×
BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

03.11.25 09:24 227Text: Ralf Hauser (Přeloženo AI)Fotografie: Erwin HaidenPlatforma iLynx+ od BH získala posilu s plným výkonem. S podobným konceptem rámu, ale s motorovým systémem Bosch páté generace a tím i s odlišnou filozofií, nový přírůstek v testu BB ukazuje, jak zapadá do řady iLynx+.03.11.25 09:24 244

BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

03.11.25 09:24 244 Ralf Hauser (Přeloženo AI) Erwin Haiden
  • AI generated translation
  • AI-generated translation refers to the process of using artificial intelligence, particularly machine learning models, to automatically translate text or speech from one language to another. These systems, such as neural machine translation models, analyze large datasets of multilingual content to learn patterns and associations between languages. The generated translations are based on statistical probabilities and context learned during training.
Platforma iLynx+ od BH získala posilu s plným výkonem. S podobným konceptem rámu, ale s motorovým systémem Bosch páté generace a tím i s odlišnou filozofií, nový přírůstek v testu BB ukazuje, jak zapadá do řady iLynx+.03.11.25 09:24 244

V posledních letech uvedla BH na trh doslova arzenál elektrokol s různými koncepty. Výběr zahrnuje lehká Light-E-Bike kola až po výkonné Full-Power modely, s různými materiály rámů, variantami motorů a koncepty pro téměř každý vkus.
Nejnovější přírůstek se jasně pohybuje v segmentu Full-Power a kombinuje Boschův motor Performance Line CX s až 100 Nm točivého momentu a výkonnou 800Wh baterií. Přesto by neměla být přehlížena celková hmotnost kola.

SL-variantu modelu iLynx+ jsem měl před více než rokem v testu a byl jsem nadšen z některých funkcí a detailních řešení. O to zajímavější bylo nyní zjistit, jak si stojí verze NX v porovnání.

 Hbitný ve všech životních situacích, navzdory plnému výkonu a silné baterii. 

Nové NX bezproblémově zapadá do řady iLynx+
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Rám

Pouze 2.150 gramů by měl vážit celokarbonový rám modelu iLynx+ NX. Toho je dosaženo technologií HCIM (Hollow Core Internal Molding) – postupem tvarování karbonu, který snižuje hmotnost rámu a přepákování na minimum. Pro konstrukci jsou použita vlákna Ballistic Carbon Layup, která nabízejí vynikající odolnost proti nárazům.
U testovacího kola 8.8 je zadní stavba rovněž z karbonu, zatímco jiné modely jsou k dispozici se zadní stavbou z hliníku nebo kompletně z hliníku.

iLynx+ NX využívá systém osy Split Pivot, kde šlapání, brzdění a nárazy působí na odpružení nezávisle na sobě. Navíc funkce odpružení zůstává plně zachována i při brzdění.
Velký rozměr hlavního ložiska dále zvyšuje tuhost rámu.

Zadní náboj odpovídá standardu Super Boost s montážní šířkou 157 x 12 mm. To zajišťuje rovnoměrnější napětí drátů na obou stranách a tím vyšší stabilitu a odolnost kola. Maximální možná šířka pláště je uvedena na 2,4".
Zadní uchycení kotoučové brzdy odpovídá standardu Postmount-180, maximální povolená velikost rotoru je 203 mm.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Rám je navržen pro zátěže kategorie ASTM 4 (Enduro). Maximální systémová hmotnost (kolo a jezdec s výbavou) činí 165 kg.
Kolo je k dispozici ve čtyřech velikostech rámu: S, M, L a XL. Maximální hloubka zasunutí sedlovky je 200 mm pro velikost rámu S, 220 mm pro M, 240 mm pro L a 280 mm pro XL. Objímka sedlovky je nenápadně integrována do spojovací části horní trubky.

Lze si vybrat ze tří barevných variant, nebo dokonce prostřednictvím programu BHUNIQUE nakonfigurovat svou vysněnou barvu online.

