Trek Supercaliber Gen 2 Showroom a krátký test
11.08.23 08:21 2322023-08-11T08:21:00+02:00Text: NoMan (Přeloženo AI)Fotografie: Erwin HaidenPo čtyřech letech dopřáli Američané svému poloodpruženému kolu aktualizaci. Závodní kolo bylo odlehčeno, zvýšena jeho efektivita, stabilita a dostalo více zdvihu i rámy ve dvou kvalitách karbonu. Kromě showroomu nyní přinášíme naše dojmy z lesa a pole.11.08.23 08:21 2542023-08-11T08:21:00+02:00Trek Supercaliber Gen 2 Showroom a krátký test
11.08.23 08:21 2542023-08-11T08:21:00+02:00 NoMan (Přeloženo AI) Erwin HaidenPo čtyřech letech dopřáli Američané svému poloodpruženému kolu aktualizaci. Závodní kolo bylo odlehčeno, zvýšena jeho efektivita, stabilita a dostalo více zdvihu i rámy ve dvou kvalitách karbonu. Kromě showroomu nyní přinášíme naše dojmy z lesa a pole.11.08.23 08:21 2542023-08-11T08:21:00+02:00Když Trek na podzim roku 2019 představil svou tehdy zcela novou univerzální zbraň pro cross-country a maraton, prošel scénou šum: něco jako toto „Hardfully“ ještě nikdo neviděl.
Čtyři roky, jedno olympijské vítězství a mnoho dalších krásných individuálních úspěchů později je čas na trochu péče o model. Přičemž tato úprava je vzhledem k aktuálnímu vývoji v XC Světovém poháru – stále náročnější tratě, rychlejší pasáže, brutálnější úseky – poměrně rozsáhlá.
Nejdůležitější změny ve stručnosti: Zdvih zadní části kola vzrostl ze 60 mm na 80 mm. Přední část Supercaliber druhé generace přidává 10 mm na celkových 110 mm sériového zdvihu. Obojí by nemělo mít negativní dopad na efektivitu ani hmotnost – naopak.
Geometrie závodního stroje se ubírá nyní již poměrně obvyklým směrem longer-slacker, aby nabídla více stability při sjezdech a ve vysokých rychlostech jak profesionálům Světového poháru, tak tréninkovým šampionům.
Rám je rozdělen do dvou kvalitativních tříd. Zatímco šasi SL je hmotnostně zhruba na úrovni dosavadního modelu, vyšší třída rámu SLR shodila 200–250 gramů.
A tlumič IsoStrut bude nově dodávat RockShox místo Fox – a to samozřejmě ve funkčně vylepšené verzi, která by měla být také jednodušší na ovládání.
Poloviční odpružení, Hardfully
I když je Supercaliber trochu „vylepšený“: Jeho hybridní charakter zůstává.Vysoká návštěva
Jak tomu náhoda, nebo propracovaná logistika Treku chtěla, zaklepal těsně před oficiálním datem uvedení nového Supercalu na dveře naší redakce top model této řady.
Na důkladné praktické testování bohužel nebylo u této černé krásky dost času. Následující text vám proto představí nejdůležitější fakta o druhé generaci, doplněná o detailní fotografie a specifikace modelu SLR 9.9 XX AXS za cenu 11.499 €, stejně jako naše dojmy z jízdy získané během tří týdnů.
Rám
U kola, které je navrženo pro nejtěžší tratě Cross Country na světě, hrají efektivita, hmotnost a rychlost větší roli než kdykoliv předtím – a to při současném zvyšování požadavků na schopnosti při sjezdu.
Trek tento kompromis, aplikovaný i na „cenově dostupnější“ modely, řeší trikem známým z jejich silničních kol: Vedle špičkového SLR rámu, který bude o 200 až 250 gramů lehčí než první generace Supercaliberu, představili Američané také rám SL, jehož hmotnost zůstává přibližně stejná (tedy pravděpodobně lehce nad 2.000 g). První zmíněný rám obsahuje vyšší podíl vysoko-modulových vláken a nižší FAW (fiber aerial weight) v karbonovém mixu a obecně méně vrstev než druhý. Navíc se u superlehké verze – která je většinou specifikována bezdrátově – upouští od vnitřního vedení kabelů, které u rámu SL usnadňuje jejich provlečení.
