, jenž devátým místem rovněž prokázal svou třídu, zahájila Orbea hon na pódiová umístění úspěšně ještě před oficiálním představením produktu.
Martin Maes je známý jako stálý jezdec Orbea světového enduro týmu. Nicméně Belgičan se, pokud mu to jeho kalendář dovolil, opakovaně účastnil vybraných závodů světového poháru ve sjezdu a při těchto příležitostech dokázal držet krok s těmi nejlepšími na světě.
Při vývoji nového modelu Rallon byl jednou z klíčových osobností – jak na straně sjezdu, tak endura. V roce 2025 se 28letý jezdec nyní soustředí výhradně na světový pohár ve sjezdu.
A co se týče vývoje: Od roku 2021 pracoval tým OOLAB (Orbea Optimization Lab) na novém modelu Rallon, což z něj činí projekt s nejdelší dobou vývoje v historii značky Orbea.
Zajímavý detail: Produktový manažer Orbea, Markel Uriate, několik let závodil na různých modelech Rallon, než začal pracovat u Orbea.
Základně se Španělé od roku 2022 účastní závodů Světového poháru ve sjezdu (DH). Nejprve Martin Maes jezdil na upraveném Rallonu s dvoukorunkovou vidlicí, později následoval upravený rám modelu Orbea Wild, což je elektrokolo od Orbea: Speciální Rocker Link poskytl větší zdvih, všechny elektronické komponenty byly odstraněny a motor byl nahrazen hliníkovou vložkou s pouzdrem středového složení a prostorem pro připevnění závaží, čímž bylo odstraněno „E“ z elektrokola.
Během vývojové fáze byly testovány různé aspekty kinematiky a – stejně jako u mnoha jiných týmů Světového poháru – bylo pracováno se závažím v oblasti středového složení. Na různých tratích byly porovnávány časy jednotlivých jízd.
Vzhledem k tomu, že ve Světovém poháru nyní často rozhodují o vítězství nebo prohře setiny sekundy, byly nakonec nejrychlejší časy rozhodujícím faktorem, jaký koncept odpružení a ladění by měl nové Rallon v budoucnu doprovázet.
Rám v detailu
Jak již bylo zmíněno, sdílejí si Rallon D a Rallon E základní prvky stejného rámu: hlavní rám, sedlovou a řetězovou vzpěru a také Rocker-Link jsou totožné.
Celý rám je vyroben z karbonu, zatímco vahadlo je z hliníku.
Díky precizně vyladěnému karbonovému layupu Orbea reguluje pružnost, aniž by ztratila na stabilitě. Cílenými úpravami a intenzivními testy se podařilo sladit tuhost mezi hlavním rámem a zadní stavbou, aby se zvýšila spolehlivost a trakce.
Tlumič umístěný nízko umožňuje nejen nízké těžiště, ale také extrémně nízkou výšku horní rámové trubky pro maximální volnost pohybu.
Jedním z klíčových prvků rámu je však spodní uchycení zadního odpružení. Pojmenované GravityLink, Rallon lze díky výměně uchycení a tlumiče přizpůsobit pro sjezdy nebo enduro použití. Celkem existují tři různé spoje: jeden pro DH a dva pro enduro.
GravityLink
USP RallonuDruhým vrcholem GravityLink je možnost připevnění závaží. Jedná se o tuningové opatření, které bylo v posledních letech stále častěji používáno mechaniky Světového poháru, aby kolo lépe drželo na zemi a odpružení bylo stabilnější. Tímto způsobem je však jednoduchým způsobem zpřístupněno i běžným smrtelníkům.
Na tratích, které vyžadují lepší zrychlení a lehčí ovladatelnost, lze závaží rychle odstranit.
GravityLink je zespodu chráněn nasazovacím chráničem proti nárazům. Aby bylo možné tento chránič sejmout, je nutné stisknout tlačítko na začátku chrániče pro jeho odemknutí, poté lze chránič vytáhnout ze zadních vedení.
Takzvaný úložný prostor LockR ve spodní rámové trubce není u enduro kola v dnešní době ničím neobvyklým. Vzhledem k tomu, že Rallon může být také skutečným sjezdařským kolem, se však tato funkce úložného prostoru pro tento účel zdá být neobvyklejší.
