×
Mobilversion aktivieren
BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

03.11.25 09:24 225Text: Ralf Hauser (Preložené AI)Fotografie: Erwin HaidenPlatforma iLynx+ od BH získala posilu s plným výkonom. S podobným konceptom rámu, ale s motorovým systémom Bosch piatej generácie a teda s inou filozofiou, nový prírastok v BB teste ukazuje, ako zapadá do radu iLynx+.03.11.25 09:24 236

BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

03.11.25 09:24 236 Ralf Hauser (Preložené AI) Erwin Haiden
  • AI generated translation
  • AI-generated translation refers to the process of using artificial intelligence, particularly machine learning models, to automatically translate text or speech from one language to another. These systems, such as neural machine translation models, analyze large datasets of multilingual content to learn patterns and associations between languages. The generated translations are based on statistical probabilities and context learned during training.
Platforma iLynx+ od BH získala posilu s plným výkonom. S podobným konceptom rámu, ale s motorovým systémom Bosch piatej generácie a teda s inou filozofiou, nový prírastok v BB teste ukazuje, ako zapadá do radu iLynx+.03.11.25 09:24 236

V posledných rokoch priniesla BH na trh skutočný arzenál e-bikov s rôznymi konceptmi. Výber zahŕňa ľahké Light-E-Bike až po výkonné Full-Power modely s rôznymi materiálmi rámov, typmi motorov a konceptmi pre takmer každého.
Najnovší prírastok sa jasne pohybuje v segmente Full-Power a kombinuje Bosch Performance Line CX s až 100 Nm krútiaceho momentu a batériou s vysokou kapacitou 800 Wh. Napriek tomu by celková hmotnosť bicykla nemala byť zanedbaná.

SL-variant modelu iLynx+ som mal pred viac ako rokom na recenzii a niektoré funkcie a detaily ma skutočne zaujali. O to zaujímavejšie bolo teraz zistiť, ako si NX verzia vedie v porovnaní.

 Svižný vo všetkých životných situáciách, napriek plnému výkonu a veľkej batérii. 

Nové NX bezproblémovo zapadá do radu iLynx+
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Rám

Len 2.150 gramov by mal vážiť celokarbónový rám iLynx+ NX. To sa dosahuje technológiou HCIM (Hollow Core Internal Molding) - procesom formovania karbónu, ktorý minimalizuje hmotnosť rámu a vahadla. Na konštrukciu sa používajú vlákna Ballistic Carbon Layup, ktoré poskytujú vynikajúcu odolnosť proti nárazom.
Pri testovacom bicykli 8.8 je aj zadná stavba vyrobená z karbónu, zatiaľ čo iné modely sú dostupné so zadnou stavbou z hliníka alebo kompletne z hliníka.

iLynx+ NX využíva systém osky Split Pivot, pri ktorom pedálovanie, brzdenie a nárazy nezávisle ovplyvňujú odpruženie. Navyše funkcia odpruženia zostáva plne zachovaná aj pri brzdení.
Veľké hlavné ložisko navyše zvyšuje tuhosť rámu.

Štandard pre zadné koleso nasleduje rozmer Super-Boost s montážnou šírkou 157 x 12 mm. To zabezpečuje rovnomernejšie napätie špicov na oboch stranách, čo vedie k vyššej stabilite a odolnosti kolesa. Maximálna možná šírka pneumatiky je uvedená na 2,4".
Uchytenie zadnej kotúčovej brzdy zodpovedá štandardu Postmount-180, maximálny povolený priemer rotora je 203 mm.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Rám je navrhnutý na zaťaženie podľa kategórie ASTM 4 (Enduro). Maximálna systémová hmotnosť (bicykel a jazdec s výbavou) je 165 kg.
Bicykel je dostupný v štyroch veľkostiach rámov: S, M, L a XL. Maximálna hĺbka zasunutia sedlovky je 200 mm pre veľkosť rámu S, 220 mm pre M, 240 mm pre L a 280 mm pre XL. Objímka sedlovky je decentne integrovaná do spojovacej časti s hornou rámovou trubkou.

Na výber sú tri farebné varianty, alebo je dokonca možné prostredníctvom programu BHUNIQUE nakonfigurovať svoju individuálnu vysnívanú farbu na internete.

