Mondraker Zendit 2027
07.10.26 10:52 12026-10-07T10:52:00+02:00Text: PM, Erwin Haiden (Preložené AI)Fotografie: MondrakerEnduro geometria, tri varianty výbavy a motor s krútiacim momentom až 150 Nm: Pozreli sme sa na rám, pohon a ceny novej vlajkovej lode Mondraker.07.10.26 10:52 532026-10-07T10:52:00+02:00Mondraker Zendit 2027
07.10.26 10:52 532026-10-07T10:52:00+02:00 PM, Erwin Haiden (Preložené AI) MondrakerEnduro geometria, tri varianty výbavy a motor s krútiacim momentom až 150 Nm: Pozreli sme sa na rám, pohon a ceny novej vlajkovej lode Mondraker.07.10.26 10:52 532026-10-07T10:52:00+02:00Tentoraz sme medzi prvými neboli. Mondraker Zendit mal premiéru už na jar, no nám doteraz prekĺzol cez redakčné sito. Nevadí, pretože s výhľadom na rok 2027 je tento bike skôr čoraz zaujímavejší než starší a farby babieho leta z produktového fotenia sa predsa náramne hodia k aktuálnej jeseni.
Ako nová vlajková loď medzi E-MTB značky Mondraker a jeden z najzaujímavejších bikov s pohonom Avinox M2S Zendit rozhodne ešte patrí do výkladu Bikeboardu. A jeho kľúčové parametre nestratili nič zo svojho čara ani pár mesiacov po predstavení. Zdvih 165 mm vzadu sa stretá so 170 mm vpredu, pričom Zendit už z výroby vychádza ako mullet s 29" kolesom vpredu a 27,5" vzadu. K tomu dostaneš úplne nový karbónový rám Stealth Air Full Carbon, ďalej vyvinuté odpruženie Zero Suspension od Mondraker, dve rôzne riešenia s flip-chipom a uprostred toho všetkého Avinox M2S s 800-Wh batériou.
Najvyšší čas, aby sme sa na tento bike pozreli trochu podrobnejšie aj na Bikeboarde. Zatiaľ iba na papieri – oveľa radšej by sme ti totiž porozprávali, ako Zendit jazdí. Šanca, že to už čoskoro doženieme, nie je malá. Najprv však fakty.
Zdvih 165 mm, mullet, 800 Wh a až 150 Nm: Aspoň na papieri Zendit rozhodne nevyzerá, že by sa chcel nenápadne zaradiť niekam do úzadia.
Od základov nový
Zendit nie je existujúci rám, do ktorého niekto dodatočne nejako naskrutkoval vhodný motor. Mondraker vyvinul bike od základu okolo novej pohonnej jednotky Avinox. Vidno to nielen na kompaktnej integrácii, ale najmä na zadnej stavbe.
Najnovšia generácia Zero Suspension ponúka zdvih 165 mm. V porovnaní s doterajšími verziami bola kinematika so 25,7 % progresiou navrhnutá progresívnejšie. Mondraker okrem toho uvádza vyšší prevodový pomer odpruženia a o niečo nižšie hodnoty anti-squat a anti-rise. Zadná stavba by tak mala byť na začiatku zdvihu citlivejšia a zároveň ponúknuť dostatok rezervy, keď začne prituhovať.
Použitý tlmič má rozmer 205 x 65 mm a uchytenie Trunnion. Mondraker odporúča približne 28 % sag, respektíve 18 mm na tlmiči, pričom maximum by malo byť asi 33 % alebo 21,5 mm.
Karbónový rám je pri všetkých troch ponúkaných modeloch identický. Mondraker pri lakovanom ráme vo veľkosti ML vrátane hardvéru, no bez tlmiča, uvádza hmotnosť takmer presne 3.000 gramov.