Kromě toho se obě verze neliší a sdílejí identickou zadní stavbu s Floating Brake Mount. Nicméně modely SL a SLR, které jsou k dispozici ve dvou nebo dokonce třech různých barvách, mají rozdílnou výbavu:
Základní verze se musí spokojit s hliníkovými koly a kokpitem – přesto však stojí 3.999 EUR (9.6 SL s Shimano SLX/Deore, RS Recon Gold RL a JD Dropper) nebo 5.499 EUR (9.7 SL se Sram GX AXS-T/Level Bronze, RS Reba RL a Line Dropper).
Rám SLR má celkem pět variant výbavy, rozdělených mezi modely 9.8 a 9.9, které jsou osazeny karbonovými koly a luxusním jednodílným kokpitem. Jejich ceny se pohybují od 6.499 do 11.499 EUR v závislosti na sadě (Shimano nebo Sram), vidlici (Fox nebo RockShox), teleskopické sedlovce (Bontrager nebo Fox) atd.
Kromě toho je kvalitnější rámová sada k dispozici za cenu 3.999 EUR.
Hmotnostně optimalizovaný top model, který si zde můžete detailně prohlédnout, je mimochodem jediným členem rodiny, který používá pláště o šířce 2,2". Důvodem je, že osazená vidlice RS SID SL umožňuje maximálně šířku 2,35". Všechna ostatní kola jsou dodávána s bezdušovými plášti o šířce 2,4". Světlost rámu pro kola o průměru 29" se standardem Boost, řetězovou linkou 55 mm, středovým složením Pressfit-92, brzdami max. 160 mm PM, patkou UDH a prostorem pro dvě lahve je právě zde.
Technické specifikace
| Rám: | SLR OCLV Mountain Carbon, IsoStrut, UDH, 80 mm zdvih | Rukojeti: | RockShox sada pro TwistLoc Ultimate hladké |
| Velikosti: | S/M/ML/L/XL | Brzda: | Sram Level Ultimate |
| Vidlice: | RockShox SID SL Ultimate, Boost110, 44 mm offset, 110 mm zdvih | Brzdový kotouč: | Sram Centerline X, CL-montáž, 160/160 mm |
| Tlumič: | Trek IsoStrut, RockShox SIDLuxe, Dálkově ovládaná tlumicí jednotka se 2 polohami | Kola: | Bontrager Kovee RSL, 30 mm, TLR |
| Dálkové zamykání: | RockShox TwistLoc Ultimate | Pláště: | Bontrager Sainte-Anne RSL XR/TLR, 29 x 2,2" |
| Řazení: | Sram AXS POD Ultimate | Hlavové složení: | FSA IS-2, 1 1/8" - 1,5" |
| Přehazovačka: | Sram XX SL Eagle AXS T-Type | Řídítka/představec: | Bontrager RSL; představec 70 mm/-13° řídítka 0 mm Rise, šířka 750 mm |
| Kliky: | Sram XX SL Eagle T-Type, 170 mm, 34 z. | Sedlo: | Bontrager Aeolus RSL, karbonové ližiny, šířka 145 mm |
| Středové složení: | Sram DUB, 92 mm, Pressfit | Sedlovka: | Fox Transfer SL, 100 mm zdvih, 31,6 mm |
| Kazeta: | Sram Eagle XS-1299 T-Type, 12-r., 10-52 z. | Hmotnost: | 9,7 kg (měření BB) |
| Řetěz: | Sram XX Eagle T-Type, 12-r | Cena: | € 11.499,- doporučená maloobchodní cena |
Odpružení
Vpředu se zdvih, jak již bylo zmíněno, zvýšil ze 100 na 110 mm. Nicméně jsou možné i vidlice s +/- deseti milimetry, aby bylo možné přizpůsobit zdvih a geometrie individuálním preferencím.
Hlavním unikátním prodejním bodem (USP) modelu Supercaliber však zůstává IsoStrut – konstrukce zčásti integrovaná do prodloužených sedlových vzpěr a probíhající paralelně s horní rámovou trubkou, která má na starosti odpružení a tlumení zadní stavby. Nyní vyráběná firmou RockShox místo Fox, tato konstrukce nyní spravuje 80 mm zdvihu oproti předchozím 60 mm, je o něco delší (+ 7 mm na 240 mm) a logicky také disponuje větším zdvihem (40 místo 32,5 mm).
Dále by měl být SIDLuxe IsoStrut snadněji nastavitelný a udržovatelný než jeho předchůdce od Foxu. První vodítko poskytuje vytištěný rozsah průhybu (15–35 %), rovněž je zvenku čitelných deset možných nastavení tlačítka odskoku. Kromě toho je možné přizpůsobení pomocí objemových vložek.
Převodový poměr byl ve srovnání s první verzí Supercaliber výrazně zvýšen. Prakticky identický po celé délce zdvihu nabízí kinematika Gen2 velmi lineární charakteristiku (viz graf - Gen 1 byl progresivní). Trek si od toho slibuje vyšší výkonnost v náročných sjezdech.
Do kopce by naopak výrazně vyšší hodnoty Anti-Squat (viz graf) měly zachovat, nebo dokonce zlepšit efektivitu šlapání.
Rozměry
Pokud jde o geo-data, bylo modernizováno směrem k větší stabilitě při sjezdech a vysokých rychlostech v očekávaném směru: Úhel řízení byl zploštěn o 1,5° a nyní činí neměnných 67,5°. Úhel sedla byl zvýšen o půl stupně na strmějších 71,5°. Reach se u všech stále dostupných pěti velikostí zvětšil o 10 mm (například na 465 mm u velikosti L), délka řetězových vzpěr o 5 mm na jednotných 435 mm.
Více světlé výšky přináší středové složení zvýšené o 7 mm. A ve zkrácených sedlových trubkách jsou standardně použity teleskopické sedlovky s hloubkou zasunutí 215 mm (S) až 330 mm (XL; mezi nimi: 225/250/270 mm).
Geometrie
| Velikost | S | M | M/L | L | XL |
| Délka sedlové trubky (mm) | 395 | 420 | 440 | 460 | 525 |
| Délka hlavové trubky (mm) | 90 | 90 | 90 | 100 | 125 |
| Délka horní rámové trubky (mm) | 571 | 592 | 605 | 622 | 663 |
| Délka řetězové vzpěry (mm) | 435 | 435 | 435 | 435 | 435 |
| Úhel hlavové trubky | 67,5° | 67,5° | 67,5° | 67,5° | 67,5° |
| Úhel sedlové trubky/efektivní | 70,5°/74,5° | 71°/74,5° | 71°/74,5° | 71,5°/74,5° | 71,5°/74,5° |
| Rozvor kol (mm) | 1113 | 1138 | 1153 | 1172 | 1217 |
| BB-Drop (mm) | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Výška rámu nad zemí (mm) | 760 | 772 | 772 | 772 | 772 |
| Stack (mm) | 590 | 590 | 590 | 599 | 622 |
| Reach (mm) | 410 | 435 | 450 | 465 | 500 |
Jak se to všechno v praxi cítí, jsme mohli vyzkoušet během tří, bohužel příliš krátkých týdnů; poté musel testovací model bohužel pokračovat dál.
Zpočátku jsem se k nové vlajkové lodi závodních kol od Treku přibližoval téměř trochu zastrašeně. Design a vybavení jsou natolik zaměřeny na rychlost, výkon a sílu, že každý gram tuku na testovací osobě, každá povolená kůže nebo jakýkoli náznak pohodlí se zdá být jednoznačně příliš. Ale dobře, museli jsme tím projít, já a Supercal.
Pokud jde o vzhled a vybavení: Barvy, zdánlivě černé a jednoznačně stříbrné, se při změně světla a úhlu dopadu mění také na modrošedé a místy téměř bílé, to je jedna věc. Vybavení od vidlice RockShox SID SL Ultimate přes brzdy Sram Level Ultimate o průměru 160 mm až po kola Bontrager Kovee RSL je věc druhá.
9,7 kg ve velikosti M sice není absolutní rekord. Ale pro plně odpružené 29" kolo s teleskopickou sedlovkou je to velmi dobré, zejména díky karbonovým kolům a pouze 2,2" tenkým závodním plášťům, které znamenají velmi nízkou rotující hmotnost.
K tomu ještě hříšně krásné, také lehké, jednodílné RSL kokpit, přehazovačka Sram XX SL Transmission a teleskopická sedlovka Fox Transfer v SL verzi – a je hotový high-end balíček, za který Trek požaduje úctyhodných 11 499 eur.
Testovací dojmy
Nejprve něco předem: I když naše fotografie možná trochu tento dojem vyvolávají: U příští generace modelu Supercaliber se rozhodně nejedná o „lesní a luční kolo“, alias chléb a máslo mezi koly. Spíše máme co do činění s věrohodným čistokrevným sportovcem. Ten nechce odpočívat, nechce zůstat stát. Nikdy. Nasednout, řetěz doprava a lokty ven – to je přesně to, co tento znatelně výkonnější závodní full odpružený model vyžaduje – a to doslova.
Ještě nikdy jsem se na horském kole od samého začátku necítil tak tlačený do závodního postoje. Uvolněné, o něco vzpřímenější projíždění tu není na programu. Naopak: trocha přikrčení a přitlačení, nebo ještě lépe: postavit se a pořádně zabrat. Plný plyn. Vždy. Všude.
Pohonná síla působí odpovídajícím způsobem výrazně. Do značné míry to lze jistě přičíst na vrub kolům, na nichž kromě jednoduché elegance a znatelné lehkosti oceňuji i výrazně patrnou tuhost.
K tomu však přispívá i gumová kroužková manžeta na tlumiči, která ukazuje, že při normálním šlapání se žádná investovaná energie v zadní části nevytrácí. Nemluvě o tom, že tlumič, ve spojení s vidlicí, lze rychlým otočením TwistLoc uzávěru během okamžiku zablokovat, aniž by bylo nutné sundat prst z gripu.
Z ergonomického hlediska se mimochodem podobně praktický jako dálkové ovládání RockShox jeví – i pro menší ruce – spínač, který lze namontovat v různých pozicích na druhé straně řídítek. Kromě toho boduje ovladač nové převodové sady Transmission jasně definovaným bodem stisku a dobrou haptikou. Jenže: Může jeho robustní a výrazně vystupující vzhled být u modelu jako Sram T-Type skutečně vrcholem designové moudrosti? O tom pochybuji …
Tak výkonný a vyvážený podvozek, tak obratné a ochotné ovládání - aniž by kdy působil nervózně.
Ale zpět k zadní stavbě. Už krátká jízda po několika schodech ukázala, že tlumič velmi dobře pracuje, pokud to trať vyžaduje.
Co se týče nastavení, postupně jsem se propracoval od pevnějších 15 přes klasických 25 až k výsledným 35 % sagu, přičemž poslední nastavení mi pro mé spíše turisticky orientované účely přišlo nejlogičtější. Při skutečném XC nasazení bych pravděpodobně zvolil o něco více efektivity, tedy méně negativního zdvihu.
Tak jak je podvozek výkonný a vyvážený (můj počáteční strach, že 30mm rozdíl mezi předním a zadním zdvihem bude rušivý, byl mimochodem zcela neopodstatněný), tak je ovládání obratné a ochotné. A to vše bez toho, aby kdy působilo nervózně.
Výraz „svižný“ je slabé slovo pro to, jak rychle a přesně Supercal reaguje. Současně však díky své stabilní poloze a příjemné neochvějnosti vyzařuje uklidňující jistotu.
Z přehazovačky Transmission ve váhově optimalizované verzi SL lze také říci jen to nejlepší. I při plném zatížení pracuje přehazovačka, která je přímo namontována na náboji zadního kola, máslově hladce, překvapivě tiše a vždy přesně. Jak již bylo zmíněno výše, ovladač je funkčně i ergonomicky zdařilý a rozsah převodů je přesvědčivý.
Samozřejmě tento závěr stojí a padá s přesností, která byla nastavena při počátečním nastavení. Nepříjemná je představa, že bych musel uprostřed vlny veder, třikrát, čtyřikrát nebo - ztratil jsem letos přehled - desetkrát dolaďovat věc s propocenýma rukama a kapajícími kapkami potu na čele pomocí mobilní aplikace někde v pustině. Ale dobře, protože se zde nejedná o zanedbané každodenní kolo, ale o doufejme dobře opečovávaný závodní stroj, jsou takovéto faktory obvykle zkontrolovány v klidu doma a ne při 35 °C v reálné akci.
Sedlovka Fox Transfer SL se díky rychlosti, s jakou její vnitřní ocelová pružina tlačí sedlo nahoru, může pro některé uživatele jevit jako gilotina pro rozkrok. Mně osobně by však vyhovovala trochu pomalejší práce a pouze dvě polohy (plně vysunutá a zasunutá) této teleskopické sedlovky, než nemít žádnou. Nemluvě o nízké hmotnosti tohoto řešení specifického pro XC a gravel.
Kromě počátečního vrzání proběhl můj čas se Sramovou ultimátní XC brzdou bez problémů. Ergonomie, brzdná síla, odolnost - pro cross country účely vše v pořádku. Zda těžší jezdci při maratonském nasazení vystačí s 160mm kotouči, je však otázkou.
Nenápadné v tom nejlepším smyslu se ukázaly zcela nové pláště Bontrager. Pohyboval jsem se s nimi téměř výhradně na ideálním terénu - na přilnavém lesním podkladu, po suchých skalách, po přívětivém štěrku. Za mokra by podle mého čistě vizuálního dojmu mohly těmto vynikajícím plášťům trochu chybět gripy. A co se týče extrémně suchého, "rolovacího" povrchu, nemají rády příliš vysoký tlak. Ale který plášť na to nereaguje smykem a ztrátou kontroly?
Závěr
| Trek Supercaliber SLR 9.9 XX AXS | |
|---|---|
| Rok modelu: | 2023/24, Gen 2 |
| Doba testování: | 3 týdny |
| Cena: | € 11.499,- doporučená cena |
| + | Vypadá rychle tak, jak rychlé skutečně je |
| + | Efektivita se setkává s výkonem |
| + | absolutně svižné ... |
| + | ... ale zároveň velmi stabilní |
| + | lehké |
| o | Žádné odpočívání. Nikdy |
| - | Kolo za cenu dvou |
| Hodnocení BB: | Plný plyn. Vždy. Všude |
Od prvního nasednutí nové Supercal doslova žadoní o rychlost, sílu a soupeře, které může porazit – navzdory své závodní povaze a neuvěřitelně přesnému řízení díky zvýšenému zdvihu, skvěle zvolené geometrii a teleskopické sedlovce však okamžitě vzbuzuje chuť jít technicky na maximum.
V závislosti na dovednostech je toto maximum, viz Světový pohár, na široké škále od nebezpečných rockgardenů a vysokých dropů až po podmínky typické pro Wienerwald, jako jsou štěrkové zatáčky a kořenové stezky.
Tím pádem jde o perfektní sportovní nástroj pro maratony a rychlé tréninkové okruhy. Kdo umí, může s touto platformou překročit i klasické hranice cross country, kolo to rozhodně umožňuje a vydrží; jenže odpouštějící a „přejíždějící“ chyby ve smyslu all mountain nebo víc samozřejmě není.
Pro jedny, opravdové závodníky, je toto kolo s technologií IsoStrut doporučeným společníkem na náročných cross country tratích nebo při náročných maratonech – zejména ve váhově optimalizované verzi SLR a tím spíš v testované špičkové výbavě … kterou si ale samozřejmě člověk musí nejprve dovolit.
Pro druhé, sportovní bikery pohybující se v jednodušším terénu, může být od motivujícího fitness nástroje přes pohodlnější hardtail až po inspirativní technický booster téměř vším.
Jen na vyjížďky v „chillout“ režimu není druhá generace závodního fullu od Treku stvořena. Protože držet nohy v klidu a jezdit v poklidném tempu kolem domů a lesů, to nejsou jeho silné stránky.
S novým Supercalem se tedy nevyhnutelně stanete neposedným tříletým dítětem, které všechny své cesty absolvuje během a nikdy nedokáže jet ani na půl plynu. Ale pokud máte kondici takového člověka, pak je vše v pořádku a dává smysl ...




