YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

25.05.23 09:37 18Text: Ralf Hauser (Přeloženo AI)Fotografie: Erwin HaidenNejlevnější hliníkový model nové generace Capra nabízí zdvih 170 mm, kola MX a položený hlavový úhel – podrobnosti o geometrii, výbavě a jízdních dojmech.25.05.23 09:37 70

YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

25.05.23 09:37 70 Ralf Hauser (Přeloženo AI) Erwin Haiden
  • AI generated translation
  • AI-generated translation refers to the process of using artificial intelligence, particularly machine learning models, to automatically translate text or speech from one language to another. These systems, such as neural machine translation models, analyze large datasets of multilingual content to learn patterns and associations between languages. The generated translations are based on statistical probabilities and context learned during training.
Nejlevnější hliníkový model nové generace Capra nabízí zdvih 170 mm, kola MX a položený hlavový úhel – podrobnosti o geometrii, výbavě a jízdních dojmech.25.05.23 09:37 70

Stejně jako horská koza by se i Capra MK3 měla umět pohybovat nahoru i dolů po těch nejobtížnějších stezkách. Na trh byla uvedena už v roce 2014. Dnes YT označuje Capru za nejdůležitější model ve své nabídce, který vzbudil pozornost i v zahraničí.
Po dvou letech vývoje má nejnovější evoluční stupeň, dostupný v celokarbonovém nebo hliníkovém provedení, vyhovět současným požadavkům na geometrii a jízdní vlastnosti.
YT nechce různým jízdním preferencím vycházet vstříc jedním univerzálním kolem, nýbrž dvěma specifickými variantami – plnohodnotným 29erem a provedením MX s 29" předním a 27,5" zadním kolem. Geometrie rámů se kvůli použití odlišných zadních staveb mírně liší a odpovídajícím způsobem je upravena také kinematika.

Capra MX byla kratšími řetězovými vzpěrami vyladěna především na vyšší obratnost při zábavném ježdění v bikeparku a podobných výpravách, navíc má progresivnější odpružení zadní stavby, aby zůstávaly rezervy i při tvrdších nárazech.
Delší řetězové vzpěry modelu Capra 29 mají naopak zajistit vyváženější jízdní projev a lepší schopnosti ve stoupání, aniž by kolo při downhillu trucovalo v utaženějších zatáčkách. S vyváženou progresivitou nemá podle firemního žargonu jít jen o skutečný závodní stroj, ale o rychlostní opojení na dvou kolech.

 Hodně fundura za málo peněz. 

Capra MX Core 1 v několika slovech
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

Detaily rámu

Capra MX Core 1 je vyrobena z hliníku 6061, tvářeného za studena, hydroformovaného a několikanásobně zeslabovaného s ohledem na odolnost. V popředí stojí špičkový výkon za atraktivní cenu, přičemž důraz byl kladen na robustnost a snadnou údržbu.

Vedení jsou z větší části vedena uvnitř hlavního rámu a sedlových vzpěr. Souvislé kabelové tunely zabraňují vzniku hluku a umožňují rychlou a nekomplikovanou výměnu bovdenů. Všechny vstupy a výstupy kabelů chrání Cable Plugs před pronikáním nečistot a vody. Úchyty kabelů na sedlové trubce zabraňují jejich posouvání.
Před uchycením tlumiče na spodní trubce se nachází další výstup pro kabel, pokud by měl být použit tlumič s dálkově ovládaným lockoutem.
TPE chrániče s lamelami na řetězových a sedlových vzpěrách tlumí hluk řetězu a chrání rám. Přišroubovaný kryt z PA66 na spodní části spodní trubky chrání před odletujícími kameny.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

Asymetrický Wing, spojnice mezi sedlovou a spodní trubkou, dodává modelu Capra větší tuhost a stabilitu, zároveň však ponechává dost místa pro láhev. Core 1 se dodává s lahví Thirstmaster 6000 o objemu 620 ml.
Ložiska hlavového složení jsou do hlavové trubky integrována pomocí misek Zero Stack (nahoře ZS44, dole ZS56).
Na spodní straně horní trubky se ukrývají závitové vložky pro montáž nářadí nebo jiného příslušenství.