Možnost vzít si během dne v bikeparku náhradní duši, malou pumpičku a další drobnosti je chytrou volbou. Dokonce ani závodní tým Světového poháru s tím nemá problém, i když měli možnost nechat si vyrobit vlastní rámy bez krytu.
Pomocí malé páčky lze kryt úložného prostoru, na jehož vnější straně jsou také montážní body pro držák na láhev, otevřít nebo uzamknout. Uvnitř lze uložit rozbalovací pytlík, který umožňuje bezpečné a tiché přenášení drobností.
Také bez hluku: Lanky jsou vedeny uvnitř rámu bez klepání. Vedení kabelů může probíhat buď přímo přes hlavové složení, nebo přes boční otvory na hlavové trubce.
Vložky v bočních otvorech lze podle potřeby vyměnit.
Aby Rallon dlouhodobě hladce fungoval, je vybaven utěsněnými ložisky, která jsou navíc chráněna těsněním umístěným před nimi proti vysokotlakým čističům.
Na exponovaných místech nanáší Orbea průhledné ochranné fólie (Second Skin), aby chránila rám před poškozením.
Rám byl testován podle standardu kategorie 5 a je tedy navržen pro nejnáročnější zatížení.
Na zadním kole je použit standard osy Boost 148 mm - rozměr, který je stále častěji vidět i na sjezdových kolech Světového poháru a odpovídajícím způsobem funguje jak pro Rallon D, tak pro Rallon E.
Takzvané koncentrické Boost ložisko na ose zajišťuje aktivní činnost odpružení, a to i během brzdění.
ISCG držák vodítka řetězu je u rámu tohoto typu samozřejmostí.
Mezi můstkem řetězové vzpěry a hlavním rámem je umístěna ochrana z měkké gumy, která zabraňuje kamenům nebo jiným nečistotám poškodit rám při stlačení.
Masivní ochrana řetězové vzpěry s dutými komorami na horní straně řetězové vzpěry rovněž chrání tuto část rámu před poškozením a snižuje hlučnost.
Uvnitř takzvaného FLP (Fully Loaded Pivot) ložiska se nachází malý multitool s nejdůležitějšími nástroji pro nouzové opravy na trailu. Malý magnet jej drží na svém místě.
Zvláště při použití na downhill, kde obvykle nejezdíte s batohem, se tento nástroj může stát malým záchranářem.
Hmotnost hlavního rámu včetně DH GravityLink, tlumiče Fox X2 225x75 mm (bez objímky sedlovky, osy a hlavového složení) činí naměřených 3.910 g.
Kromě tří barevných kombinací - Aloha Green/Fantasy Purple Carbon View (lesklý), White Chic/Diamond Black (lesklý) a Nickel (matný)/Nickel Chrome (lesklý) - je nové Rallon samozřejmě také součástí programu MyO, kde si můžete - včetně různých možností loga a grafik - vybrat z více než 1.000.000 barevných kombinací.
Rallon D podrobně
U modelu Rallon D činí zdvih 200 mm, +/- 0 až 3 mm, v závislosti na délce řetězových vzpěr a nastavení progrese. Tlumič je model o délce 225 x 75 mm s uchycením Trunnion.
Rallon D lze jezdit výhradně s velikostí kol 27,5".
Na fialově eloxovaný Gravity Link modelu Rallon D lze přidat tři závaží – hlavní závaží uprostřed váží 395 g, boční závaží pak 95 g, resp. 93 g.
Rallon E podrobně
U modelu Rallon E je dosaženo 170 mm zdvihu pomocí kratšího tlumiče Trunnion 205 x 62,5 mm, +/- 0 až 3 mm, v závislosti na délce řetězových vzpěr a nastavení progrese. Přizpůsobení geometrie nižší instalační výšce vidlice a kratšímu zadnímu prvku je dosaženo prostřednictvím systému GravityLink.
Na rozdíl od modelu Rallon D jsou zde k dispozici dvě varianty: šedá pro použití s 29" zadním kolem a zlatá pro 27,5" zadní kolo.
Další rozdíl: upevnění tlumiče na GravityLink se provádí pomocí čtvercového Flip Chipu, který umožňuje čtyři pozice: progresivní s vysokým středovým složením, progresivní s nízkým středovým složením, lineární s vysokým středovým složením a lineární s nízkým středovým složením.