Špeciálne vedenie reťaze je priamo upevnené na ráme. Štandardne je namontovaný prevodník s 34 zubami. V prípade potreby je možné použiť prevodník až s 38 zubami.
Hlavové zloženie BlockLock od Acros, podľa môjho názoru jedno z najlepších riešení na trhu, obmedzuje uhol natočenia riadidiel na 120 stupňov a chráni tak rám pred poškodením.
Do hornej rámovej trubky je elegantne integrovaný Bosch Kiox 400C displej. Nemenej atraktívny je uprataný vzhľad vďaka káblom vedeným cez hlavové zloženie. Osobne však kvôli servisu nie som fanúšikom tohto interného riešenia.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Kinematika

Po zmeraní bodov (nie na 100 % presne) a vyhodnotení v kinematickom softvéri sa objavili rozpory týkajúce sa údajov o zdvihu zverejnených výrobcom. Opakované dopyty u BH nakoniec odhalili: Skutočný zdvih zadnej stavby je 134,5 mm pri verzii Trail a 148 mm pri modeli Enduro.
Podľa Španielov sa všade komunikovaný zdvih 140 mm (Trail) a 160 mm (Enduro) vzťahuje na vidlicu. To však nie je úplne logické, pretože štyri z piatich modelov Trail majú vidlice so zdvihom 150 mm (jeden so 140 mm) a štyri z piatich modelov Enduro majú vidlice so zdvihom 170 mm (jeden so 160 mm).

Isté je: Rám verzií Trail a Enduro modelu NX je identický, rovnako aj montážna dĺžka tlmiča (210 mm). Rozdiel v zdvihu vyplýva z variabilného zdvihu tlmiča: 50 mm pri verzii Trail a 55 mm pri Enduro. Z toho vyplýva priemerný pákový pomer 2,69 : 1.
Predĺženie uchytenia tlmiča prostredníctvom Yoke vedie k zvýšenému ohybovému zaťaženiu tlmiča.

Aj keď kinematika iLynx+ na prvý pohľad pripomína mnoho iných bicyklov, BH sa v otázke progresie mierne odlišuje od priemeru. Podľa údajov začína pákový pomer na približne 2,95 a končí na 2,53, čo zodpovedá progresii približne 14,4 % v celom zdvihu. Kto sa teraz obáva, že by bicykel mohol kvôli tomu ľahko dosiahnuť doraz, mal by čítať ďalej.
Pri hodnote Anti-Squat BH hovorí o viac než 100 %. Konkrétne by mala hodnota pri 34-zubovom prevodníku a 10-zubovom pastorku dosahovať 105 % v Sag-bode a pri 51-zubovom pastorku 125 %.
Grafy priebehu pákového pomeru a hodnôt Anti-Squat nechce BH zverejniť.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Motor a batéria

Od výkonovej aktualizácie v lete sa údaje Bosch Performance CX Gen 5 skutočne nemusia skrývať pred konkurenciou: Motor poskytuje až 100 Nm krútiaceho momentu, špičkový výkon 750 W a podporu až do 400 %, pričom váži 2.800 g.
Novinkou je aj jazdný režim eMTB+, svižnejšia verzia režimu eMTB. Cez aplikáciu Bosch eBike Flow je možné individuálne prispôsobiť všetky jazdné režimy a nakonfigurovať množstvo ďalších funkcií.

V spodnej rámovej trubke modelu NX je pevne integrovaná 800-Wh batéria, ktorá váži približne 3.900 g, čím dosahuje pomer energetickej hustoty okolo 205 Wh/kg. BH uvádza dojazd až 2.100 výškových metrov v režime Turbo, 3.300 m v režime eMTB a 4.600 m v režime Eco.
Systém je doplnený konfigurovateľným displejom Kiox 400C, ktorý je úhľadne integrovaný do hornej rámovej trubky, a kompaktnou ovládacou jednotkou na riadidlách pre intuitívne ovládanie. Ako senzor slúži magnet na ventile ráfika, ktorý bezdrôtovo komunikuje s motorom.
Pri nabíjacom konektore Bosch naďalej využíva osvedčenú, no trochu zastaranú verziu s pogumovaným krytom, umiestnenú na boku v spodnej časti sedlovej trubky.