Speciální vodítko řetězu je přímo připevněno k rámu. Standardně je namontován převodník s 34 zuby. V případě potřeby je možné použít až 38 zubů.
Řídítkové ložisko BlockLock od společnosti Acros, podle mého názoru jedno z nejlepších řešení na trhu, omezuje úhel natočení řídítek na 120 stupňů a chrání tak rám před poškozením.
Do horní trubky je elegantně integrován displej Bosch Kiox 400C. Neméně atraktivní je čistý vzhled kabelů vedených přes řídítkový ložiskový systém. Osobně však kvůli servisním důvodům nejsem příznivcem tohoto interního řešení.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Kinematika

Po změření bodů (ne zcela přesně) a vyhodnocení v softwaru pro kinematiku se objevily nesrovnalosti ohledně údajů o zdvihu výrobce. Opakované dotazy na BH nakonec odhalily: Skutečný zdvih zadní stavby činí 134,5 mm u Trail verze a 148 mm u Enduro modelu.
Podle Španělů se všude uváděný zdvih 140 mm (Trail) a 160 mm (Enduro) vztahuje na přední vidlici. To však není zcela logické, protože u čtyř z pěti Trail modelů jsou osazeny vidlice se zdvihem 150 mm (jedna s 140 mm) a u čtyř z pěti Enduro modelů vidlice se zdvihem 170 mm (jedna se 160 mm).

Jisté je: Rám Trail a Enduro varianty NX je identický, stejně jako montážní délka tlumiče (210 mm). Rozdíl ve zdvihu vychází z rozdílného zdvihu tlumiče: 50 mm u Trail a 55 mm u Enduro. Z toho vyplývá průměrný poměr pákového převodu 2,69 : 1.
Prodloužení uchycení tlumiče přes yoke vede ke zvýšenému ohybovému zatížení tlumiče.

I když kinematika iLynx+ na první pohled připomíná mnoho jiných kol, BH se v otázce progrese mírně odchyluje od průměru. Podle údajů začíná poměr pákového převodu přibližně na hodnotě 2,95 a končí na 2,53, což odpovídá progresi přibližně 14,4 % v celém rozsahu zdvihu. Kdo se nyní obává, že by kolo mohlo mít sklon k snadnému dorazení, měl by číst dál.
V případě hodnot Anti-Squat BH uvádí více než 100 %. Konkrétně by hodnota měla být při 34zubém převodníku a 10zubém pastorku 105 % v sag bodě a při 51zubém pastorku 125 %.
Grafy průběhu poměru pákového převodu a hodnot Anti-Squat BH nechce zveřejnit.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Motor a baterie

Od výkonového upgradu v létě se data Bosch Performance CX Gen 5 skutečně nemusí schovávat před konkurencí: Motor poskytuje až 100 Nm točivého momentu, špičkový výkon 750 W a podporu až 400 %, při hmotnosti 2 800 g.
Novinkou je také jízdní režim eMTB+, živější varianta režimu eMTB. Prostřednictvím aplikace Bosch eBike Flow lze všechny jízdní režimy individuálně přizpůsobit a nakonfigurovat řadu dalších funkcí.

V dolní rámové trubce modelu NX je pevně integrovaná baterie o kapacitě 800 Wh, která váží přibližně 3 900 g a dosahuje tak poměru hustoty energie přibližně 205 Wh/kg. BH uvádí dojezd až 2 100 výškových metrů v režimu Turbo, 3 300 výškových metrů v režimu eMTB a 4 600 výškových metrů v režimu Eco.
Systém je doplněn konfigurovatelným displejem Kiox 400C, který je hladce integrován do horní rámové trubky, a kompaktní ovládací jednotkou na řídítkách pro intuitivní ovládání. Jako senzor funguje magnet na ventilu ráfku, který bezdrátově komunikuje s motorem.
U nabíjecího konektoru Bosch stále sází na osvědčenou, ale poněkud zastaralou variantu s pogumovanou krytkou, umístěnou na boční straně spodního konce sedlové trubky.