Jeden z najdôležitejších komponentov sa nachádza pri stredovom zložení. Avinox M2S podľa výrobcu váži 2,65 kg a štandardne poskytuje krútiaci moment až 130 Nm. V režime Boost je krátkodobo k dispozícii dokonca 150 Nm a maximálny špičkový výkon 1.300 wattov. Menovitý trvalý výkon je 250 wattov a maximálny faktor asistencie poriadnych 800 %.
| Avinox M2S | Údaje |
|---|---|
| Hmotnosť | 2,65 kg |
| Max. krútiaci moment | 130 Nm |
| Krútiaci moment v režime Boost | 150 Nm |
| Špičkový výkon | 1.300 W |
| Menovitý výkon | 250 W |
| Max. faktor asistencie | 800 % |
| Rozmery | 107 x 172 mm |
| Stupeň ochrany | IP66 |
| Batéria | 800 Wh |
| Hmotnosť batérie | cca 3,77 kg |
Podľa našich skúseností s inými bikami Avinox sú však tieto čísla skôr materiálom do krčmových debát. 150 Nm a 1.300 wattov vyzerá na papieri pôsobivo; oveľa zaujímavejšie je, ako citlivo a kontrolovateľne Avinox prenáša tento výkon na zadné koleso na sypkom či technickom povrchu.
Systém preto ukrýva poriadnu dávku senzoriky. Okrem krútiaceho momentu, kadencie a rýchlosti M2S spracúva údaje z integrovanej IMU, ako aj z barometra, kompasu a senzora okolitého svetla. Do regulácie výkonu vstupuje aj snímač rýchlosti, čo má prispieť k čo najpresnejšiemu, predvídateľnému nástupu sily a dobrej trakcii.
150 Nm a 1.300 wattov do krčmových debát, jemné dávkovanie a elektronika na trail
800 Wh a žiadny Range Extender
Pri batérii Mondraker nerobí polovičaté riešenia a vsádza výhradne na 800-Wh verziu kompletne integrovanú v spodnej rámovej trubke. Podľa výrobcu váži približne 3,77 kg. Manažment batérie by mal po 500 nabíjacích cykloch zachovať ešte 80 % pôvodnej kapacity.
Range Extender pre Zendit nie je k dispozícii. Batériu možno v zásade vybrať, najskôr však treba demontovať motor, čo by malo zostať v rukách mechanika u odborného predajcu. Pre ľudí, ktorí nabíjajú v byte a pri stojisku bicyklov nemajú zásuvku, je to rozhodne detail, na ktorý treba myslieť ešte pred kúpou.
Nabíjačky sa líšia podľa modelu. Kupujúci XR dostanú 12-A rýchlonabíjačku GaN s výkonom 508 wattov. Na 75 % by mala batériu nabiť približne za 1:30 hodiny a na 100 % asi za 2:25 hodiny. RR S a RR sa dodávajú so 4-A/168-W nabíjačkou. Mondraker tu uvádza 4:28 hodiny do 75 % a 5:10 hodiny do úplného nabitia.
Displej, aplikácia a elektronika okolo
Pohon sa ovláda cez dotykový displej Avinox DP100 integrovaný v hornej rámovej trubke a dva bezdrôtové ovládače BC100. Režimy asistencie Auto, Eco, Trail, Turbo a Boost možno individuálne nastaviť priamo na biku aj prostredníctvom aplikácie Avinox Ride.
Systém okrem toho ponúka napríklad záznam údajov o jazde a prepojenie so Strava, ovládanie kompatibilných akčných kamier, 65-W nabíjanie PD 3.0 cez USB-C, ako aj digitálny zámok motora s alarmom a funkciou sledovania.
Jeden zaujímavý detail sa týka elektronického radenia: Na všetkých modeloch Zendit je prehadzovačka SRAM T-Type AXS napájaná priamo z hlavnej batérie. Samostatná batéria AXS na prehadzovačke tak odpadá. Zároveň je podľa Mondraker k dispozícii funkcia Auto-Shift - dokonca aj pri jazde zotrvačnosťou bez šliapania. Tento princíp už poznáme z iných systémov. Najmä Rolling Shift – teda zmena prevodu počas jazdy zotrvačnosťou bez nutnosti šliapať – vie byť na traili celkom praktická.