U modelu Rallon E lze na GravityLink připevnit závaží o hmotnosti 550 g.
Pro dodatečnou změnu velikosti kola lze příslušný GravityLink zakoupit jako samostatný díl.
Geometrie
Protože jsou rámy D a E v zásadě totožné, hodnoty jako reach a délka řetězových vzpěr se shodují téměř na milimetr. Díky úpravám úhlů systému GravityLink jsou však drobné odchylky zcela normální.
Pod názvem Attitude Adjust umožňuje Orbea různé nastavení geometrie. Jako součást tohoto konceptu je úprava úhlu řízení dosažena pomocí speciálně navrženého hlavového složení. Úhel řízení lze nastavit buď na 63,7 stupně s nulovou vložkou, nebo o +/- 0,75 stupně pomocí vložky s offsetem na 62,95 nebo 64,45 stupně, aniž by byly výrazně ovlivněny jiné hodnoty geometrie. Orbea k tomu využívá sférickou horní vložku a spodní vložku, kterou lze v hlavové trubce otočit o 180 stupňů.
Tento přístup byl záměrně upřednostněn před variantou s lisovanými díly, aby byla změna co nejrychlejší a nejsnazší.
Orbea umožňuje vybrat si mezi řetězovými vzpěrami dlouhými 442 mm a 450 mm. Nicméně je nutné se rozhodnout již při objednávce, protože jak řetězové, tak sedlové vzpěry jsou pevně nastaveny na jednu hodnotu.
Pokud byste si to dodatečně rozmysleli, Orbea nabídne vzpěry k zakoupení samostatně, avšak pouze v barvě Carbon Raw. Změna pravděpodobně nebude nijak zvlášť levná, proto byste si měli už před nákupem dobře rozmyslet, zda je pro vás důležitější vyšší hravost nebo rovnováha.
U Reachu čtyř velikostí rámu (S-XL) se Orbea ukazuje moderně a pokrývá široké spektrum s hodnotami 430, 455, 478 a 505 mm.
U sedmé generace modelu Rallon byly však délky sedlových trubek výrazně zkráceny, což na jedné straně umožňuje menším osobám volit delší rámy podle potřeby, a na druhé straně osobám všech velikostí vybírat sedlovky s delším zdvihem. Skvělé!
Nyní je možné u každé velikosti rámu zasunout teleskopickou sedlovku se zdvihem 240 mm až na doraz.
U velikosti rámu S měří sedlová trubka 400 mm s maximální hloubkou zasunutí 330 mm, u M 405/335 mm, u L 410/340 mm a u XL 420/350 mm.
Geometrie Rallon D
V nulové hodnotě má Rallon D úhel řízení 63,7 stupně, přičemž se předpokládá, že většina jezdců využije možnost nastavení úhlu hlavového složení, aby jej zploštila na přibližně 63 stupňů.
Výška středového složení je -24,7 mm.
Geometrie
| Velikost | S | M | L | XL |
| Délka sedlové trubky (mm) | 400 | 405 | 410 | 420 |
| Délka hlavové trubky (mm) | 100 | 110 | 120 | 130 |
| Délka horní rámové trubky (mm) | 543,4 | 575,4 | 604 | 636,3 |
| Délka řetězové vzpěry (mm) | 442/450 | 442/450 | 442/450 | 442/450 |
| Rozvor (mm) | 1222,1/1230,1 | 1251,5/1259,5 | 1278,8/1286,8 | 1310,2/1318,2 |
| Výška středového složení (mm) | 355,5 | 355,4 | 355,3 | 355,2 |
| Úhel řízení | 62,95/63,7/64,45° | 62,95/63,7/64,45° | 62,95/63,7/64,45° | 62,95/63,7/64,45° |
| Úhel sedlovky | 79,4° | 78,9° | 78,6° | 78,3° |
| Stack (mm) | 632,7 | 641,8 | 650,9 | 660 |
| Reach (mm) | 424,9 | 449,9 | 473 | 500 |
Geometrie Rallon E
U modelu Rallon E činí nulová hodnota úhlu řízení v nastavení vysokého středového složení 64,25 stupně, úhel sedla strmých 79,1 stupně.
Flip Chip snižuje středové složení o 7 mm a mění úhel řízení a sedla o 0,5 stupně.
Pro instalaci zadního kola o velikosti 27,5" nebo 29" je zapotřebí samostatný GravityLink.