Capra používá patku přehazovačky UDH, takže by ji bylo možné upgradovat také na nové řazení Sram T-Type.
Standard Boost s osou 148 x 12 mm je dnes už samozřejmostí. Ale když už je řeč o šířce: vzdálenost mezi klikou a zadní stavbou byla zvětšena, aby boty za jízdy nepřicházely do kontaktu s rámem.
Kromě průmyslových ložisek s dvojitým těsněním jsou všechna místa uložení opatřena dalšími těsněními, která zadržují vodu a nečistoty, a prodlužují tak životnost.

Rám je schválen pro nejvyšší kategorii ASTM 5, takže se na jeho podvozek lze spolehnout také v bikeparku a při větších tricích.

Technické specifikace

Rám: Hliník, zdvih 170 mm Kazeta: Sram XG 1210 Eagle, 11-50 z., 12rychlostní
Velikosti: S/M/L/XL/XXL Řetěz: Sram Eagle
Pohon: Sram NX Eagle Kola: SUNringlé Düroc SD 37 Comp
Vidlice: RocShox ZEB Base Pláště: Maxxis Assegai, 29 x 2,5", EXO, Dual Compound
Maxxis Minion DHR II, 27,5 x 2,4", EXO, Dual Compound
Tlumič: RockShox Super Deluxe Select R Hlavové složení: Acros AZX-576
Kliky: Sram Descendant 6K, 32 z., 170 mm Představec: E13 Base 35, 50 mm
Řadicí páčka: Sram NX Eagle Gripy: ODI Elite Motion V2.1
Řídítka: E13 Base 35, 800 mm, zdvih 20 mm Sedlo: SDG Bel Air 3.0
Přední brzda: Sram DB8, 200 mm Sedlovka: YT Postman, 31,6, 170 mm
Zadní brzda: Sram DB8, 200 mm Hmotnost: 16,84 kg (měření BB)
Cena: € 2.699,- doporučená maloobchodní cena

Kinematika

V4L nazývá YT svůj systém odpružení – u modelu Capra jde o konstrukci s Horst-Linkem u patky, sedlovou vzpěrou opřenou přes vahadlo a ovládáním tlumiče prostřednictvím Yoke. Výhody koncepce deklarované výrobcem: mimořádně citlivá odezva, opora ve střední části zdvihu a vysoká progrese na konci. Zdvih verze MX činí 170 mm (Capra 29: 165 mm).
Co se týče kinematiky (na tomto místě se ostatně může hodit odkaz na naše obsáhlé základy odpružení), pákový poměr byl u 29" varianty oproti předchůdci poměrně výrazně snížen, aby bylo snazší využít celý zdvih. Z dřívějších 41 % klesl na 33 %. U varianty MX naproti tomu zůstává hodnota beze změny, a činí tak stále 37 %, ovšem s mírně výše posazenou křivkou pákového poměru.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

Hodnota anti-squatu byla zvýšena o 25 % a nyní při sagu dosahuje lehce přes 100 %. Hodnota anti-rise je o 10 % vyšší a při sagu se ustálí lehce nad 70 %. Capra by díky tomu měla lépe zrychlovat a zadní stavba reagovat neutrálněji na vlivy vznikající při brzdění nebo šlapání.
Optimalizována byla také křivka dráhy osy. U nové generace Capra směřuje o něco více dozadu, aby kolo snáze přejíždělo překážky a zadní stavba citlivěji reagovala.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

 Sludge Green s třpytivým efektem, který je třeba vidět na slunci. 

Veselá barevná varianta Core 1

Geometrie

Výrazně strmější sedlový úhel nové Capra o hodnotě 77,8 stupně staví jezdce do centrální pozice. Současně se hlavový úhel položil (u 29" o půl stupně, u MX o 1 stupeň) a nyní činí 64 stupňů. U verze MX byl navíc níže posazen střed.
Mírně se prodloužil také reach a délka řetězových vzpěr, ty však stále patří k velmi krátkým. Aby bylo ovládání při delším reachi vyváženější, mají velikosti XL a XXL řetězové vzpěry o několik milimetrů delší.