Mullet v sérii, 29er na želanie
Mondraker dodáva všetky modely Zendit ako mullet: 29" vpredu a 27,5" vzadu. Kto však za každú cenu chce dve veľké kolesá, nemusí hneď siahať po skrinke s flexou, zváračkou či lepidlom na karbón.
Flip-chip v spodnom vahadle umožňuje prestavbu na 29" zadné koleso. Reťazové vzpery sa pritom predĺžia o 7 mm, zatiaľ čo kinematika zadnej stavby, výška stredu a rozhodujúce uhly geometrie zostanú podľa Mondraker nezmenené. Nezmení sa ani priestor pre plášť či poloha brzdového strmeňa. Po prestavbe treba už len zodpovedajúco upraviť konfiguráciu kolies v aplikácii Avinox Ride.
Zaujímavé je tiež, že Mondraker pri reťazových vzperách nepostupuje podľa hesla "one size fits all". Veľkosti S, M a ML dostanú vzpery dlhé 450 mm, pri L a XL je to 455 mm. Pozície čapov boli navyše prispôsobené veľkostiam rámu, aby sa v celom rozsahu veľkostí dosiahol čo najkonštantnejší pomer prepákovania, a tým aj porovnateľné jazdné vlastnosti.
Mullet z výroby, Full 29 na želanie: Pomocou flip-chipu sa reťazová vzpera predĺži o 7 mm, základná geometria pritom zostane zachovaná.
A keďže jeden flip-chip zjavne len málokedy chodí sám, je tu ešte druhý pre geometriu. Okrem sériovej polohy Standard je k dispozícii aj poloha Low.
| Nastavenie geometrie | Standard | Low |
|---|---|---|
| Uhol hlavovej trubky | 63,5° | 63,15° |
| Efektívny uhol sedlovej trubky | 77° | 76,65° |
| Výška stredu | 345 mm | 340 mm |
| Reach | Základná hodnota | -4 mm |
Mondraker zámerne ponechal zmenu pomerne malú. Stred klesne o 5 mm, uhol hlavovej trubky sa položí o 0,35° a reach sa skráti o 4 mm. Charakter sa tak dá trochu doladiť bez toho, aby sa zo Zenditu hneď stal iný bicykel.
Päť veľkostí namiesto štyroch
Zendit sa ponúka v piatich veľkostiach od S po XL. Medzi M a L Mondraker vkladá ešte dodatočnú veľkosť ML. Už to ukazuje, že Španieli pri proporciách nechcú iba nafukovať alebo zmenšovať rámový trojuholník.
V polohe Standard nájdeme v tabuľke geometrie uhol hlavovej trubky 63,5° a efektívny uhol sedlovej trubky 77°. Spolu s reťazovými vzperami dlhými 450, respektíve 455 mm je smerovanie celkom jasné: Zendit sa má z kopca poriadne rozbehnúť, no zároveň rozumne premieňať výkon motora na pohyb vpred aj v technických výšľapoch.
Pre tých, ktorí chcú ísť ešte viac smerom ku gravity: Podľa Mondraker rám zvládne vidlice so zdvihom až 180 mm, respektíve s maximálnou konštrukčnou výškou 600 mm. Odporúčaných však zostáva sériových 170 mm. Pri plášťoch je maximum 66 mm, respektíve nominálne 2,6".