Geometria

Veľkosť SM MD LA XL
Dĺžka sedlovej trubky (mm) 400 420 440 480
Dĺžka hlavovej trubky (mm) 90 100 110 125
Dĺžka hornej trubky (mm) 580 598 613 640
Dĺžka reťazových vzpier (mm) 440 440 440 440
Rázvor kolies (mm) 1190 1210 1243 1258
Uhol riadenia 66° 66° 66° 66°
Uhol sedadla 78° 78° 78° 78°
Stack (mm) 600 610 618 632
Reach (mm) 449 466 485 502

Keďže trailová a enduro verzia zdieľajú rovnaký rám, geometriu určuje výlučne výška osadenia odpruženej vidlice. Tým sa mení uhol riadenia a sedlový uhol približne o dva stupne, ako aj výška stredového zloženia o približne 6 mm.
Pri trailovom modeli je reach preto o niečo dlhší, zatiaľ čo rázvor kolies sa skráti o niekoľko milimetrov.

Náš testovací rám vo veľkosti M má reach 466 mm pri dĺžke sedlovej trubky 420 mm. Hlavová trubka meria kompaktných 100 mm, čo pri potrebe umožňuje nízku polohu riadidiel.
Dĺžka reťazových vzpier zostáva vo všetkých veľkostiach rámu konštantná na hodnote 440 mm. Stredové zloženie je vo výške 340 mm, uhol riadenia je 66 stupňov a sedlový uhol 78 stupňov.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Vybavenie

Odpruženie zabezpečuje tlmič Float X Performance s nastaviteľnou rýchlosťou odskoku a vidlica 36 Float Factory so zdvihom 150 mm.
Ako kolesá sa používa DT Swiss H 1900 Hybrid. S odolnými nábojmi 370 a špecifickými vlastnosťami pre E-biky je sada kolies navrhnutá na trvácnosť a tuhosť.

Prevodovú prácu zabezpečuje elektronická XT Di2 od Shimana. K nej je kombinovaný 34-zubový prevodník s kazetou 10-51.
Kto hľadá inú výbavu, možno ju nájde v jednom z ďalších piatich modelov série NX Trail.

Technické špecifikácie

Rám: HCIM Full Carbon, 134,5 mm zdvih Kazeta: Shimano CSM6100, 12-rýchlostná, 10-51 z.
Veľkosti: S/M/L/XL Reťaz: Shimano CNM6100
Pohon: Bosch Performance CX Gen 5 Kolesá: DT Swiss H1900 Hybrid, 29"
Batéria: 800 Wh plne integrovaná batéria Plášte: Maxxis Minion DHF MaxxTerra EXO+ TR 29 x 2,5
Maxxis Minion DHR II MaxxTerra EXO+ TR 29 x 2,4
Displej: Bosch Kiox 400C Hlavové zloženie: Acros AIX-327 ICR BL
Vidlica: Fox 36 Float Factory, FIT4 tlmenie, 150 mm zdvih Predstavec: Satori URSA 50
Tlmič: Fox Float X Performance Gripy: Ergon GE10
Kľuky: E-Thirteen Helix Race, 160 mm Sedlo: Prologo Proxim W450 Stn
Riadidlá: Race Face Aeffect Riser 35, 780 mm Sedlovka: Race Face DP Aeffect, 31,6 mm, 150 mm zdvih
Predná brzda: Shimano XT 4-piestová, 203 mm Zadná brzda: Shimano XT 4-piestová, 203 mm
Radiaca páčka: Shimano XT Di2 Hmotnosť: 22,035 kg bez pedálov (BB meranie)
Prehadzovačka: Shimano XT Di2 Cena: € 8.999,- odporúčaná maloobchodná cena
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Cez húštinu

BH neuvádza pevné hodnoty Sag, ale ponúka tri nastavenia: 30 % (Komfort) pre pohodlnejšie nastavenie, 25 % (Grip) ako strednú hodnotu a 20 % (Tvrdé) pre športovejšie správanie bicykla.
Na rýchle nastavenie zadného odpruženia je na webovej stránke k dispozícii praktický online nástroj (pri príslušnom modeli vpravo hore, pod údajmi o veľkostiach). Po zadaní telesnej hmotnosti sa automaticky zobrazia odporúčané hodnoty tlaku vzduchu pre tlmič a Sag hodnoty. V prípade modelu 8.8 NX však nástroj nepresvedčil: V čase testu boli rozdiely medzi hmotnosťou jazdca a tlakom vzduchu veľmi veľké a nepresné, a pri hmotnosti jazdca pod 60 kg bol aj tak uvedený iba jediný, navyše sporný, údaj.