Pomocí flip-chipu v uchycení tlumiče na Yoke lze geometrii napřímit o 0,3 stupně a současně zvednout střed o 5 mm.
Novinkou je velikost rámu S, takže je nyní Capra k dispozici celkem v pěti velikostech od S po XXL.

Geometrie

Velikost S M L XL XXL
Délka sedlové trubky (mm) 395 420 445 470 495
Délka hlavové trubky (mm) 100 110 110 120 130
Délka horní trubky (mm) 564 587 607 630 653
Délka řetězových vzpěr (mm) 433 433 433 438 438
Hlavový úhel 64/64,3° 64/64,3° 64/64,3° 64/64,3° 64/64,3°
Sedlový úhel 77,5/77,8° 77,5/77,8° 77,5/77,8° 77,5/77,8° 77,5/77,8°
Stack (mm) 627 636 636 645 654
Reach (mm) 424 444 464 484 504
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

Výbava

Celkem existují čtyři varianty výbavy od Core 1 po Core 4, přičemž Core 1 a 2 jsou vyrobeny z hliníku, Core 3 a 4 z karbonu.
Řazení a brzdy testovaného modelu pocházejí od Sramu. NX Eagle je základní sada dvanáctirychlostních MTB pohonů s rozsahem kazety 11-50 zubů. K ní se hodí kliky Sram Descendant o délce 170 mm.
U odpružení sází YT na RockShox ZEB Base, cenově nejdostupnější model s 38mm vnitřními nohami, zdvihem 170 mm, vzduchovou pružinou DebonAir+ a tlumením Rush RC s nastavitelným odskokem a kompresí. Tlumič RockShox Super Deluxe Select R disponuje nastavitelným tlumením odskoku.

Teleskopická sedlovka pochází z vlastní produkce. U velikosti rámu S je k dispozici zdvih 125 mm, u M 150, u L až XL 170 a u XXL 200 mm. K tomu odpovídající páčka MMX-Remote pro ovládání sedlovky Postman z řídítek.
Přední plášť Maxxis Assegai 29 x 2,5" a zadní Maxxis Minion DHR II 27,5 x 2,4" mají kostru EXO a směs Dual Compound. Obuty jsou na tubeless-ready kolech SUNringlé Düroc SD 37 Comp s vnitřní šířkou 32 mm.
U kokpitu důvěřuje YT komponentům E13. Co se týče barvy rámu, u Core 1 lze vybírat mezi Sludge Green a Black Magic. Jak známo, proti gustu žádný dišputát, ale mně osobně připadá barva Sludge Green s metalickým třpytivým efektem jednoduše fantastická.

Čas na trailu

Už první obhlídka rychle ukáže, že kolu nechybí kvalita zpracování ani smysl pro detail. Plynulé tvary trubek bez zbytečných kudrlinek a kvalitní hardware vytvářejí pohlednou siluetu.
Trochu zvyku vyžaduje vedení kabelů v oblasti středu. Kabely tam vystupují ze spodní trubky a poté se vinou buď do sedlové vzpěry (řazení), podél sedlové vzpěry (brzda), nebo do sedlové trubky (teleskopická sedlovka). Po technické stránce není co vytknout, respektive široký oblouk vedení k sedlovce dokonce dává dobrý smysl; soutěž krásy však toto řešení nevyhraje.

Hlavové složení Acros AZX-576 má namontovanou High Cap, tedy velmi vysoké horní krycí víčko. Pro jezdce, kteří rádi vozí kokpit hodně nízko, by to mohl být problém, mně osobně a při mé výšce však nastavení dobře sedělo k charakteru kola. Vyšším jezdcům by naopak, především u velikostí rámu XL a XXL, mohlo chybět více hlavové trubky pro zvednutí kokpitu (dva 5mm spacery umožňují jemné doladění).
Verze Capra MK3 se dokonce dodává s košíkem na láhev. Při pohledu shora působí jeho výrazně asymetrické umístění kvůli jednostranné výztuze rámu zpočátku trochu nezvykle, žádná omezení volnosti pohybu však hlásit nelze. Dokonce i odstup od kliky je více než dostatečný.
Ovládání tlumiče prostřednictvím Yoke je dnes bohužel často k vidění, na tlumič však přenáší větší ohybové síly a může negativně ovlivnit jeho životnost. U modelu Capra je ovšem Yoke poměrně krátký, takže by dodatečné zatížení mělo zůstat v mezích.

