Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

15.10.26 14:05 1Text: PM, Erwin Haiden (Prevedeno z AI)Fotografije: Stefan Eigner, Florian Falch160 mm hoda vzmetenja, karbonski okvir, motor TQ-HPR60 in do 580 Wh kapacitete baterije: Propain ima s Sresh SL v ponudbi precej zanimiv lahek e-MTB za zahtevne traile. Od 20. avgusta je kolo na voljo v posodobljeni različici – in ker konfigurator zdaj pokaže tudi konkretne dobavne roke, sem si kar takoj sestavil svojo sanjsko konfiguracijo.15.10.26 14:05 38

Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

15.10.26 14:05 38 PM, Erwin Haiden (Prevedeno z AI) Stefan Eigner, Florian Falch
  • AI generated translation
  • AI-generated translation refers to the process of using artificial intelligence, particularly machine learning models, to automatically translate text or speech from one language to another. These systems, such as neural machine translation models, analyze large datasets of multilingual content to learn patterns and associations between languages. The generated translations are based on statistical probabilities and context learned during training.
160 mm hoda vzmetenja, karbonski okvir, motor TQ-HPR60 in do 580 Wh kapacitete baterije: Propain ima s Sresh SL v ponudbi precej zanimiv lahek e-MTB za zahtevne traile. Od 20. avgusta je kolo na voljo v posodobljeni različici – in ker konfigurator zdaj pokaže tudi konkretne dobavne roke, sem si kar takoj sestavil svojo sanjsko konfiguracijo.15.10.26 14:05 38

Propain Sresh SL ni povsem novo kolo. Lahki e-MTB, prvotno predstavljen že junija 2025, vstopa v naslednji krog s svežimi barvami in široko izbiro komponent. Osnovni koncept ostaja nespremenjen: čim več občutka klasičnega gorskega kolesa v kombinaciji z ravno pravšnjo mero električne pomoči, ki ti na vzponu prihrani nekaj moči in tako morda omogoči še kakšen dodaten spust po trailu.

S 160 mm hoda vzmetenja spredaj, 150 mm zadaj in težo od 18,2 kg se Sresh SL umešča nekam med zmogljiv trail bike in lahek enduro. Kompaktni TQ-HPR60 prispeva 60 Nm navora in največ 350 W moči. To ni brutalen full-power stroj, temveč kolo, pri katerem tvoja mišična moč še vedno igra pomembno vlogo.

 160 mm hoda vzmetenja, 60 Nm vetra v hrbet in teža od 18,2 kg 

– Sresh SL obljublja pošten enduro potencial, ne da bi takoj zašel v težko kategorijo.
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

TQ-HPR60: Kompakten in dovolj zmogljiv?

TQ-HPR60 z 1,9 kg sodi med posebno kompaktne e-MTB pogone. Menjalnik Harmonic Pin Ring omogoča vitko zasnovo in naj bi zagotavljal enakomerno ter tiho pomoč.

Ključni podatki: največji navor 60 Nm, največja moč 350 W in nazivna moč 250 W. HPR60 je tako občutno šibkejši od najmočnejših full-power agregatov, a v primerjavi s klasičnimi light-assist sistemi že ponuja spodobno zalogo moči.

Pri napajanju Propain prepušča izbiro med baterijo s 360 Wh in težo okoli 1,8 kg ter večjo različico s 580 Wh in težo približno 2,6 do 2,7 kg. Kdor potrebuje še več dosega, lahko dodatno namesti 160-Wh range extender. Z veliko baterijo je tako teoretično na voljo do 740 Wh.

Še posebej praktično: obe glavni bateriji sta odstranljivi in pritrjeni le z varnostnim vijakom. Potrebni multitool je priročno spravljen v pokrovu motorja. Polnjenje v stanovanju ali menjava baterije na poti sta zato mogoča brez večjega vijačenja.

Tudi range extender je premišljeno integriran. Na posebej razvitem nosilcu Sixpack sedi namesto bidona, pritrjen je s trakom in lahko motor poganja celo samostojno. Elektronika najprej izprazni dodatno baterijo in šele nato začne uporabljati glavno.

Barvni zaslon, integriran v zgornjo cev, prikazuje najpomembnejše podatke o vožnji. Z aplikacijo TQ lahko individualno prilagodiš moč pomoči, odzivnost in tri načine vožnje. Bluetooth in ANT+ skrbita za povezavo s pametnim telefonom in združljivimi kolesarskimi računalniki.

  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbetPropain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

PRO10: Preverjeno zadnje vzmetenje s 25 % progresivnosti

Pri vzmetenju Propain stavi na lasten sistem PRO10. Štirizgibno vpetje z značilnim načinom aktiviranja blažilnika so ustrezno prilagodili za Sresh SL, po navedbah proizvajalca pa ponuja približno 25 % progresivnosti.