Do kopca

Čo povedať o najnovšej generácii systémov Bosch okolo Performance CX Gen 5? Funguje to jednoducho. Od dodávky výkonu až po ešte viac zvýšený maximálny výkon (ktorý je napriek aktualizácii potrebné najskôr aktivovať v aplikácii v nastaveniach vlastných režimov, aby bol skutočne dostupný), patrí tento systém k najvyspelejším na trhu - a preto nie je divu, že na trhu jasne dominuje.
Aj predchádzajúci klepotavý zvuk motora pri voľnobehu úplne zmizol - jedna z mojich najväčších výčitiek v minulosti. A odkedy batérie konečne ponúkajú konkurencieschopnú energetickú hustotu, je celý balík dokonale vyvážený. Dokonca aj dlho očakávaný displej Kiox 400C integrovaný do hornej rámovej rúrky je potešením - konečne žiadne bolesti očí spôsobené pozeraním na staré, exponované displeje.

Jediné, čo zostáva, je nabíjací port od Boschu, ktorý je stále rovnaký: odpad. Už mám malú zbierku stratených gumových krytov, ktoré som pozbieral na trailoch v rôznych krajinách.
Naša vzorka nebola výnimkou: kryt sa prakticky sám od seba odpadol pri otváraní. Po krátkej operácii so skrutkovačom sa malý uzáver síce dal znova nasadiť, ale nádej, že vydrží dlhodobo, je v jednociferných percentách. Smutné.

Zadná časť bicykla sa pri pedálovaní správa príjemne pokojne, pravdepodobne podporená hodnotou anti-squat približne 120 % na veľkých pastorkoch. Zároveň odpruženie tlmí nárazy, čo je podporené efektívnym prekonávaním prekážok zadným kolesom s rozmerom 29 palcov.
Páčka na stuhnutie tlmiča je k dispozícii - ale ani na lesných cestách som pre ňu nenašiel využitie.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Aj keď uprednostňujem kratšie predstavce, nemohol som si sťažovať na nastavenie s dĺžkou 50 mm – dobre sa hodí k charakteru bicykla a zabezpečuje neutrálne ovládanie. Pozícia na sedenie pôsobí celkovo vyvážene, ani príliš športovo, ani príliš vzpriamene. Strmý uhol sedlovej trubky umožňuje veľmi efektívnu pozíciu na šliapanie.
Pár dodatočných podložiek pod predstavec by však ponúklo určitý priestor na jemné doladenie, keďže riadidlá sú vďaka krátkej hlavovej trubke pomerne nízko – čo nemusí vyhovovať každému. Pri potrebe je však možné namontovať riadidlá s vyšším zdvihom, aj keď to pravdepodobne znamená dodatočné náklady.

Na našom testovacom bicykli bolo počuť ľahké klopkanie pri nerovnostiach terénu – nie nepodobné starším zvukom motora systémov Bosch. Keďže nový motor Gen-5 pracuje takmer nehlučne, príčina musí byť inde, pravdepodobne ide o kábel vo vnútri rámu.
Plastové vedenie brzdového kábla na vnútornej strane sedlovej vzpery síce teoreticky môže byť zdrojom zvukov, ale nepovažujem ho za príčinu. Keďže pri poslednom teste iLynx+ SL s rovnakým vedením kábla nedochádzalo ku klopkaniu (tam bol jednoznačne príčinou motor), pravdepodobne ide o ojedinelý prípad – zdroj sa však nepodarilo identifikovať.

Dojezdy uvedené na webovej stránke vo výškových metroch pôsobia trochu optimisticky, no s 800-Wh batériou sa rozhodne netreba báť vybitia. Aj pri neustálom používaní turbo režimu si môžete dať poriadne do tela, zatiaľ čo na nižších úrovniach asistencie nie sú problémom ani dlhé túry.
Jediná nevýhoda: Keďže je batéria pevne zabudovaná do spodnej rámovej trubky, nabíjanie počas príležitostných výletov autom alebo pri absencii nabíjacej možnosti v mieste uloženia bicykla môže byť trochu komplikované.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Z kopca

Veľkosť M modelu iLynx+ NX reaguje svižne a dostatočne obratne, keď je to potrebné, no zároveň ponúka dobrú úroveň stability a spoľahlivosti v stope pri vyšších rýchlostiach. Dĺžka reťazových vzpier je 440 mm, čo je na kratšej strane, najmä vzhľadom na zadné koleso s rozmerom 29". Až po veľkosť M je zaťaženie predného a zadného kolesa vyvážené, od veľkosti L je však potrebné očakávať, že v závislosti od veľkosti rámu bude na prednom kolese čoraz menší tlak.
S celkovou hmotnosťou 22 kg bez pedálov je jednoduché presúvať bicykel z jednej zákruty do druhej. Dokonca by som povedal, že pri manipulácii z kopca pôsobí ešte ľahšie, než ukazuje váha.