Dobré je, že i přes zalomení sedlové trubky nabízí rám velikosti L dostatečnou hloubku zasunutí sedlovky.
Poměr délky sedlové trubky k reachi však mohl být rozhodně velkorysejší, aby si menší jezdci mohli v případě potřeby vybrat delší velikost rámu. U rámu velikosti L měří sedlová trubka 445 mm při reachi 464 mm.
Kvůli gumovému těsnění objímky sedlovky je k délce sedlové trubky nutné přičíst dalších 10 mm. Gumové těsnění lze snadno odstranit, přesto jsem kvůli poměrně vysoké konstrukci sedlovky s mohutnou oblastí ložisek – což se patrně pozitivně projeví na životnosti – při své délce nohou jen těsně nedosáhl na plné vysunutí sedlovky se zdvihem 170 mm. S modelem jiné značky bych při daných rozměrech mohl vozit sedlovku se zdvihem 180 mm. Nakonec je beztak nutné individuálně ověřit, jak komu který rám sedne.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

Do kopce

YT vymezuje zaměření svého enduro biku jako 70% downhill a 30% uphill. Je tedy jasné, že cestou k trailům bez podpory lanovky nelze očekávat geny cross-country.
S celkovou hmotností 16,8 kg bez pedálů a v tubeless setupu není Core 1 zrovna lehký. To je znát už na parkovišti při vytahování z auta. Když však vezmeme v úvahu, že většina špičkových karbonových enduro střel dnes i za hranicí €10.000 váží mezi 15 (u nejlehčího karbonového modelu řady Capra se uvádí celková hmotnost 15 kg) a 16 kg nebo více, nevychází Capra Core 1 vůbec špatně.
Přechod na odolnější pláště (více o tom později) by však podle provedení přidal přibližně 140 g (EXO+) až 460 g (Double Down), čímž by se rozdíl v hmotnosti ještě zvětšil. Pro ovladatelnost žádná výhoda.

V zásadě stoupá tahle horská koza k vrcholu rozvážně, ale ochotně – v neposlední řadě díky příjemně strmému úhlu sedlové trubky, který umožňuje efektivní šlapání. Přesto jsem sedlo na ližinách posunul úplně dopředu; jsem zvyklý na ještě strmější úhly sedlové trubky a tohle je zkrátka moje osobní preference.
Na přejezd Alp bych se však s Caprou vydat nechtěl. Lesní nebo běžné silnice s mírným sklonem, jaké se často nacházejí v enduro oblastech, budou patrně preferovaným stoupacím revírem této hliníkové horské kozy.
Citlivá zadní stavba se při šlapání pohupuje jen minimálně, takže vůbec nevadí, že tlumič nemá páčku s režimem pro stoupání. Zajímavé je, že nastavení kompresního tlumení vidlice, nastavitelné ve třech stupních, je v nejtvrdší poloze natolik pomalé, že se režimu pro stoupání prakticky vyrovná.

Capra kvůli své hmotnosti akceleruje poněkud těžkopádně a delší sprinty jsou spíše utrpením. Pokud se ovšem nechystáš závodit v enduru, je to víceméně zanedbatelné.
Když začne být opravdu strmo, nepomáhá ani to, že kazeta NX má největší pastorek jen s 50 zuby – a to i v kombinaci s poměrně malým 32zubým převodníkem. Pastorek s 11 zuby na opačném konci spektra navíc znamená výrazně menší rozsah převodů než odstupňování 10-52 u jiných produktových řad Sram.
Rozsah úpravy geometrie je malý, citlivějším jezdcům však může přinést drobný, ale podstatný rozdíl v tom, jak dobře se na kole cítí. Zda si u biku, jako je Capra, skutečně mnoho lidí zvolí strmější hlavový úhel, zůstává otázkou.
Příjemné ovšem je, že YT u hlavového složení používá misky Zero Stack. Pomocí aftermarketového hlavového složení tak lze hlavový úhel nezávisle na poloze flip chipu dodatečně změnit až o jeden stupeň.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