To obljublja občutljiv odziv na začetku hoda, dovolj opore v srednjem delu in rezerve za trše udarce. Z vrednostjo anti-squat približno 125 % pri sagu in prestavnem razmerju 34/50 naj bi zadnje vzmetenje ostalo čim mirnejše tudi pri močnem poganjanju.

160 mm hoda spredaj in 150 mm zadaj je vsekakor resna napoved za lahek e-MTB. Skupaj z odobritvijo po kategoriji ASTM 4 je tako jasno, da Sresh SL ni namenjen le sproščenim krogom po makadamskih gozdnih cestah.

Okvir je izdelan iz Propainovega karbona High Modulus Blend. Kombinacija različnih karbonskih vlaken in razporeditev plasti naj bi togost, težo in udobje spravila v smiselno razmerje.

Tehnični podatki

Lastnost Konfiguracija Lastnost Konfiguracija
Področje uporabe Trail / Enduro Okvir High Modulus Blend Carbon
Zadnje vzmetenje PRO10, pribl. 25 % progresivnosti Hod vzmetenja 160 mm spredaj / 150 mm zadaj
Motor TQ-HPR60 Nazivna moč 250 W
Največja moč 350 W Navor 60 Nm
Teža motorja 1,9 kg Kapaciteta baterije 360 Wh / 580 Wh
Range extender 160 Wh (opcijsko) Največja kapaciteta baterije 740 Wh vklj. z range extenderjem
Odstranljiva baterija Da Zaslon Integriran barvni zaslon TQ
Povezljivost Bluetooth / ANT+ Teža Od 18,2 kg (velikost M, Mullet)
Velikosti obročnikov 29" / Mullet (29"/27,5") Prilagoditev geometrije Flip-chip
Velikosti okvirja S, M, L, XL Vgradna mera blažilnika 210 × 55 mm
Zadnja os 148 mm Nosilec menjalnika SRAM UDH
Premer sedežne opore 31,6 mm Krmilni ležaj ZS56 / ZS56
Največja sistemska teža 130 kg Cena od 6.044,37 €
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

29er ali Mullet? Oboje!

Zanimiva podrobnost je flip-chip na zgornjem nihajnem vzvodu zadnjega vzmetenja PRO10. Z njim lahko Sresh SL sestaviš z dvema 29-palčnima obročnikoma ali kot Mullet s 27,5-palčnim zadnjim obročnikom, ne da bi bistveno spremenil geometrijo.

Kdor si na spustih želi še nekoliko agresivnejše vožnje, lahko pri Mullet konfiguraciji uporabi nizki položaj flip-chipa. V tako imenovanem Shred Settingu postane kot krmilne cevi položnejši, reach krajši, gonilni ležaj pa nižji.

Pri velikosti M in 160-mm vilicah to denimo pomeni kot krmilne cevi 63,4 namesto 63,8 stopinje ter višino gonilnega ležaja 339 namesto 346 mm. Predvsem na strmih, tehničnih trailih bi to moralo poskrbeti za zanesljiv občutek, vendar zahteva tudi nekoliko več pozornosti zaradi oddaljenosti od tal.

Z reachom 453 mm, kotom krmilne cevi 64,3 stopinje in efektivnim kotom sedežne cevi 77,8 stopinje pri velikosti M v 29-palčni konfiguraciji je geometrija moderna in precej usmerjena v spuste, ne da bi pri tem šla v skrajnosti.

Geometrija 29 palcev – 29/Low

Geometrija S M L XL
Reach (mm)428453478503
Stack (mm)616625634643
Kot krmilne cevi (°)64,364,364,364,3
Efektivni kot sedežne cevi (°)77,877,877,877,8
Dolžina zgornje cevi (mm)561588615642
Dolžina cevi ob verigi (mm)452452452452
Medosna razdalja (mm)1213124312721301
Višina gonilnega ležaja (mm)352352352352
Sedežna cev (mm)390410430460

Geometrija Mullet – Mix/High

Geometrija S M L XL
Reach (mm)423448473498
Stack (mm)619628638647
Kot krmilne cevi (°)63,863,863,963,9
Efektivni kot sedežne cevi (°)77,377,377,477,4
Dolžina zgornje cevi (mm)562589616643
Dolžina cevi ob verigi (mm)450450450450
Medosna razdalja (mm)1212124112711300
Višina gonilnega ležaja (mm)346346345345
Sedežna cev (mm)390410430460

Geometrija Mix/Low (Shred Setting)

Geometrija S M L XL
Reach (mm)418443468493
Stack (mm)623632641651
Kot krmilne cevi (°)63,463,463,463,4
Efektivni kot sedežne cevi (°)76,876,976,976,9
Dolžina zgornje cevi (mm)563590617644
Dolžina cevi ob verigi (mm)452452452452
Medosna razdalja (mm)1213124212721301
Višina gonilnega ležaja (mm)339339339339
Sedežna cev (mm)390410430460
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

Nove barve in kopica možnosti konfiguracije

Propain se poslavlja od barve Firetruck Red in živo rdečo nadomešča z matirano Jolly Aubergine. Pridružujeta se ji Moon Shine in Carbon Raw, obe v visokem sijaju.