GEOMETRIE
| Velikost | S | M | L | XL |
| Délka sedlové trubky (mm) | 400 | 405 | 410 | 420 |
| Délka hlavové trubky (mm) | 100 | 110 | 120 | 130 |
| Délka horní trubky (mm) | 542,6 | 574,5 | 603,1 | 635,3 |
| Délka řetězových vzpěr (mm) | 442/450 | 442/450 | 442/450 | 442/450 |
| Rozvor kol (mm) | 1209,9/1217,9 | 1239,3/1247,3 | 1266,6/1274,3 | 1298/1306 |
| Výška středového složení (mm) | 345,5/352,5 | 345,5/352,5 | 345,5/352,5 | 345,5/352,5 |
| Úhel řízení | 63,5/64,25/65° | 63,5/64,25/65° | 63,5/64,25/65° | 63,5/64,25/65° |
| Úhel řízení (nízké středové složení) | 63/63,75/64,5° | 63/63,75/64,5° | 63/63,75/64,5° | 63/63,75/64,5° |
| Úhel sedlové trubky | 79,4/79,9° | 78,9/79,4° | 78,6/79,1° | 78,3/78,8° |
| Stack (mm) | 629,2 | 638,2 | 647,2 | 656,2 |
| Reach (mm) | 430 | 455 | 478 | 505 |
Kinematika
Nové Rallon je čtyřčepové kolo s koncentrickým Boost ložiskem, které rotuje kolem zadní osy. Pozice ložisek byly zvoleny tak, aby se mimo jiné minimalizoval zpětný ráz pedálů.
Pro verze D i E je použit specifický ladění tlumiče pro daný model. Doporučený sag je mezi 30 a 32 %.
Pružinová charakteristika vykazuje jemnou, rovnoměrnou křivku od začátku zdvihu až po jeho konec. Tím se má zabránit tomu, aby bylo odpružení nuceno vyrovnávat nežádoucí skoky v pákovém poměru.
Poté, co stále více kol v DH světovém poháru používá vysoký čep kyvné vidlice a kladku pro honbu za vteřinami, je téměř překvapivé, že Orbea se tímto směrem nevydala.
Když byl produktový manažer Markel Uriate na toto téma dotázán, Orbea viděla především dvě hlavní výhody vyššího čepu kyvné vidlice: menší zpětný ráz pedálů a více dozadu orientovanou křivku zdvihu kola. Proti tomu však stál pocit, že vliv kladky byl větší než pozitivní efekt křivky zdvihu kola. Složitost, hluk a změněný převodový poměr byly nežádoucí vedlejší efekty.
Při časových testech s oběma systémy bylo zjištěno, že na některých tratích byl vysoký čep kyvné vidlice rychlejší, na jiných tratích, kde bylo třeba udržovat rychlost, byl pomalejší. Jasný vítězný systém se tedy nevykrystalizoval.
V konečném rozhodnutí se Orbea rozhodla pro cestu, kterou vidíte před sebou.
Kinematika Rallon D
Downhillová verze používá tlumič Fox X2-Trunnion s rozměry 225 x 75 mm.
Charakteristika pružiny v progresivním nastavení začíná na hodnotě 3,25 a klesá na přibližně 2,3. Průměrný převodový poměr je 2,66 : 1.
Lineárnější nastavení se pohybuje těsně v rámci těchto parametrů. Progresivnější nastavení dosahuje 30% progrese v celém zdvihu, lineárnější nastavení 25 %.
Při převodu 36-16 je hodnota Anti-Squat při stlačení přibližně 45 %.
Kinematika Rallon E
Křivka pružiny v progresivním nastavení začíná na hodnotě 3,2 a klesá na přibližně 2,3. Lineárnější nastavení se pohybuje těsně v rámci těchto parametrů.
Průměrný poměr páky činí 2,72 : 1. Progresivnější nastavení dosahuje 27,5% progrese v celém rozsahu zdvihu, lineárnější nastavení 22,5 %.
Při převodu 34-50 je hodnota Anti-Squat v sag přibližně 85 %.