Z kopce

Capra MX je považována za zábavnou raketu do bikeparků, takže během recenze musela patřičně absolvovat i několik jízd právě tam.
Hlavový úhel 64 stupňů dobře odpovídá charakteru Capry – je dost položený pro potřebný klid ve vysoké rychlosti, ale zároveň dost strmý, aby kolo nepůsobilo těžkopádně. Kdo hledá ještě více stability, nebo naopak větší obratnost, než umožňuje flip chip, může, jak už bylo zmíněno, sáhnout po dodatečně montovaném hlavovém složení s úhlovým offsetem.
Rychle je obecně patrné, že se bike nechá v utažených zatáčkách víc než ochotně překlápět ze strany na stranu. Klikaté, těsné klopené esíčko na flowtrailu doslova hltá. Upřímně řečeno, moje nadšení pro flowtraily a jumptraily během posledního desetiletí prudce opadlo. Capra mi však právě na takových tratích dokázala znovu vykouzlit úsměv. Za podpory tvrdší směsi plášťů přímo prahne po tom, aby na udusaném podkladu udržovala rychlost, jedním či druhým pumpnutím ji dál navyšovala a potom navzdory 170 mm zdvihu s hravou lehkostí přesně posílala jeden odraz za druhým do dopadů.
Není pochyb, že právě v tomto scénáři se koncept velmi krátkých řetězových vzpěr naplno osvědčuje. Bike lze kdykoli ochotně protáhnout utaženými zatáčkami a zvednout na zadní. Jumptraily s většími skoky zvládá s přehledem a vzduchem plachtí dobře vyvážený. Menší 27,5" zadní kolo pomáhá zadní stavbu položit bokem nebo ji vykopnout do strany.
Jen při hrubém chybném odhadu, krátkém doskoku nebo přestřelení do roviny by se vzadu hodila o něco větší ochrana proti dorazu, aby netrpěly kotníky.

Doporučený sag verze MX činí podle dynamického průvodce nastavením odpružení YT na webu 32%. Se sériovým setupem tlumiče a bez nastavitelného kompresního tlumení jde Capra Core 1 při tomto nastavení pravidelně na doraz už u středně velkých skoků a dropů, přestože není slyšet kovový zvuk, protože na konci nového tlumiče Super Deluxe sedí dorazový elastomer. Při 28% se podařilo dosáhnout setupu, v němž bike naráží na své limity jen občas. Kdo chce jezdit opravdu naplno bez přidání objemových spacerů do tlumiče, bude se patrně muset smířit s nastavením mezi 25 až 28% sagu, což mírně ubírá na citlivosti a vnímané schopnosti žehlit nerovnosti.
Právě této citlivosti a ochotnějšího pohlcování nárazů se však člověk při ponoření do technických downhillů vzdává jen nerad. Škoda, že tlumič Super Deluxe Select nedostal funkci hydraulického Bottom Outu – která v posledních 25 % zdvihu zpomaluje rychlost stlačení –, ačkoli by teoreticky byla dostupná i u tohoto modelu. Charakteristiku odpružení při extrémně tvrdých nárazech by nejspíš dokázala dobře zkrotit, takto je nutné pomoci si objemovými spacery. Capra Core 1 má z výroby v hlavní komoře dva objemové tokeny a pro zvýšení progrese lze přidat až maximálně čtyři kusy.