Tri Zendity na rok 2027
Základný recept zostáva pri modeloch XR, RR S a RR rovnaký: rám Stealth Air Full Carbon, zdvih 165 mm vzadu a 170 mm vpredu, Avinox M2S, 800 Wh a mullet kolesá. Rozdiely nájdeš v odpružení, kolesách, brzdách, radení, dropperi – a podľa očakávania aj v cene.
| Zendit XR | Zendit RR S | Zendit RR | |
|---|---|---|---|
| Rám & odpruženie | |||
| Rám | Stealth Air Full Carbon, Zero Suspension, 165 mm, Forward Geometry, integrovaná batéria, UDH, 12x148 mm Boost | Stealth Air Full Carbon, Zero Suspension, 165 mm, Forward Geometry, integrovaná batéria, UDH, 12x148 mm Boost | Stealth Air Full Carbon, Zero Suspension, 165 mm, Forward Geometry, integrovaná batéria, UDH, 12x148 mm Boost |
| Veľkosti | S, M, ML, L, XL | S, M, ML, L, XL | S, M, ML, L, XL |
| Zdvih | 170/165 mm | 170/165 mm | 170/165 mm |
| Tlmič | Fox Float X2 Factory Kashima, 205x65 mm, Trunnion | Fox Float X Factory Kashima Evol LV, 205x65 mm, Trunnion | Fox Float X Factory Kashima Evol LV, 205x65 mm, Trunnion |
| Naladenie tlmiča | CS30, Bleed 1,1, RS40, Rezi B40, LML, Long MCU, objemový spacer 0 | CS30, Bleed 1,1, RL50, Rezi B40, LML, Standard MCU, objemový spacer 0 | CS30, Bleed 1,1, RL50, Rezi B40, LML, Standard MCU, objemový spacer 0 |
| Vidlica | Fox Podium 29 Float GRIP X2 Factory Kashima, 170 mm | Fox Podium 29 Float GRIP X2 Factory Kashima, 170 mm | Fox 38 29 Float GRIP X2 Factory Kashima, 170 mm |
| Os vidlice | 20x110 mm Boost | 20x110 mm Boost | 15x110 mm Boost Kabolt |
| Offset vidlice | 44 mm | 44 mm | 44 mm |
| Kokpit | |||
| Hlavové zloženie | Acros Custom ZS56/ZS56, vnútorné vedenie káblov | Acros Custom ZS56/ZS56, vnútorné vedenie káblov | Acros Custom ZS56/ZS56, vnútorné vedenie káblov |
| Predstavec | ONOFF S9, 30 mm, 0°, Full CNC, 31,8 mm | ONOFF S9, 30 mm, 0°, Full CNC, 31,8 mm | ONOFF S9, 30 mm, 0°, Full CNC, 31,8 mm |
| Riadidlá | ONOFF S9 1.0 Carbon, 800 mm, zdvih 25 mm; L/XL: zdvih 38 mm | ONOFF S9 1.0 Carbon, 800 mm, zdvih 25 mm; L/XL: zdvih 38 mm | ONOFF S9 1.0 Carbon, 800 mm, zdvih 25 mm; L/XL: zdvih 38 mm |
| Uhly riadidiel | 8° Backsweep / 5° Upsweep | 8° Backsweep / 5° Upsweep | 8° Backsweep / 5° Upsweep |
| Gripy | ONOFF Desert Pro CNC Lock-On, 135 mm; L/XL hrubšie | ONOFF Desert Pro CNC Lock-On, 135 mm; L/XL hrubšie | ONOFF Desert Pro CNC Lock-On, 135 mm; L/XL hrubšie |
| Sedlo & sedlovka | |||
| Sedlo | Ergon SM10 E-Mountain | Ergon SM10 E-Mountain | Ergon SM10 E-Mountain |
| Sedlovka | RockShox Reverb AXS, 31,6 mm | Fox Transfer Factory Kashima, 31,6 mm | ONOFF Pija, 31,6 mm |
| Zdvih S | 125 mm | 95-120 mm | 115-140 mm |
| Zdvih M | 150 mm | 125-150 mm | 135-160 mm |
| Zdvih ML | 175 mm | 155-180 mm | 155-180 mm |
| Zdvih L/XL | 200 mm | 185-210 mm | 185-210 mm |
| Brzdy | |||
| Brzda | SRAM Maven Ultimate, 4 piesty | SRAM Maven Silver, 4 piesty | SRAM Maven Base, 4 piesty |
| Kotúč vpredu | 220 mm HS2, 6-dierový | 200 mm HS2, 6-dierový | 200 mm Centerline, 6-dierový |