Protože charakteristika pružiny modelu Rallon je zaměřena na výkon při sjezdech, zahrnula Orbea do vývoje použití elektronického tlumiče. Model Rallon E je dostupný s tlumičem Fox X Live Valve Neo, který může automaticky přepínat mezi zcela otevřeným režimem a platformovým tlumením, což eliminuje potřebu manuálního přepínání pomocí páčky Lockout. V nabídce jsou však také běžné možnosti tlumičů.
Model Rallon D
Pro sjezdaře je k dispozici základní balíček, který lze prostřednictvím programu MyO přizpůsobit pro určité komponenty.
Základní setup D-LTD přichází s vidlicí Fox 40 Factory, tlumičem Fox X2 Factory, sadou Shimano Saint, brzdami XTR a koly OQUO MC32 Team za cenu 7.999,- €.
Modely Rallon E
Pro enduro variantu jsou k dispozici tři základní balíčky: E-10, E-Team a E-LTD. I zde lze některé komponenty každého základního balíčku přizpůsobit, jako zajímavost je k dispozici elektronický tlumič Fox X Neo.
E-10 nabízí za € 5.399,- vstup do světa Rallon E s vidlicí Fox 38 Factory, odpružením Fox Float X Factory, řazením Shimano SLX, brzdami Shimano MT6120 a koly Race Face AR30.
Na E-Team jsou namontovány tlumič Fox Float X2 Factory, pohon a brzdy Shimano XT a kola OQUO MC32 Team. Tento balíček stojí 6 999 €.
Rallon E-Team s hmotností na GravityLink (550 g), 240mm teleskopickou sedlovkou a základními komponenty byl při uvedení zvážen a vážil 16,37 kg celkové hmotnosti.
Nejvyšší varianta za € 9.999,- spojuje elektronický Fox X Live Valve Neo s řazením Sram XO, brzdami Shimano XTR a koly OQUO MC32 LTD.
Rallon E-LTD s hliníkovými místo karbonovými koly, hmotností na GravityLink a základními komponenty vážil 16,5 kg.
OQUO DEG
Kromě nových rámů byla na straně komponentů informace, že u nábojů MC32 Team a LTD nyní vnitřní mechanismus funguje se systémem DT DEG. DT Swiss DEG Ratchets poskytují pětistupňový záběr s 72 zuby, větší kontaktní plochu pro vyšší přenos síly a zlepšenou spolehlivost.
Design nábojů OQUO využívá Balanced Spoke Design, který vyrovnává úhly a délky špic pro pevnější kola.
První jízda Rallon D
První jízda nikdy neodhalí detaily plnohodnotného testu; dva dny shuttle-jízd však poskytnou dobrý pocit z odpružení a ovladatelnosti nového kola. A někdy stačí už první sjezd, aby si člověk udělal představu o charakteru kola – což platí i pro Rallon D.
Pár otočení pedály a je jasné, že pro toto kolo není problém nabírat a udržovat rychlost. Odpružení nedává pocit, že sedíte na neurčitém pohovkovém křesle, ale přesto účinně eliminuje nerovnosti všeho druhu.
Citlivost na začátku zdvihu, stabilní odpor ve střední části zdvihu a dostatečná ochrana proti dorazu na konci zdvihu jsou jistě výsledkem harmonického průběhu pružící křivky, která umožňuje dobře naladěnému tlumiči pracovat bez omezení.
I když sedmá verze Rallonu byla vypuštěna na sjezdové tratě Světového poháru bez konceptu vysokého čepu, překvapivě dobře zvládá všechny druhy nárazů, aniž by se zadní stavba zasekla na větších hranách – alespoň na těch kořenových a kamenitých pasážích, které jsem během dvou testovacích dnů projel. Pro jednoznačný závěr v tomto ohledu by však byl potřeba test ve vysoké rychlosti na kamenitých úsecích, které jsou poseté velkými ostrými balvany.
Za dobré valivé vlastnosti může být alespoň částečně odpovědná zvolená křivka zdvihu zadního kola. Když si blíže prohlédnete polohu hlavního čepu, zjistíte, že se nachází přibližně ve výšce převodníku, ale je posunutý před středové složení, což zvětšuje poloměr, po kterém se zadní kolo při stlačení pohybuje.
Orbea odvedla skvělou práci na zadní stavbě. Zadní kolo se ukázalo jako velmi trakčně silné a i v rychlejších pasážích s kořeny nebo v dlouhých úsecích s mnoha malými kameny čistě kopírovalo nerovnosti.