Zatímco z hlediska hravosti jsou krátké řetězové vzpěry bonusem, při snaze proletět volnými nebo technicky náročnými zatáčkami co nejrychleji a nejbezpečněji je nutné přijmout menší kompromisy. Delší reach a krátké řetězové vzpěry posouvají vyvážení spíše k zadnímu kolu, takže pro dostatečnou trakci předního kola je třeba zatlačit o něco důrazněji.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

YT si je tohoto chování dobře vědomo, ba co víc: tvoří základ jeho geometrického konceptu s 29" a MX verzí. U plné 29" verze jsou sice řetězové vzpěry také jen o 5 mm delší, v kombinaci s větším zadním kolem však lze důvodně předpokládat, že při honbě za sekundami na divokých enduro nebo závodních tratích bude Twentyniner lepší volbou.
Když jsem objednával testovací bike, tímto konceptem jsem se blíže nezabýval. Zpětně bych však nejspíš tíhl spíše k 29" variantě, protože vyváženější ovladatelnost s delšími řetězovými vzpěrami mi na přírodních trailech – kde trávím více času – obecně dodává větší pocit bezpečí. Kdyby bylo po mém, vzhledem ke své výšce bych preferoval verzi s ještě delšími řetězovými vzpěrami (rám velikosti L by podle mě bez problémů snesl delší zadní stavbu modelu XL) spolu s 27,5" zadním kolem.

Osobní preference stranou – podobné odbočky by neměly zastínit skutečnost, že sjezdový výkon Capry Core 1 MX je rozhodně dobrý. A když si připomeneme cenovku pouhých €2.699,-, je dokonce opravdu velmi dobrý.
Ani jednou mě nenapadlo, že by s tímto bikem kvůli jeho komponentům nebo rámu nebylo možné skočit nějaký skok či drop; žádná výtka v tomto směru mě nikdy nebrzdila – s výjimkou přání vyšší progrese tlumiče.
Přestože je RockShox ZEB naprosto základní model s jednodušším systémem tlumení, nelze dojít k jinému závěru než k tomu, že stejně jako tlumič RockShox Super Deluxe Select R odvádí opravdu dobrou práci. Oba díly se v detailech projevují velmi citlivě a kompetentně pohlcují malé i velké překážky, a to i při rychle po sobě jdoucích nárazech – alespoň do určité míry.
Teprve při velmi silných nárazech nebo tvrdých hranách ve vysoké rychlosti má tlumič při správně nastaveném sagu tendenci jít na doraz – pravděpodobně také proto, že není možné zpomalit kompresi – a na ostrohranných překážkách zadní stavba působí, jako by se trochu zasekávala. Dodatečné objemové spacery by tedy setupu jednoznačně prospěly. V takových situacích by k lepšímu chování odpružení mohla díky lepší schopnosti přejíždět překážky přispět také varianta s 29" zadním kolem.
Odskokové tlumení je i v nejlehčí poloze spíše pomalé, skutečně lehcí jezdci by proto mohli být nuceni sáhnout po interním tuningu.

A na závěr ještě k celkové hmotnosti zmíněné při stoupání: z kopce nemusí být nutně na škodu. Jen u bunny hopů a přesouvání zadního kola existují biky, kterým podobné manévry jdou snáz; bezmála 17 kg s pedály však ani v těchto situacích nepřivádí k zoufalství.
Při sprintech v rovinatějších pasážích je ovšem z podstaty věci nutné přijmout kompromisy.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti
  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenostiYT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

Komponenty

Kombinace plášťů Maxxis Assegai vpředu a Minion DHR II vzadu patří patrně k vůbec nejlepším. Zvolená směs Dual Compound však nejspíš představuje největší slabinu modelu Core 1, i když nabízí mimořádnou životnost.
Pokud se jezdí hlavně po upravených flowtrailech za slunečného počasí, nelze trakci nic vytknout. Za mokra se však hraje úplně jiná písnička. Na vlhkém povrchu a kluzkých kořenech pod koly je nutné výrazně ubrat rychlost, aby nedošlo k nechtěnému sblížení se zemí – a ani potom nejsou nekontrolované smyky vyloučeny.
A protože je Capra stvořena pro drsné zacházení, může i poměrně tenkostěnné provedení EXO přivolat nejeden defekt.
Jelikož investice do nové sady peněženku příliš nezatíží, lze tento nedostatek snadno odstranit. Můj tip: 3C MaxxGrip vpředu, 3C MaxxTerra vzadu, stejně jako u paketů Core 3 a Core 4.
K plášťům a kolu dobře pasují ráfky s vnitřní šířkou 32 mm, které zabraňují výraznému žvýkání plášťů. Během recenze se neuvolňovaly žádné dráty a na ráfcích se neobjevily ani žádné pochybné promáčkliny.