Hĺbka zasunutia sedlovky je dostatočná a dĺžka sedlovej trubky je dostatočne krátka, aby menším jazdcom umožnila v prípade potreby zvoliť o niečo väčší rám. Nemožno sa však ubrániť pocitu, že s rovnejšou hornou trubkou a bez ohybu v sedlovej trubke by bolo možné získať viac priestoru pre teleskopické sedlovky s väčším zdvihom.
Zvolená teleskopická sedlovka Race Face so 150 mm zdvihom na ráme s dosahom 466 mm dnes nie je žiadnym objavom a prirodzene trochu obmedzovala voľnosť pohybu. Mal by som však dostatok priestoru na použitie sedlovky s väčším zdvihom a určite by som investoval peniaze na takúto modernizáciu.
Plastový kryt integrovaného upínača je len nasadený - či zostane na mieste dlhodobo, ukáže čas. Keďže však už bol použitý na iných modeloch, predpokladám, že by to tak malo byť aj v tomto prípade.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Údaje o zdvihu od BH sú (pozri vyššie) mätúce. Ale nech je ako chce, najmä preto, že dostupný zdvih 134,5 mm pôsobí ako väčší. Moje podozrenie na vysvetlenie tohto fenoménu spočíva v nastavení pomeru páky.
- V porovnaní s mnohými modernými bicyklami - možno nízko pôsobiaca - progresia iLynx+ NX Trail však rozpráva len polovicu príbehu. Pokiaľ je tlmič dobre prispôsobený pomeru páky, niektoré výskumy s akcelerometrami dokonca naznačujú, že G-sily pri nízkej progresii v kombinácii s tlmičmi s dostatočnou úrovňou kompresie v základnom nastavení sa môžu lepšie absorbovať cez celý zdvih ako pri vyššej progresii s nižšou úrovňou kompresie tlmiča.

Táto teória sa potvrdzuje na trailoch. Tlmenie iLynx+ NX je pohltivé, ale stále ponúka dobrú oporu počas celého zdvihu. V dôsledku toho je možné bicykel (na e-bike) jednoducho aktívne odraziť od zeme, pri skokoch ľahko generovať vzdušný čas a tvrdé nárazy sú efektívne tlmené bez tvrdého dorazu na konci zdvihu.
Ani pri stredne vysokých dropoch, ktoré nepatria do každodenného nasadenia trailového bicykla, sa netreba báť úplného preťaženia odpruženia. Klasifikácia ako kategória 4 by teoreticky umožnila aj enduro nasadenie.

Hoci flowtraily nepatria medzi moje najobľúbenejšie typy trailov, faktor zábavy s iLynx+ na takýchto cestách automaticky narastá. 29er chce neustále udržiavať rýchlosť - či už na rovinách alebo v klopených zákrutách. Menšie skoky sú kontrolované a ľahko zvládnuteľné.
Ale ani pred koreňovými sekciami a trochu náročnejším terénom sa NX Trail nemusí schovávať. Samozrejme, obmedzený zdvih a nízka predná časť nakoniec dosiahnu prirodzený limit úrovne pohodlia, ale strach z technicky náročnejších sekcií nie je na mieste.
Aj posledná generácia FIT tlmenia vidlice prináša veľmi dobrú funkčnosť - výkonu tlmenia GRIP X2 sa však úplne nevyrovná.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Súčasti

Schaltová kvalita elektronickej Shimano XT Di2 je vynikajúca - všeobecne tichá a presná. Len ergonómia radiacich páčok s pomerne malým priestorom pre palec nemusí vyhovovať každému, aj keď je možné nastaviť uhol páčok.
Škoda, že nie je použitá ďalšia generácia XT bŕzd. Brzdná sila známej verzie je dobrá, ale funkciu niekedy viac, niekedy menej ovplyvňuje putovanie brzdovej páčky.