Geometrie

Velikost SM MD LA XL
Délka sedlové trubky (mm) 400 420 440 480
Délka hlavové trubky (mm) 90 100 110 125
Délka horní trubky (mm) 580 598 613 640
Délka řetězové vzpěry (mm) 440 440 440 440
Rozvor kol (mm) 1190 1210 1243 1258
Úhel řízení 66° 66° 66° 66°
Úhel sedlové trubky 78° 78° 78° 78°
Stack (mm) 600 610 618 632
Reach (mm) 449 466 485 502

Protože trailová a enduro verze sdílejí stejný rám, geometrie je určována výhradně montážní výškou odpružené vidlice. Tím se mění úhel řízení a sedlový úhel přibližně o dva stupně a výška středového složení přibližně o 6 mm.
U trailového modelu je reach proto o něco delší, zatímco rozvor ztrácí několik milimetrů.

Náš testovací rám ve velikosti M má reach 466 mm při délce sedlové trubky 420 mm. Hlavová trubka měří kompaktních 100 mm, což umožňuje nízkou polohu řídítek, pokud je to potřeba.
Délka řetězových vzpěr zůstává u všech velikostí rámu konstantní na 440 mm. Středové složení se nachází ve výšce 340 mm, úhel řízení je 66 stupňů a úhel sedlové trubky 78 stupňů.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Vybavení

Odpružení zajišťuje tlumič Float X Performance s nastavitelným odskokem a vidlice 36 Float Factory se zdvihem 150 mm.
Jako kola jsou použita DT Swiss H 1900 Hybrid. Díky pevným nábojům 370 a funkcím specifickým pro elektrokola je sada kol navržena na odolnost a tuhost.

Řazení zajišťuje elektronická Shimano XT Di2. K tomu je kombinován převodník s 34 zuby a kazeta 10-51.
Kdo hledá jiné vybavení, možná najde, co potřebuje, u jednoho z dalších pěti modelů řady NX Trail.

Technické specifikace

Rám: HCIM plný karbon, 134,5 mm zdvih Kazeta: Shimano CSM6100, 12rychlostní, 10-51 z.
Velikosti: S/M/L/XL Řetěz: Shimano CNM6100
Pohon: Bosch Performance CX Gen 5 Kola: DT Swiss H1900 Hybrid, 29"
Baterie: 800 Wh plně integrovaná baterie Pláště: Maxxis Minion DHF MaxxTerra EXO+ TR 29 x 2,5
Maxxis Minion DHR II MaxxTerra EXO+ TR 29 x 2,4
Displej: Bosch Kiox 400C Hlavové složení: Acros AIX-327 ICR BL
Vidlice: Fox 36 Float Factory, FIT4 tlumení, 150 mm zdvih Představec: Satori URSA 50
Tlumič: Fox Float X Performance Gripy: Ergon GE10
Kliky: E-Thirteen Helix Race, 160 mm Sedlo: Prologo Proxim W450 Stn
Řídítka: Race Face Aeffect Riser 35, 780 mm Sedlovka: Race Face DP Aeffect, 31,6 mm, 150 mm zdvih
Přední brzda: Shimano XT 4-pístková, 203 mm Zadní brzda: Shimano XT 4-pístková, 203 mm
Řadicí páčka: Shimano XT Di2 Hmotnost: 22,035 kg bez pedálů (měření BB)
Přehazovačka: Shimano XT Di2 Cena: € 8.999,- doporučená MOC
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Křovím

BH neposkytuje pevnou hodnotu pro Sag, ale nabízí tři nastavení: 30 % (Komfort) pro pohodlnější nastavení, 25 % (Grip) jako střední hodnotu a 20 % (Tvrdé) pro pevnější jízdní vlastnosti.
Pro rychlé nastavení zadního odpružení je na webové stránce k dispozici praktický online nástroj (u příslušného modelu vpravo nahoře, pod údaji o velikosti). Po zadání tělesné hmotnosti se automaticky zobrazí doporučené hodnoty tlaku vzduchu pro tlumič a hodnoty Sag. V případě modelu 8.8 NX však nástroj nepřesvědčil: V době testu byly rozdíly mezi hmotností jezdce a tlakem vzduchu velmi velké a nepřesné, a pro jezdce pod 60 kg byla uvedena pouze jediná, navíc pochybná, hodnota.