Pri opremi konfigurator ostaja ena velikih Propainovih prednosti. Od solidne osnove RockShox prek Öhlins in Fox pa vse do prestižnih komponent vzmetenja EXT je na voljo skoraj vse, česar si srce gorskega kolesarja poželi. Tudi pri pogonu, zavorah, obročnikih in kokpitu lahko izbiraš med številnimi različicami.

Po trenutno navedeni ceni se vstop začne pri 6.044,37 evra, dejanska končna cena pa je seveda odvisna od izbrane opreme.

  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

Moj sanjski Sresh

Ker je kolo zdaj mogoče naročiti in konfigurator prikazuje konkretne dobavne roke, si seveda nisem mogel kaj, da se ne bi malce poigral.

Nastal je Sresh SL 1 CF Individual Mix v velikosti M, v visokosijajni barvi Moon Shine z diskretnimi nalepkami Venom Black in črnim emblemom. Precej čista kombinacija belega karbonskega okvirja in črnih komponent, ki mi je osebno izredno všeč.

Pri opremi namenoma nisem povsod segel na najvišjo polico. Namesto tega sem izbral mešanico preverjenih, funkcionalnih komponent, ki za moje potrebe ponujajo smiselno razmerje med ceno in zmogljivostjo.

Spredaj delo opravlja RockShox Psylo Gold RC, zadaj pa Deluxe Select. Za prestavljanje skrbi SRAMov mehanski Eagle 70 Transmission, za zaviranje Magura MT7 Performance. Tu so še obročniki DT Swiss EX 1700, pnevmatike Schwalbe Trail PRO in dropper OneUp V3 z 210 mm hoda.

Pri bateriji sem se odločil za večjo različico s 580 Wh. Dodatne grame v primerjavi z manjšo baterijo z veseljem sprejmem v zameno za občutno večjo energijsko rezervo. Zlasti na daljših turah mi je nekaj več dosega pomembnejše od zadnjega grama na tehtnici.

Pod črto je v košarici 6.548,57 evra, skoraj 1.100 evrov manj od prvotnih cen v konfiguratorju. K temu med drugim prispeva trenutna akcija na izbrane komponente. Če bo range extender dejansko priložen brezplačno, bi bil to seveda še dodaten argument. Vse to za individualno sestavljen karbonski e-MTB z veliko baterijo, pogonom Transmission in solidno opremo.

Kot predvideni datum odpreme je naveden 5. november 2026. Kdor naroči sredi oktobra, bi moral torej do odpreme počakati le nekaj tednov.

  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

 Pravzaprav sem hotel konfigurator samo na hitro preizkusiti ... 

Draga, jaz grem …

Moja konfiguracija

Model Propain Sresh SL 1 CF Individual Mix Velikost okvirja M - Medium
Barva okvirja Moon Shine (Gloss) Nalepke Venom Black Small
Emblem Venom Black Motor TQ-HPR60
Baterija TQ Battery Large Plus (580 Wh) Vzmetne vilice RockShox Psylo Gold RC
Blažilnik RockShox Deluxe Select Pogon SRAM Eagle 70 Transmission
Krmilo Sixpack Millenium 805 - 20 mm Ročaji Sixpack S-Trix Lock-On Grips
Opora krmila OneUp Stem Sedežna opora OneUp Dropper V3 - 210 mm
Sedež Ergon SM10 Enduro Neo Zavore Magura MT7 Performance
Obročniki DT Swiss EX 1700 Pnevmatike Schwalbe Trail PRO Romy / Romy
Namestitev pnevmatik Z zračnicami Cena konfiguracije 6.548,57 €
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet

Obetaven celoten paket

Sresh SL bi lahko bil zanimiv za vse, ki se jim zdijo klasični full-power e-MTB-ji pretežki in preveč zajetni, a se električni podpori kljub temu ne želijo povsem odpovedati.
Na papirju mi je še posebej všeč kombinacija kompaktnega pogona TQ, odstranljive baterije, vsestranske geometrije in obsežnega konfiguratorja. Z veliko baterijo in opcijskim Range Extenderjem je mogoče kolo poleg tega sestaviti precej bolj turnokolesarsko, kot smo vajeni pri nekaterih lahkih e-MTB-jih. Da je mogoče s pogonom TQ, veliko baterijo in sistemsko maso pod 100 kg doseči prav spodobne dosege, sem že izkusil na drugih kolesih TQ. Kako daleč Sresh SL s to kombinacijo dejansko pride, pa bo seveda pokazala šele praksa.
Tudi glede voznih lastnosti za zdaj ostaja še nekaj vprašajev. Do takrat je konfigurator vsekakor nevarno igrišče. Kratek pogled tehničnih podatkov se spremeni v polnokrvno sanjsko kolo v nakupovalni košarici hitreje, kot lahko izgovoriš besedo bančni rop.

Povezave:
  • Propain Sresh SL: Lahkotno z vetrom v hrbet