Voľba pneumatiky Maxxis Minion DHF ako predného plášťa sa vzhľadom na oblasť použitia javí ako pomerne agresívna. V skutočnosti je potrebné ju viac nakloniť, aby sa pevne uchytila do terénu, zato sa všeobecne valí o niečo rýchlejšie ako Assegai, ktorý sa etabloval ako lepšia univerzálna voľba.
DHR II ako zadný plášť pomáha znižovať valivý odpor. Tenká EXO+ konštrukcia šetrí hmotnosť, no náchylnosť na defekty je pri trailovom e-biku pravdepodobne stredná.

Prečo sa pri ovládacej páčke teleskopickej sedlovky používa univerzálna páčka Race Face, zostáva otázne.
Keďže ovládač motorového systému zaberá miesto v otvore brzdovej páčky Shimano XT, musela byť páčka namontovaná medzi brzdovú páčku a grip. Pretože XT páčky sú skôr krátke, nemohol som dosiahnuť svoju pohodlnú pozíciu a musel som prst stále ohýbať.
Jednoduchým riešením by bola klasická ovládacia páčka (tiež dostupná v sortimente Race Face), ktorá sa dá priamo namontovať na brzdovú páčku.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testeBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste

Záver

BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8
Modelový rok: 2026
Dĺžka testu: 2 týždne
Cena: € 8.999,- UVP
+ Presne naladené odpruženie s dobrým oporom
+ Odpruženie pôsobí, že má väčší zdvih
+ Relatívne nízka hmotnosť
+ Vyvážená geometria
+ Kvalitný celokarbónový rám s nízkou hmotnosťou
+ Výkonný, tichý motor Bosch a veľká batéria
o Pevne zabudovaná batéria
o Dĺžka sedlovej trubky pri väčších veľkostiach rámu by mohla byť kratšia
o Nízka predná časť – nie pre každého, ale dá sa prispôsobiť
- Nízky zdvih teleskopickej sedlovky
- Nepraktický a náchylný Bosch nabíjací port
- XT brzdy s typickým „putovaním“ páčky
- Drobný rachot v ráme (pravdepodobne ojedinelý prípad)
BB-hodnotenie: Harmonické trailové kolo s pozvánkou na rýchlu jazdu.

S modelom iLynx+ NX prináša BH e-trailové kolo, ktoré jasne ukazuje, ako pokročilé sú moderné systémy Bosch – a že aj pri výkonnom nastavení je možné hovoriť o dynamike jazdy.
Performance CX Gen 5 pracuje výkonne, ticho a efektívne, pričom integrácia do celkového systému je dobre vyriešená. To, že je batéria pevne zabudovaná, sa nebude páčiť každému, ale celkový dojem to kazí len okrajovo.

Karbónový rám presviedča svojou vysokou kvalitou spracovania a nízkou hmotnosťou, a aj kinematika je lepšia, než by naznačovali pomerne nenápadné čísla.
Zadné odpruženie pracuje citlivo, ale zostáva vždy definované a kontrolované – nastavenie, ktoré na trailoch poskytuje pocit bezpečia aj hravosti.
Napriek nominálne iba 134,5 mm zdvihu – oficiálne udávaný zdvih nie je presný – sa bicykel v drsnom teréne cíti, akoby mal väčší zdvih.

Geometria iLynx+ NX ponúka dobrý kompromis: dostatočne agilný pre úzke zákruty, stabilný pre rýchle pasáže. Ovládanie zostáva neutrálne a predvídateľné, strmý uhol sedla zabezpečuje efektívnu polohu na stúpanie. Nízka predná časť nebude vyhovovať všetkým, ale dá sa jednoducho prispôsobiť.

Kritika je, aj keď nie zásadná: dizajn nabíjacieho portu Bosch zostáva nepríjemnosťou a Race Face sedlovka so 150 mm zdvihu je pre túto veľkosť rámu podpriemerná. Aj mierny rachot vo vnútri rámu trochu kazí inak kvalitný celkový dojem, ale mohol to byť ojedinelý prípad nášho testovacieho bicykla, súdiac podľa predtým testovaných modelov od BH.

Celkovo je BH iLynx+ NX prekvapivo dobre vyvážené e-trailové kolo, ktoré osloví športových turistov aj technicky zdatných milovníkov trailov. Kombinuje efektívnu pohonnú technológiu, premyslenú kinematiku a stabilné jazdné vlastnosti do balíka, ktorý presviedča nie extrémami, ale svojím harmonickým celkovým nastavením.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v teste