Do kopce

Co říct o nejnovější generaci systému Bosch, Performance CX Gen 5? Tento systém prostě funguje. Od rozložení výkonu až po ještě zvýšený maximální výkon (který je třeba aktivovat v uživatelském nastavení režimů v aplikaci, aby byl skutečně přístupný) patří tento systém k nejvyspělejším na trhu – není tedy divu, že na trhu dominuje i množstevně.
Také dřívější klepání motoru při volnoběhu zcela zmizelo – jeden z mých největších kritických bodů v minulosti. A od té doby, co baterie konečně nabízejí konkurenceschopnou energetickou hustotu, je celý balíček dokonale sladěný. Dokonce i dlouho očekávaný Kiox 400C displej integrovaný do horní trubky je úlevou – konečně žádné "oční mučení" při zírání na staré, vystavené displeje.

Jediný prvek, který zůstává takový, jaký vždy byl, je nabíjecí port od Bosche: šrot. Mezitím jsem si vytvořil malou sbírku ztracených gumových krytek, které jsem nasbíral na trailech v různých zemích.
Náš exemplář nebyl výjimkou: Kryt při otevření prakticky sám odpadl. Po krátké operaci se šroubovákem se sice podařilo malý knoflík znovu nasadit, ale naděje, že vydrží dlouhodobě, je v jednociferném procentuálním rozmezí. Smutné.

Zadní stavba se při šlapání ukazuje jako příjemně klidná, pravděpodobně díky hodnotě anti-squatu kolem 120 % na velkých pastorcích. Zároveň odpružení dobře absorbuje nárazy, podpořené efektivním převalovacím chováním 29palcového zadního kola.
Přítomná je i páčka platformy pro zpevnění tlumiče – ovšem ani na lesních cestách jsem pro ni nenašel potřebu.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

I když preferuji krátké představce, nemohl jsem si na setup s délkou 50 mm stěžovat – dobře se hodí k charakteru kola a zajišťuje neutrální ovládání. Pozice při sezení působí celkově vyváženě, není ani přehnaně sportovní, ani příliš vzpřímená. Strmý úhel sedlové trubky umožňuje velmi efektivní šlapání.
Pár přídavných podložek pod představcem by však poskytlo prostor pro jemné doladění, protože řídítka jsou díky krátké hlavové trubce poměrně nízko – což nemusí vyhovovat každému. Přinejmenším je možné v případě potřeby namontovat řídítka s vyšším zdvihem, i když to pravděpodobně znamená vyšší náklady.

U našeho testovacího kola bylo při nerovnostech terénu slyšet lehké klepání – podobné dřívějšímu klepání motoru u starších systémů Bosch. Vzhledem k tomu, že nový motor Gen-5 pracuje velmi tiše, musí být příčina jinde, pravděpodobně kabel uvnitř rámu.
Plastové vedení brzdového kabelu na vnitřní straně sedlové vzpěry sice teoreticky může způsobovat hluk, ale nepovažuji ho za zdroj problému. Při posledním testu iLynx+ SL se stejným vedením kabelů žádné klepání nebylo (tam byl problém jednoznačně v motoru), takže se pravděpodobně jedná o ojedinělý případ – zdroj se každopádně nepodařilo identifikovat.

Dojezdy udávané na webu v nadmořské výšce působí trochu optimisticky, ale s 800Wh baterií se není třeba obávat „elektrického hladu“. I při nepřetržitém využívání režimu Turbo se dá pořádně vyčerpat, zatímco na nižších úrovních asistence nejsou problémem ani dlouhé výlety.
Jedinou nevýhodou je, že baterie je pevně zabudovaná v dolní rámové trubce, což může být při občasných cestách autem nebo při absenci nabíjecího místa v místě uložení kola poněkud nepraktické.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Z kopce

Velikost M modelu iLynx+ NX reaguje rychle a dostatečně obratně, když to je potřeba, ale zároveň nabízí dobrou úroveň stability a přesnosti při vyšších rychlostech. Zadní stavba má délku 440 mm, což je na kratší straně, zejména s ohledem na 29" zadní kolo. Až do velikosti M působí zatížení přední a zadní pneumatiky vyváženě, od velikosti L je však třeba počítat s tím, že v závislosti na velikosti rámu bude tlak na přední kolo postupně klesat.
S celkovou hmotností 22 kg bez pedálů je snadné kolo přemisťovat z jedné zatáčky do druhé. Dokonce bych si troufl tvrdit, že při sjezdu působí ovladatelnost ještě lehčeji, než co ukazuje váha.