Orbea také investovala hodně času do ladění tuhosti rámu – zdánlivě úspěšně. I bez příčných vzpěr na zadních vzpěrách je zadní stavbě umožněno dostatečné pružení, ale kolo se přitom ani v jedné situaci nezdálo být nestabilní.
Zmíněná testovací část se také výborně hodila k diskuzi o přídavné hmotnosti v oblasti středového složení. Kdo už někdy jel na elektrokole, pravděpodobně ví, že dodatečná hmotnost motoru má pozitivní stabilizující účinek a může také prospět odpružení z hlediska absorpčního chování. Ve výsledku přídavné závaží, kterým světoví sjezdaři už léta ladí svá kola podle konkrétní trati, dosahuje podobného efektu.
Nové Rallon jsem většinu času jezdil s přídavným závažím, aniž by se zdálo, že by kolo bylo negativně ovlivněno v ovladatelnosti. Abych efekt otestoval, občas jsem závaží odstranil, abych mohl vnímat rozdíl – proces, který trvá jen pár minut.
Bez nároku na úplnou výpovědní hodnotu mi pozitivní efekt s hmotností v úsecích s otřesy a mnoha rychle za sebou následujícími nárazy připadal rozhodně znatelný. Dodatečné závaží přineslo o něco více klidu do odpružení, a toto malé množství navíc bylo spojeno s citelným zvýšením jízdního komfortu a dokonce i kontroly.
Dobré přejíždění překážek, zadní stavba s vysokou trakcí, spousta volnosti pohybu
První dojem z Rallon DPřestože rámová velikost L s dosahem 475 mm a dlouhou zadní stavbou umožňuje snadné tlačení kola do zatáček. Velkorysá výška horní rámové trubky u všech velikostí rámů poskytuje obrovskou volnost pohybu, kterou si prostě musíte zamilovat, bez ohledu na to, jak jste velcí nebo malí.
Osobně by mě ani ve snu nenapadlo zvolit kratší zadní stavbu, ale je dobře, že Orbea tuto možnost nabízí pro všechny, kteří hledají hravější ovladatelnost.
Rozdíl mezi oběma nastaveními progresivity není v pocitu z jízdy monumentální. Na spíše pomalých trailech s čas od času mokrými a kluzkými podmínkami jsem nakonec preferoval o něco lineárnější nastavení. Dlouhodobě bych však pravděpodobně zůstal u progresivnější varianty.
Změna zabere přibližně pět až deset minut práce s nářadím. Pokud jezdíte se všemi třemi závažími, musíte totiž kromě hlavního závaží odstranit i boční závaží (dvě šrouby na každé závaží) a demontovat celý GravityLink (čtyři šrouby), abyste mohli otočit Flip Chip na odkazu.
Žádný problém pro závodníky, ale možná ne pro každého, pokud nejde o jednotlivé sekundy na trati.
Přes veškeré světlo leží drobný stín na designu: Za blátivých podmínek se dutina tlumiče relativně rychle naplnila zeminou.
Nicméně bylo poměrně snadné ji odstranit: Stačilo sundat ochranný kryt GravityLinku, a většina nečistot sama vypadla; zbytek pak s trochou úsilí, například za pomoci imbusového klíče nebo větvičky.
Stejně tak je nutné kryt sundat (záležitost několika sekund), pokud se chcete dostat k regulačním knoflíkům tlumiče. Vzhledem k tomu, že tyto knoflíky upravujete pouze při základním nastavení a možná občas poté, nejde o žádné velké drama.
Shimano XTR brzda obecně funguje dobře, ale jako sjezdová brzda by to nebyla moje první volba. Patřila by mezi ty komponenty, které bych ze základního nastavení odstranil. Bohužel však brzdový systém nepatří mezi variabilní části konfigurátoru Orbea.
První jízda Rallon E
Druhý den launch-eventu, druhé kolo: Rallon E je svým charakterem nevyhnutelně - alespoň s menším 27,5" zadním kolem - velmi podobné modelu Rallon D, což je dobře. Testovací jízdy s 29" zadním kolem nejsou součástí této recenze, ale lze očekávat o něco lepší schopnost překonávat překážky při menší volnosti pohybu.
Při nastavení nízkého středu je geometrie modelu Rallon E, i přes kratší délku osazení vidlice, velmi podobná geometrii sjezďáku. Menší zdvih odpružení je méně patrný, než by se mohlo na první pohled zdát.
Z mnoha dostupných možností jsem si zpočátku vybral běžný tlumič Fox Float X2, abych do hry nepřinesl příliš mnoho nových komponent. Celkově lze jízdní vlastnosti sjezďáku dobře aplikovat i na enduro variantu, jen s o něco menším zdvihem a tím pádem méně výraznou schopností pohlcovat nerovnosti.
Někteří by model Rallon E se 170 mm zdvihu vzadu a 180 mm vpředu pravděpodobně zařadili spíše do kategorie super-enduro. Efektivita, s jakou odpružení pracovalo, však nenechala nikoho na pochybách, že jde o vynikající enduro univerzál - s výhodou, že při brutálních podmínkách na trati díky své schopnosti pohlcovat nárazy nemusí kapitulovat před žádným typem překážek.
I s o něco menším zdvihem než sjezďák zajišťuje harmonický průběh charakteristiky pružení vyvážené pohlcování nárazů a dostatečnou ochranu proti dorazům, aniž by odpružení ke konci zdvihu působilo tvrdě - což je požehnání pro kotníky.
Pokud jde o lezecké vlastnosti, je třeba jednoznačně zdůraznit, že během doby testování jsem překonal jen minimální počet výškových metrů, a proto nemohu vynést žádný relevantní závěr. Poté, co však bylo zmíněno, že kinematika byla nastavena na potenciál při sjezdu, mě obzvlášť zajímalo zjistit, zda se Rallon E s běžným tlumičem pohupuje do kopce jako houpací kůň.
Naštěstí je odpověď na tuto otázku jasné ne. Úhel sedla je velmi strmý a kolo lze i s otevřenou platformovou pákou klidně šlapat do kopce, aniž by zadní odpružení vykazovalo nepříjemné velké ponořovací pohyby. Samozřejmě je také možné aktivovat lezeckou polohu na tlumiči, takže si s nadměrným pohupováním nemusíte dělat žádné starosti.
Vysoce přizpůsobivé enduro s enormní schopností pohlcování
První dojem z Rallon ERekordní časy do kopce pravděpodobně kvůli celkové hmotnosti a vybavení zaměřenému na sjezdy s měkkými gumovými směsmi nezaznamenáte, ale to ani není účel této věci.
Odpověď na otázku, zda chcete táhnout dodatečnou hmotnost GravityLinku do kopce, závisí na situaci: při závodech nebo shuttle jízdách se ho pravděpodobně nebudete chtít vzdát, na delších túrách ho ale raději necháte doma.
Rozdíl mezi namontovaným a nenamontovaným GravityLinkem pocítíte i na enduru. Jelikož v E-verzi existuje pouze jedna váha, montáž nebo demontáž je hotová za dvě až tři minuty.
Zda si Rallon E vede dobře i na technicky náročných úsecích do kopce, nemohu odpovědět. Po kontrole křivek kinematiky však teoreticky nevidím žádný důvod, proč by měl být v takových situacích neklidným společníkem.
Pro druhou polovinu testovacího dne jsem přešel na elektronický prvek zadního odpružení Fox Float X Live Valve Neo, který díky senzorům na přední a zadní brzdové úchytce automaticky rozpozná, kdy má odpružit a kdy ne.
V praxi to funguje docela dobře. Při sjezdu odpružení nikdy neodmítlo svou funkci, při stoupání na lesní cestě se automaticky přepnulo na "blok". Jak by reagovalo při stoupáních s různými nerovnostmi, nemohu kvůli nedostatku odpovídající testovací trasy říci.
Zda to člověk potřebuje nebo ne, je pravděpodobně spíše otázkou vkusu. Troufám si však tvrdit, že díky dobrému výkonu odpružení není nutné přecházet na elektronickou variantu.
Osobně bych se rád obešel bez další aplikace, pokusů o párování přes Bluetooth a správy baterie.
Závěr
Mé shrnutí ve zkratce: Nezáleží na tom, s jakou variantou nebo nastavením chcete na Rallonu jezdit: Koncept, který umožňuje vytvořit z jednoho rámu downhillový stroj, freeride kolo, parkové kolo nebo enduro, je chytrý, vstřícný k zákazníkům a hodný následování.