Od brzd Sram DB8 nelze očekávat zázraky. Ano, bike zastaví, aniž by si člověk musel zlomit prsty na brzdách. Ve srovnání s jinými produkty na trhu to však ve strmých pasážích a vysokých rychlostech může trvat podstatně déle. Dávkování je ovšem typicky pro Sram velmi dobré.
YT Postman se ovládá mimořádně lehce a ostatní firmy by si z něj mohly vzít příklad. Samotnou páčku však při přímé montáži nebylo možné umístit do žádné polohy, v níž by se během downhillu opakovaně nedotýkala mého palce – a to přesto, že mám brzdový prst ze zvyku vždy na konci brzdové páky. Pokud mají s originálním setupem problémy i ostatní, pomůže starý trik: prohodit levý a pravý adaptér mezi teleskopickou sedlovkou a řadicí páčkou, díky čemuž lze obě páčky nastavit do přijatelného dosahu.
Zda může být někdo na delších túrách s tímto sedlem spokojený, nechávám otevřené; s mým pozadím se SDG Bel Air 3.0 každopádně nespřátelil.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti

Závěr

YT Capra MX Core 1
Modelový rok: 2023
Délka recenze: 2,5 měsíce
Cena: € 2.699,- doporučená maloobchodní cena
+ Skvělý poměr ceny a výkonu
+ Schopné odpružení
+ Geometrie & možnosti kol
+ Robustní
o Hmotnost
o Brzdy by mohly mít větší záběr
- Příliš tvrdá směs plášťů
- Poměrně malý rozsah převodů
Verdikt BB: Schopné funduro za bezkonkurenční cenu.

YT Capra Core 1 je ukázkovým příkladem toho, že ani v gravity disciplínách není nutné vyloupit banku, aby člověk získal schopný bike pro dobrodružství zaměřená na sjezdy.
Kvůli konceptu geometrie je však třeba dobře zvážit, zda sáhnout po variantě MX, nebo 29". Obě mají své výhody i nevýhody. Zjednodušeně řečeno, jezdci, kteří rádi shreddí rychlostí Mach v nejužších zatáčkách, sjíždějí celé horské silnice v manualu a na velkých skocích rádi posílají zadní stavbu bokem, budou s variantou MX velmi spokojeni.
Aniž bych 29" verzi vyzkoušel, troufám si na základě zkušeností tvrdit, že YT s největší pravděpodobností naplňuje svůj slib biku optimalizovaného pro čistou rychlost ve sjezdu. Jen je škoda, že všechny různé možnosti nebyly integrovány do jediného rámu, což se samozřejmě snáze řekne, než udělá, aby bylo možné bike dodatečně optimalizovat podle rozdílných potřeb.

Komponenty odvádějí svou práci rozhodně dobře. Řazení by navzdory dvanácti převodům sneslo větší rozsah. Pro proměnlivé povětrnostní podmínky je přechod na pláště s měkčí směsí prakticky nevyhnutelný. Ostřejší brzdové destičky by měly bike zastavit o něco rychleji. Příjemným překvapením byl výkon vidlice RockShox ZEB Base.
Omezená doba recenze jako obvykle nestačila k definitivnímu výroku o životnosti komponentů. Už samotný fakt, že během těchto dvou a půl měsíců žádný díl nevypověděl službu ani nezavdal důvod k opravdovému remcání, je však pozitivním znamením.

Kdybych bike porovnával jen s jinými modely ve stejné cenové kategorii, musela by se konkurence pořádně snažit, aby se mu poměrem ceny a výkonu vyrovnala. Capra s paketem Core 1 se však nemusí schovávat ani před některými dražšími modely.
A kdyby byl na programu den v bikeparku, převážně na flowtrailech a jumptrailech, Capra MX by se na mém seznamu biků pro maximální zábavu umístila hodně vysoko.

  • YT Capra MX Core 1 2023: recenze a zkušenosti