Hloubka zasunutí sedlovky je dostatečná a délka sedlové trubky je dost krátká, aby i menším jezdcům umožnila sáhnout po o něco větším rámu, pokud to bude potřeba. Nicméně se nelze zbavit pocitu, že s rovnějším horním rámem a bez ohybu v sedlové trubce by bylo možné získat více prostoru pro teleskopické sedlovky s větším zdvihem.
Zvolená teleskopická sedlovka Race Face s 150 mm zdvihu na rámu s dosahem 466 mm dnes už není žádným překvapením a přirozeně trochu omezuje volnost pohybu. Měl bych však dostatek místa na to, abych použil sedlovku s větším zdvihem, a rozhodně bych investoval peníze do upgradu v tomto ohledu.
Plastový kryt integrované svorky je pouze nasazený - zda zůstane na svém místě dlouhodobě, ukáže čas. Vzhledem k tomu, že byl již použit na jiných modelech, předpokládám, že by to tak mělo být i zde.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Údaje o zdvihu od BH jsou (viz výše) matoucí. Ale budiž, zejména proto, že přítomný zdvih 134,5 mm působí jako větší. Moje domněnka, proč tomu tak je, leží ve způsobu nastavení poměru páky.
Progresivita modelu iLynx+ NX Trail, která se ve srovnání s mnoha moderními koly může zdát nízká, však vypráví jen polovinu příběhu. Pokud je tlumič dobře přizpůsoben poměru páky, některé studie s akcelerometry dokonce naznačují, že G-síly při nižší progresivitě ve spojení s tlumiči s dostatečnou úrovní komprese v základním nastavení mohou být lépe absorbovány přes celý zdvih než při vyšší progresivitě s nižší úrovní komprese tlumiče.

Tato teorie se na trailu potvrzuje. Odpružení iLynx+ NX je pohltivé, ale zároveň během celého zdvihu poskytuje dobrý odpor. Díky tomu je možné (na E-bike) kolo aktivně odrazit od země, snadno získat vzdušný prostor při skocích a tvrdé nárazy jsou efektivně tlumeny, aniž by bylo cítit tvrdé dorazy na konci zdvihu.
Ani při středně vysokých droppech, které nemusí být nutně součástí každodenního využití trailového kola, se není třeba obávat úplného přetížení odpružení. Klasifikace jako kategorie 4 by teoreticky dokonce umožnila i enduro použití.

Ačkoliv flowtraily nepatří mezi mé oblíbené typy trailů, zábavný faktor s iLynx+ na takových trasách se automaticky násobí. Devětadvacítka chce neustále udržovat rychlost – ať už na rovině nebo v klopených zatáčkách. Menší skoky jsou kontrolované a snadno zvládnutelné.
Ale ani před kořenovými sekcemi a o něco náročnějším terénem se NX Trail nemusí skrývat. Samozřejmě, omezený zdvih a nízká přední část zde dříve nebo později dosáhnou přirozené hranice komfortu, ale obavy z technicky náročnějších sekcí nejsou na místě.
Dokonce i poslední generace FIT-tlumení vidlice nabízí velmi dobrou funkci – na výkon tlumení GRIP X2 však zcela nedosahuje.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Součástky

Kvalita řazení elektronické Shimano XT Di2 je špičková – obecně tichá a přesná. Jen ergonomie řadících pák s poměrně malým prostorem pro palec možná nebude každému vyhovovat, i když lze úhel pák přizpůsobit.
Škoda, že není osazena nová generace brzd XT. Brzdná síla starší známé verze je dobrá, ale její funkčnost je občas více či méně ovlivněna problémem s pohybem brzdové páky.