| Kotúč vzadu | 200 mm HS2, 6-dierový | 200 mm HS2, 6-dierový | 200 mm Centerline, 6-dierový |
| Platničky | Sintrované, oceľový nosič | Sintrované, oceľový nosič | Organické, oceľový nosič |
| Brzdová páka | Maven Ultimate, karbón, SwingLink, nastavenie dosahu bez náradia | Maven Silver, SwingLink, nastavenie dosahu bez náradia | Maven Base, DirectLink, nastavenie dosahu bez náradia |
| Kolesá & plášte | |||
| Veľkosť kolies | 29" vpredu / 27,5" vzadu | 29" vpredu / 27,5" vzadu | 29" vpredu / 27,5" vzadu |
| Ráfiky | DT Swiss Hybrid HXC 1500 Spline Carbon, 30 mm, Tubeless Ready, 28 dier | DT Swiss Hybrid HX 1700 Spline hliník, 30 mm, Tubeless Ready, 28 dier | DT Swiss Hybrid H 1900 Spline hliník, 30 mm, Tubeless Ready, 28 dier |
| Špice | DT Swiss complite T-Head Hybrid | DT Swiss Hybrid III Straight-Pull | DT Swiss Hybrid I Straight-Pull |
| Predný náboj | DT Swiss 240, 20x110 mm Boost, 6-dierový | DT Swiss 350, 20x110 mm Boost, 6-dierový | DT Swiss 370, 15x110 mm Boost, 6-dierový |
| Zadný náboj | DT Swiss 240, 12x148 mm Boost, XD, 72Z Ratchet DEG | DT Swiss 350, 12x148 mm Boost, XD, 72Z Ratchet DEG | DT Swiss 370, 12x148 mm Boost, HG, 18Z Ratchet LN |
| Predný plášť | Maxxis Assegai 29x2,5 WT, 3C MaxxGrip, DD, 120x2 TPI | Maxxis Assegai 29x2,5 WT, 3C MaxxGrip, EXO+, 60 TPI | Maxxis Assegai 29x2,5 WT, 3C MaxxGrip, EXO+, 60 TPI |
| Zadný plášť | Maxxis Minion DHR II 27,5x2,5 WT, 3C MaxxTerra, DD, 120x2 TPI | Maxxis Minion DHR II 27,5x2,5 WT, 3C MaxxTerra, DD, 120x2 TPI | Maxxis Minion DHR II 27,5x2,5 WT, 3C MaxxTerra, DD, 120x2 TPI |
| Pohon | |||
| Kľuky | e*thirteen Helix Race Carbon e*spec, 155 mm | e*thirteen Helix Race e*spec hliník, 155 mm | e*thirteen Helix Core e*spec hliník, 155 mm |
| Prevodník | SRAM Eagle T-Type, 36 z., oceľ, 104 BCD, CL55 | SRAM Eagle T-Type, 36 z., oceľ, 104 BCD, CL55 | SRAM Eagle T-Type, 36 z., oceľ, 104 BCD, CL55 |
| Prehadzovačka | SRAM X0 Eagle AXS T-Type, 12-rýchlostná | SRAM X0 Eagle AXS T-Type, 12-rýchlostná | SRAM S1000 Eagle AXS T-Type, 12-rýchlostná |
| Radiaca páčka | SRAM Eagle AXS Pod Rocker Paddle | SRAM Eagle AXS Pod Rocker Paddle | SRAM Eagle AXS Pod |
| Kazeta | SRAM XS-1275, 10-52 z., T-Type | SRAM XS-1275, 10-52 z., T-Type | SRAM XS-1270, 10-52 z., T-Type |
| Reťaz | SRAM GX Eagle T-Type Flattop, PowerLock | SRAM GX Eagle T-Type Flattop, PowerLock | SRAM GX Eagle T-Type Flattop, PowerLock |
| Ostatné | SRAM AXS Extension Cord | SRAM AXS Extension Cord | SRAM AXS Extension Cord |
| E-systém | |||
| Motor | Avinox M2S | Avinox M2S | Avinox M2S |
| Batéria | Avinox 800 Wh | Avinox 800 Wh | Avinox 800 Wh |
| Displej | Avinox DP100 | Avinox DP100 | Avinox DP100 |
| Ovládač | Avinox BC100 Wireless vľavo/vpravo | Avinox BC100 Wireless vľavo/vpravo | Avinox BC100 Wireless vľavo/vpravo |
| Nabíjačka | Avinox 12 A | Avinox 4 A | Avinox 4 A |
| Hmotnosť & cena | |||
| Hmotnosť* | 22,9 kg | 22,8 kg | 22,8 kg |
| Cena AT/DE | 12.499 € | 10.499 € | 8.499 € |
*Hmotnosti podľa výrobcu.*) Hmotnosti podľa výrobcu.