Volba Maxxis Minion DHF jako přední pneumatiky se vzhledem k zamýšlenému použití jeví jako poměrně agresivní. Ve skutečnosti je třeba ji dostat do většího náklonu, aby se pevně zakousla do terénu, za to však obecně odvaluje rychleji než Assegai, který se stal lepší univerzální volbou.
DHR II jako zadní pneumatika pomáhá snižovat valivý odpor. Lehčí EXO+ kostra šetří hmotnost, ale odolnost proti defektům lze u trailového e-biku považovat za střední.

Proč byl u ovládací páky teleskopické sedlovky použit univerzální kroužkový ovladač Race Face, zůstává otázkou.
Protože ovladač motorového systému zabírá místo ve výřezu brzdové páky Shimano XT, musel být kroužkový ovladač namontován mezi brzdovou páku a grip. Jelikož jsou XT páky spíše krátké, nemohl jsem dosáhnout své pohodlné pozice a musel jsem vždy ohýbat ukazováček.
Jednoduchým řešením by byl klasický ovládací prvek (rovněž dostupný v sortimentu Race Face), který lze přímo namontovat na brzdovou páku.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testuBH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu
  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu

Závěr

BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8
Modelový rok: 2026
Délka testu: 2 týdny
Cena: € 8.999,- doporučená maloobchodní cena
+ Dobře vyladěný podvozek s kvalitní oporou
+ Zdá se, že zdvih je větší, než udává výrobce
+ Relativně nízká hmotnost
+ Vyvážená geometrie
+ Kvalitní celokarbonový rám s nízkou hmotností
+ Výkonný, tichý motor Bosch a velká baterie
o Integrovaná baterie
o Délka sedlové trubky u větších velikostí rámu by mohla být kratší
o Nižší přední část – nemusí vyhovovat každému, ale lze ji přizpůsobit
- Malý zdvih teleskopické sedlovky
- Nevhodný a náchylný nabíjecí port Bosch
- Brzdy XT s typickým "putováním páčky"
- Lehké klepání uvnitř rámu (pravděpodobně ojedinělý případ)
Hodnocení BB: Vyvážené trailové kolo, které láká k rychlé jízdě.

S modelem iLynx+ NX přináší BH e-trailové kolo, které jasně ukazuje, jak pokročilé jsou moderní systémy Bosch – a že i při plně výkonném nastavení lze stále hovořit o dynamice jízdy.
Motor Performance CX Gen 5 pracuje výkonně, tiše a efektivně, a jeho integrace do celkového systému je dobře vyřešena. Skutečnost, že baterie je integrovaná, nemusí vyhovovat každému, ale celkový dojem kazí jen minimálně.

Karbonový rám přesvědčuje vysokou kvalitou zpracování a nízkou hmotností, a i kinematika je lépe zvládnutá, než by naznačovaly spíše nenápadné parametry.
Zadní odpružení pracuje citlivě, ale zůstává vždy definované a kontrolované – nastavení, které na trailu nabízí jak jistotu, tak zábavu.
Navzdory pouze nominálním 134,5 mm zdvihu – oficiálně uváděný zdvih není správný – se kolo v náročném terénu jeví jako mnohem schopnější.

Geometrie iLynx+ NX je vyvážená: dostatečně agilní pro ostré zatáčky, ale stabilní pro rychlé úseky. Ovládání zůstává neutrální a předvídatelné, strmý úhel sedlovky zajišťuje efektivní pozici při šlapání. Spíše nižší přední část nemusí sedět každému, ale lze ji snadno přizpůsobit.

Kritika existuje, i když není zásadní: Design nabíjecího portu Bosch zůstává problémem a sedlovka Race Face se zdvihem 150 mm je pro tuto velikost rámu podprůměrná. Také lehké klepání uvnitř rámu poněkud kazí jinak kvalitní celkový dojem, mohlo však jít o ojedinělý případ testovaného kola, pokud vycházíme z dříve testovaných modelů BH.

Celkově vzato je BH iLynx+ NX překvapivě vyvážené e-trailové kolo, které osloví jak sportovní cyklisty na dlouhých trasách, tak technicky zaměřené milovníky trailů. Kombinuje efektivní pohon, promyšlenou kinematiku a stabilní jízdní vlastnosti do balíčku, který přesvědčuje spíše vyvážeností než extrémy.

  • BH iLynx+ NX Trail Carbon 8.8 v testu