V Rakúsku a Nemecku sa začína na 8.499 eurách za RR, nad ním stojí RR S za 10.499 eur a úplne navrchu je XR za 12.499 eur.
Kuriózne je, že najdrahší Zendit podľa výrobcu nie je najľahší. XR váži 23,1 kg, RR S 22,9 kg a RR 22,8 kg. Pri 165 mm e-endure s 800 Wh však z pár stoviek gramov naozaj netreba robiť štátnu aféru.
Zaujímavejšie je aj tak to, čo za príplatok skutočne dostaneš. Napínavé to začne byť najneskôr vtedy, keď budeme môcť niektorý z modelov položiť na váhu a potom postaviť na trail. RR za 8.499 eur každopádne na papieri pôsobí všelijako, len nie ako klasická úsporná verzia.
Zmysluplné detaily
Mimo veľkých čísel sa nájde aj zopár drobností, ktoré môžu byť v každodennej prevádzke podstatne dôležitejšie než posledných desať newtonmetrov.
Do hlavného rámového trojuholníka sa zmestí fľaša; Mondraker dokonca počíta s dvoma možnými polohami košíka. Káble vedú sériovo zvonka popri hlavovej trubke, na želanie ich však možno viesť aj cez hlavové zloženie, ktoré je na to pripravené. Priatelia starej dobrej jednoduchej údržby aj uctievači maximálne čistého vzhľadu sa tak môžu výnimočne tešiť naraz.
Pri odpružení zostáva priestor na úpravy. Okrem sériových tlmičov Fox je Zendit podľa Mondraker kompatibilný s Fox DHX, rôznymi vzduchovými aj pružinovými tlmičmi RockShox a tiež s Öhlins TTX Air a TTX22 m.2. Výnimkou je RockShox Vivid Air pri veľkosti rámu S. Vzadu možno namontovať brzdové kotúče až do 220 mm. Všetko sú to drobnosti, ale najmä pri bicykli tejto cenovej kategórie poteší, keď pri neskorších prestavbách nenarazíš hneď na prvú proprietárnu slepú uličku.
Na papieri
Zendit je tak celkom zaujímavým príkladom toho, kam smeruje súčasná generácia full-power e-MTB. Batéria s 800 Wh už nemusí byť nevyhnutne zosobášená s 25-kilovým kusom a výkonové parametre motorov sa zároveň dostali do oblastí, kde maximálny krútiaci moment už aj tak nie je tou najzaujímavejšou otázkou. Aj zvyšok pôsobí prinajmenšom na papieri logicky: vzhľadom na batériu a zdvih rozumná hmotnosť, päť veľkostí rámu, reťazové vzpery prispôsobené veľkosti, mullet alebo Full 29", dve polohy geometrie a odpruženie, pri ktorom sa Mondraker očividne nesnažil urobiť z endura turistický bicykel.
Odkazy:





