Recenze Yeti LTe 2026: cena, motor, jízdní dojmy
26.01.26 07:42 352026-01-26T07:42:00+01:00Text: Ralf Hauser (Přeloženo AI)Fotografie: Erwin HaidenZadní stavba Sixfinity, motor Bosch CX a cena od 9.900 eur: nový plnohodnotný e-bike od Yeti jsme vyzkoušeli na trailu a přinášíme první jízdní dojmy.26.01.26 07:42 722026-01-26T07:42:00+01:00Recenze Yeti LTe 2026: cena, motor, jízdní dojmy
26.01.26 07:42 722026-01-26T07:42:00+01:00 Ralf Hauser (Přeloženo AI) Erwin HaidenZadní stavba Sixfinity, motor Bosch CX a cena od 9.900 eur: nový plnohodnotný e-bike od Yeti jsme vyzkoušeli na trailu a přinášíme první jízdní dojmy.26.01.26 07:42 722026-01-26T07:42:00+01:00Jméno Yeti je synonymem závodění, historie horských kol, legendárních jezdců Světového poháru a neobvyklých technologických řešení. Yeti bylo založeno v roce 1985, jak připomíná grafika na spodní rámové trubce LTe, a už v 90. letech dosáhlo kultovního statusu, který do značné míry přetrvává dodnes. Ne každý jeho bike byl hitem, dost často se však Yeti díky mimořádným technologickým přístupům dokázalo prosadit jízdními vlastnostmi.
S předchozí verzí LTe, modelem 160e, se podařilo vybojovat řadu umístění v top 5 v sérii E-EDR, v roce 2024 dokonce celkový titul v této sérii – laťka je tedy pro nový model poháněný motorem Bosch nastavena vysoko.
Také nástupce s motorem Bosch vznikl kolem systému odpružení Sixfinity – platformy se šesti čepy, která umožňuje cíleně přizpůsobit kinematiku a šasi specifickým požadavkům a konstrukčním omezením e-biku.
Stejně jako u Switch Infinity, tedy systému běžných kol Yeti, se spodní Switch Link nejprve pohybuje vzhůru a poté změní směr, takže při přechodu odpružení z vytažené do stlačené polohy putuje dolů. Sixfinity proto vykazuje podobný profil anti-squatu, jaký se osvědčil u běžných kol Yeti se systémem Switch Infinity; kvůli podpoře pohonné jednotky je však tento profil méně výrazný, aby se chování při akceleraci naladilo ve prospěch vyšší trakce.
Zelená, kam se podíváš… když se lesem řítí Yeti.
Odpružení LTe je výjimečnéV případě LTe jsem měl štěstí, že náš testovací bike skutečně dorazil v barvě Turquoise. Také alternativní odstíny Manjo (oranžová) a Raw Gloss (černý karbon) mají své kouzlo a mezi mnoha uživateli si najdou příznivce; můj mozek by ale nejspíš dostal záchvat vzdoru – ne nutně oprávněný, zato vedený srdcem. Pro mě zkrátka musí Yeti ve svém barevném provedení obsahovat tyrkysovou – přičemž historické kombinované laky v tyrkysové a žluté, respektive tyrkysové a ocelově šedé, vyvolávají další vzpomínky na významné okamžiky spojené s lakováním jezdců a týmů, ale to už je jiný příběh.
Rám
Hlavní rám a zadní stavba takzvané řady TURQ jsou vyrobeny z vysokomodulových karbonových vláken, aby byl rám tuhý, odolný a současně lehký. Strategicky rozmístěné výztužné vrstvy z Vectranu zvyšují odolnost proti nárazům.
Systém plovoucí upínací osy a svěrné šroubové spoje vahadel mají zajistit tuhé propojení hlavního rámu se zadním rámovým trojúhelníkem i optimální vyrovnání a rozložení sil. Prodloužit by se tím měla také životnost kvalitních ložisek Enduro Max.
LTe je vybaveno tichým vedením kabelů s vnitřně tvarovanými vodicími trubičkami z karbonu v řetězové vzpěře a předním rámovém trojúhelníku. Bike tak má být nejen tišší při standardním i moto vedení kabelů, ale současně se má snížit tření kabelů a celková náročnost údržby.
Kabely vstupují do rámu z boku hlavové trubky a jsou tam upevněny.
Na spodní straně horní rámové trubky se nacházejí úchyty pro nářadí nebo podobné příslušenství.
Speciálně vyvinutý kryt pohonu LTe zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu. Vyšší přívod vzduchu k pohonu snižuje pravděpodobnost omezení výkonu v důsledku deratingu.
Další zesílené kryty rámu chrání před přímými nárazy a zabraňují tomu, aby nečistoty a usazeniny poškodily důležité součásti rámu, například spodní link.
Žebrované pryžové chrániče řetězové a sedlové vzpěry LTe tlumí obtěžující hluk od úderů řetězu a současně chrání rám.
Flip-chip ve spoji vahadla a sedlové vzpěry umožňuje používat 29" nebo 27,5" zadní kolo, aniž by se změnily hodnoty geometrie. Zadní stavba je schválena pro pláště o šířce až 2,6".
Hlavová trubka pojme nahoře misku ZS44 a dole standard ZS56. Rám umožňuje v případě potřeby dodatečně namontovat hlavové složení s úpravou úhlu o +/- 1 stupeň.
LTe lze používat s vidlicemi se zdvihem až 190 mm, a to i s dvoukorunkovou vidlicí, jejíž zdvih je ovšem rovněž omezen na 190 mm.
Patka využívá standard UDH, šířka osy odpovídá rozměru Boost 148 x 12 mm. LTe lze používat pouze s převodníkem se 34 zuby; řetěz drží na uzdě speciální vodítko.
Úchyt kotoučové brzdy odpovídá standardu 180 mm a bike umožňuje použít kotouč o maximálním průměru 220 mm.
Do rámového trojúhelníku by se v zásadě měly vejít běžné láhve na vodu, s výjimkou rámu velikosti S, u něhož je nutné spokojit se s malou 15-oz. láhví Yeti Hot-Lap – ne že bych ji v aktuální nabídce Yeti našel, na trhu ale naštěstí existují malé alternativy.
Pěkný detail: Horní koncovka baterie je navržena tak, aby pojala sledovací zařízení jako Apple AirTag, Tile Sticker (2020, 2022) nebo podobná. Kvůli jejich instalaci je ovšem nutné baterii vyjmout.
Na poškození rámu způsobená výrobními vadami se prvnímu majiteli vztahuje doživotní záruka. Na lak a povrchovou úpravu se vztahuje záruka 1 rok.
Maximální systémová hmotnost LTe činí 130 kg.
Rám je dostupný ve čtyřech velikostech S, M, L a XL a vždy ve třech barvách Turquoise, Manjo a Raw Gloss.
Kinematika
Naprostý vrchol e-biků Yeti se ukrývá v technologii odpružení Sixfinity. Jde o konstrukci se šesti čepy, která má co nejlépe propojit celou řadu technických vlastností.
Na první pohled může bike vypadat jako běžný čtyřčep s vahadlem a Horst Linkem, ve spoji řetězových vzpěr s hlavním rámem se však ukrývá další čep; tento takzvaný Switch Link je zase prostřednictvím spojovacích dílů na obou stranách propojen s hlavním vahadlem a podle změny zdvihu se otáčí.
Ve výsledku to má Yeti umožnit přesně naladit kola podle oblasti použití na požadované hodnoty anti-squatu v průběhu zdvihu. Filozofie modelů LTe a lehce dopomáhající varianty MTe se zde mírně liší.
U LTe dosahuje anti-squat při převodu 34 ku 52 zubům v oblasti sagu 101%, při dalším stlačení však prudce klesá přibližně na 60%, což při jízdě z kopce nehraje významnou roli. Při převodu 34 ku 10 zubům činí anti-squat 109%, zůstává tedy stále velmi blízko neutrální hodnotě 100%, na konci zdvihu však klesá dokonce směrem k 50%.
Další výhodou Sixfinity je možnost udržet anti-rise v celém průběhu zdvihu poměrně konstantní, což přináší předvídatelné chování při brzdění. Křivka začíná na 58%, v bodě sagu dosahuje 65% a na konci zdvihu 61%. Protože hodnota zůstává pod 100%, odpružení zůstává – obecně řečeno – při brzdění aktivní. Koncepce Yeti tak míří k vyšší trakci.
A to není vše: Yeti vybavilo LTe flip-chipem na spodním úchytu tlumiče, který umožňuje měnit progresi mezi 25, 30 a 35%. Odpružení tak lze přizpůsobit individuálnímu jízdnímu stylu, podmínkám na trailu nebo preferovanému tlumiči. Aby to bylo možné, existují dva různé flip-chipy: jeden s upevněním uprostřed (30%) a druhý s otvorem na konci, který lze navíc otočit (25 nebo 35%).
LTe tak lze bez obav osadit také pružinovým tlumičem; Yeti v takovém případě doporučuje nastavení s vyšší progresí.
Použitý tlumič má uchycení Trunnion a instalační rozměr 230 x 65 mm. Z toho vychází průměrný pákový poměr 2,46 : 1.
Yeti doporučuje sag 30%, nic však nenamítá ani proti jízdě s o něco větším či menším sagem – podle osobních preferencí.
Na webu jsou pod tímto odkazem k dispozici doporučená nastavení tlaku vzduchu a kliků tlumiče pro základní naladění.
Motor & baterie
Bosch Performance Line CX Gen 5 poskytuje sériově 85 Nm – po letní aktualizaci bude možné dosáhnout až 100 Nm. K tomu se přidává špičkový výkon 750 W, podpora až 400% a hmotnost 2.800 g.
Prostřednictvím aplikace Bosch eBike Flow lze individuálně upravovat všechny jízdní režimy a konfigurovat řadu dalších funkcí.
Ve spodní rámové trubce LTe je pevně zabudovaná baterie s kapacitou 800 Wh, která váží přibližně 3.900 g, a dosahuje tak energetické hustoty okolo 205 Wh/kg.
Baterii s kapacitou 600 Wh lze dodatečně namontovat v autorizovaných prodejnách Bosch. K tomu jsou zapotřebí speciální koncovky, které lze zakoupit prostřednictvím webu nebo u prodejce Yeti.
Systém doplňuje displej Kiox 400C zapuštěný do horní rámové trubky a kompaktní bezdrátový ovladač Bosch Mini Remote na řídítkách, který zajišťuje intuitivní ovládání. Pro nabíjecí konektor Yeti integrovalo do rámu vlastní utěsněnou krytku.
LTe je kompatibilní s range extenderem PowerMore, nikoli však ve všech kombinacích velikostí a tlumičů. Aby bylo jisté, že se vejde a nezpůsobí poškození, je třeba předem nahlédnout do návodu k obsluze.
Kdo zvolí výbavový paket LTe T4, dostane nejen ještě exkluzivnější komponenty, ale také motor Bosch Performance Line CX-R. Ten má ve variantě Gen 5 stejné maximální výkonové parametry jako standardní verze, díky hořčíkovému plášti je však s hmotností 2,7 kg o něco lehčí a nabízí specifický profil výkonu.
Geometrie
Ve srovnání s Yeti 160e se reach jednotlivých velikostí rámu vždy prodloužil o 5 mm. Hlavová trubka o délce 98,3 mm je u rámu velikosti M spíše kratší – obecně jsou hlavové trubky u všech velikostí poměrně krátké.
Kvůli o něco lepší vyváženosti a klidnějšímu projevu se řetězové vzpěry mírně prodloužily – u všech velikostí rámu jednotně měří 449 mm.
Hlavový úhel 64 stupňů je pro enduro dostatečně položený, aniž by zacházel do extrému. Sedlový úhel 78 stupňů zajišťuje efektivní pozici při šlapání.
Délky sedlových trubek jsou u velikostí S–M o 45 mm kratší než reach, u XL o 50 mm. Ve srovnání se 160e jsou tedy hodnoty u S a M o něco delší, u L a XL kratší. Hloubka zasunutí bezdrátových teleskopických sedlovek činí u rámu velikosti S 285,1 mm, u M 314,6 mm, u L 333,5 mm a u XL 352,5 mm. U sedlovek ovládaných lankem je nutné odečíst 34 mm kvůli poloměru ohybu bowdenu.
| Velikost | S | M | L | XL |
| Délka sedlové trubky (mm) | 390 | 420 | 440 | 460 |
| Délka hlavové trubky (mm) | 92 | 98,3 | 111 | 122 |
| Délka horní rámové trubky (mm) | 566 | 598 | 620 | 647 |
| Délka řetězových vzpěr (mm) | 449 | 449 | 449 | 449 |
| Hlavový úhel | 64° | 64° | 64° | 64° |
| Sedlový úhel | 78° | 78° | 78° | 78° |
| Stack (mm) | 618 | 625 | 635 | 645 |
| Reach (mm) | 435 | 465 | 485 | 510 |
Výbava
Ve výbavovém paketu Yeti LTe LT3 se používají výhradně komponenty nejvyšší třídy. To posouvá vzhůru funkčnost, ale také celkovou cenu – při 12.900 eurech je třeba se pořádně nadechnout, aby člověk rovnou nepřestal dýchat.
Vedle očekávané výbavy v podobě vidlice Fox 38 a tlumiče Fox Float X2 – obou samozřejmě v kategorii Factory – patří mezi hlavní lákadla patrně karbonová kola DT Swiss HXC1700.
Řazení, teleskopickou sedlovku a brzdy zastupují X0 AXS Transmission, Reverb AXS (se zdvihem 175 mm u rámu velikosti M) a Maven Silver od SRAM, respektive RockShox.
Karbonová řídítka o šířce 800 mm a zdvihu 35 mm pocházejí přímo od Yeti.
LTe je k dispozici ve třech variantách výbavy: T4 XX AXS stojí € 14.500,-, T3 X0 AXS € 12.900,- a C2 90 € 9.900,-.
| Rám: | TURQ Series Carbon | Kazeta: | SRAM X0 Eagle Transmission, 10-52 |
| Velikosti: | S, M, L, XL | Řetěz: | SRAM X0 Eagle Transmission Flattop |
| Pohon: | Bosch Performance Line CX BDU384Y | Zapletená kola: | DT Swiss HXC 1700 Carbon, 30 mm |
| Baterie: | Bosch PowerTube 800 Wh | Pláště: | Schwalbe Magic Mary Trail Pro Radial Ultra Soft 2,5/Schwalbe Albert Gravity Pro Radial Soft 2,5 |
| Displej: | Bosch Kiox 400C | Hlavové složení: | Cane Creek 40 |
| Vidlice: | Fox Factory 38 Grip, 170 mm | Představec: | Burgtec Enduro MK3 35, 50 mm |
| Tlumič: | Fox Factory Float X2, 160 mm | Gripy: | ODI Elite Pro |
| Kliky: | SRAM X0, 160 mm | Sedlo: | WTB Solano Chromoly |
| Řídítka: | Yeti Carbon 35, 800 mm, zdvih 35 mm | Sedlovka: | SRAM Reverb AXS, S:150/M 175/L, XL 200 mm |
| Přední brzda: | SRAM Maven Silver, 200 mm | Zadní brzda: | SRAM Maven Silver, 200 mm |
| Ovladač řazení: | SRAM AXS Pod Controller | Hmotnost: | 23,62 kg (měření BB) |
| Přehazovačka: | SRAM X0 Eagle AXS Transmission | Cena: | € 12.900,– doporučená maloobchodní cena |
V blátě
Zimní podmínky a bláto jdou ruku v ruce; Yeti proto po vyjížďce často nebylo ani tak tyrkysové jako spíše hnědé, což rychle přivede myšlenky k údržbě. Složitý systém odpružení má velmi mnoho ložisek, a tak by mohl být servis o něco komplikovanější. Na čepy je potřeba celá sbírka různých imbusových a torxových klíčů. Jelikož jsou ale použita ložiska Enduro Max, známá dlouhou životností, mělo by nějakou dobu trvat, než bude nutná jejich výměna.
Kryt spodního ložiska brání tomu, aby se mezi pohyblivé komponenty dostaly menší kamínky nebo nečistoty. Samotná zadní stavba má dostatek prostoru, aby se kolo volně otáčelo i v blátivých podmínkách.
Nastavení kola je rychlé. Webová stránka pomáhající s nastavením odpružení vyplivne naprosto použitelné hodnoty. Výměna progresivních čipů je maximálně jednoduchá a zvládnutelná i na trailu. Pro přechod ze středního na některé ze zbývajících dvou nastavení nebo naopak by ale bylo nutné vozit s sebou druhou sadu čipů.
Otevírání nabíjecího portu na spodní trubce může být trochu nešikovné, port však působí dobře utěsněně a je pevně uchycený. Rychlé vyjmutí baterie bohužel není možné – okolnost, kterou je podle možností nabíjení nebo při cestování potřeba vzít v úvahu.
Do kopce
Pozice v sedle je příjemně vycentrovaná – strmý úhel sedlové trubky umožňuje efektivní polohu při šlapání. LTe je díky citlivě pracující zadní stavbě, nikoli příliš krátkým řetězovým vzpěrám a přizpůsobivým radiálním plášťům Schwalbe schopným vrchařem. S krátkou hlavovou trubkou by šlo těžiště přední části posunout ještě o něco níže, není to ale nutné a zhoršilo by to výkon ve sjezdu.
Jsem příznivcem 100% anti-squatu v oblasti sagu. Není pak třeba řešit vlivy při šlapání – i když některá marketingová oddělení ráda vyprávějí jiné příběhy o tom, proč má u toho či onoho kola přinášet lepší výsledky určitá extrémní hodnota. Yeti si bez zaváhání razí cestu i rozbitým terénem, aniž by se zadní kolo zachytávalo o ostré hrany. Zadní odpružení se přitom téměř nehoupe a kliky jsou se 160 mm příjemně krátké, takže tak snadno nekolidují s překážkami.
Z hlediska citlivosti bylo Yeti v nejprogresivnějším nastavení vítězem, protože převodový poměr odpružení je na začátku zdvihu nejvyšší. Aby byl rozdíl znát, je ale nutné zapojit všechny smysly, protože funkci nelze nic vytknout v žádném nastavení.
O motoru Bosch Performance Line CX Gen 5 už opravdu není třeba mnoho psát. Je silný, zejména po aktualizaci na 100 Nm, ve většině jízdních situací citlivě dávkovatelný a především spolehlivý. Celkové řešení s čistě integrovaným displejem Kiox 400C v horní trubce a bezdrátovým Mini Remote na řídítkách už z ergonomického hlediska prakticky nenechává nic nesplněno.
Možnost přestavět LTe alespoň teoreticky na 600Wh baterii – pokud člověk přijme kratší dojezd, ale ušetří za to 900 g hmotnosti – je vítanou volbou.
Dokonce i moje pozadí si s poměrně krátkým sedlem WTB Solano dobře porozumělo. Na láhev nezbývá v trojúhelníku rámu mnoho místa; osobně bych zde použil systém Fidlock, který usnadní přístup ze strany.
Nasednout a přidat plyn – Yeti LTe to usnadňuje.
Když všechno sedí, tak to sedí.Z kopce
Často se říká, že dnes už jsou beztak všechna kola velmi dobrá, pak ale člověk nasedne na Yeti a připomene si, že se stále objevují výjimky. Odpružení LTe je jednoduše mimořádné a v tomto vzácném případě lze marketingovému hypu klidně věřit. Už samotný fakt, že není nutné věčnost laborovat, než vznikne použitelné nastavení — kolo jsem nastavil na doporučený sag a pak už ani jednou nepřemýšlel, zda bych měl něco měnit — ukazuje, že tu inženýři skutečně postavili na kola mistrovské dílo.
Bez ohledu na preferované nastavení progrese odpružení vyžehlí všechno, co mu přijde do cesty, a ve střední části zdvihu vždy nabízí dostatečnou oporu, aby se nekontrolovaně nepropadalo celým zdvihem. Systém jako celek pracuje harmonicky v celém rozsahu zdvihu a nikdy nechystá nepříjemná překvapení. Způsob, jakým přitom dokáže eliminovat špičky rázů nebo tvrdší dopady, je především v lineárnějším či středním nastavení fenomenální.
Míra kontroly odpružení je přitom působivá ve všech myslitelných situacích. Dalo by se říct, že taková přilnavost trochu snižuje celkovou hravost kola; Yeti je ovšem všechno, jen ne těžkopádné, když je potřeba hnát ho cíleně dolů nejrůznějšími cestami.
Rozdílná nastavení progrese jsou obecně znát. Ne natolik, aby kdy mohla negativně ovlivnit vynikající práci odpružení, ale dost na to, aby bylo možné naladit určitou preferenci — tedy jaký pocit má kolo osobně poskytovat. V tomto smyslu může progresivnější nastavení trochu podpořit pop, nárůst progrese ke konci zdvihu však působí o něco tvrději. Střední a lineární nastavení mi proto vyhovovalo více; na nedostatečnou ochranu proti dorazu jsem si nemohl stěžovat ani u jednoho. Moderní tlumiče si podle naladění poradí i s lineárnějšími průběhy progrese — a existují recenze potvrzující, že v takovém případě dochází ke snížení přetížení. Zvolený shim stack tlumiče patrně míří tímto směrem a poskytuje dostatečnou oporu komprese. Nejsem si jistý, u které polohy bych po delším používání nakonec zůstal, rozhodně by to ale bylo lineární nebo střední nastavení.
Kvalita odpružení pozitivně ovlivňuje také chování LTe v zatáčkách. Vynikající trakce a klid odpružení dodávají v zatáčkách extra porci sebedůvěry a kontroly. V kombinaci s vyváženou geometrií lze kolo překvapivě hbitě a s vysokým fun faktorem přehazovat z jedné zatáčky do druhé. Překvapivě proto, že jsem od konfigurace s 29" koly očekával o něco větší těžkopádnost.
Celková hmotnost 24 kg s pedály není za jízdy nijak nepříjemně znát a vzhledem ke gravity výbavě a velké baterii je v pořádku. Jen při bunnyhopech nebo podobných manévrech je znát, že se s sebou vozí o něco více hmotnosti. Osobně bych kvůli své výšce, větší volnosti pohybu a oblibě strmých sjezdů nejspíš přesto přešel na menší 27,5" zadní kolo — je dobře, že Yeti tuto možnost nabízí pomocí flip chipu.
Reach 465 mm je u rámu velikosti M o něco delší než průměr většiny výrobců s moderní geometrií. Délka řetězových vzpěr 449 mm není ani přehnaně dlouhá, ani přehnaně krátká, a stejně vyváženě působí LTe v zatáčkách i při nadzvedávání předního kola. Jelikož je délka řetězových vzpěr u všech rámů stejná, posune se výborná vyváženost rámu velikosti M u velikosti S trochu k přednímu kolu a u L a XL směrem k zadnímu.
Všechny tyto vlastnosti vedou k tomu, že se Yeti obecně ovládá snadno a bezpečně. Kvůli 170 mm zdvihu vpředu a 160 mm vzadu kolo snadno skončí v šuplíku enduro. S 29" koly, mohutnou spodní trubkou poskytující prostor velké 800Wh baterii a svou hmotností navíc působí poměrně masivně. Přesto nepotřebuje určitou minimální rychlost, aby se na LTe člověk cítil dobře, a podle mého názoru může díky svému odpružení oslovit širší skupinu uživatelů hledajících schopný univerzál. Ať už na flowtrailu s mnoha klopenkami, nebo na kamenitých, strmých downhillech: LTe se zjevně cítí dobře všude — i kdyby Lord Helmchen volal po šílené rychlosti.
Aby člověk na LTe našel něco k vytknutí, musí už hledat opravdu hluboko. Menší jezdci by mohli lehce kritizovat, že sedlová trubka mohla být vzhledem k reachi o něco kratší. Rozdíl 45 mm mezi reachem a délkou sedlové trubky je dobrý, nikoli však nejlepší ve třídě. V kombinaci s nejnovější verzí bezdrátové teleskopické sedlovky RockShox Reverb se zdvihem 175 mm má každý milimetr kratší sedlové trubky cenu zlata. Přijímač a baterie jsou nově namontovány u objímky, čímž narostla celková délka teleskopické sedlovky. V mém případě se zasunutá až na doraz přesně hodila k délce mých nohou, ve srovnání s ní bych však mohl používat 210mm verzi mechanicky ovládané sedlovky, čemuž bych kvůli větší volnosti pohybu dal přednost kdykoli. Pokud ovšem skutečně platí, že podle návodu k obsluze musí být dodržen udávaný poloměr ohybu bowdenu 34 mm, stejně skončím u maximálního zdvihu 180 mm, takže tento argument vlastně příliš neobstojí.
Z hlediska ovladatelnosti bych 50mm představec vyměnil za kratší. Mám rád přímé řízení, navíc s výhodou, že těžiště zůstává při zatočení blíže hlavové trubce. Samotná hlavová trubka je u všech velikostí rámu poměrně krátká, osazeno je ale dva a půl spaceru, které tudíž nabízejí dostatek prostoru pro úpravy. Většinu času jsem jezdil s představcem v nejvyšší poloze, aby se přední část ani ve strmějším terénu nepropadala příliš nízko.
Závěr
| Yeti LTe 2026 | |
|---|---|
| Modelový rok: | 2026 |
| Doba recenze: | 3 týdny |
| Cena: | € 12.900,- doporučená maloobchodní cena |
| + | Vynikající odpružení |
| + | Možnosti nastavení progrese |
| + | 29" nebo 27,5" zadní kolo |
| + | Vyvážená geometrie |
| + | Výkonný systém pohonu Bosch |
| o | Pevně zabudovaná baterie |
| - | Cena |
| Verdikt BB: | Inspirativní odpružení pro motivující jízdní projev za všech okolností. |
Podtrženo a sečteno, Yeti LTe je jedním z těch full-power e-biků, u nichž člověk po několika minutách pochopí, proč má jméno Yeti ve světě kol stále tak vysoké renomé. Kinematika Sixfinity poskytuje v celém rozsahu zdvihu mimořádně kontrolovaný, citlivý a zároveň velmi opěrný jízdní projev — bez zdlouhavého laborování s nastavením. Bez ohledu na nastavení progrese pracuje zadní stavba klidně, ve střední části zdvihu poskytuje čistou oporu a tvrdé rázy tlumí pozoruhodně suverénně. K tomu se hodí i charakter kola: spousta trakce, kontrolované chování v zatáčkách, předvídatelné chování při brzdění a zadní kolo, které se nezasekává ani v rozbitém terénu.
Také do kopce je LTe schopným vrchařem — strmý úhel sedlové trubky, odpružení s vysokou trakcí a krátké 160mm kliky cestu k vrcholu nijak nebrzdí. Z kopce je jasně orientované na enduro, dokáže ale bodovat i jako univerzál: 170 mm vpředu, 160 mm vzadu, poměrně položený hlavový úhel 64 stupňů a 449mm řetězové vzpěry zajišťují stabilitu, aniž by ovládání působilo těžkopádně. Skutečnost, že Yeti pomocí flip chipu umožňuje také použití 27,5" zadního kola, je skutečným plusem zejména pro menší jezdce nebo pro větší volnost pohybu ve strmých sjezdech.
Bosch Performance Line CX Gen 5 s 800Wh baterií poskytuje při 100 Nm odpovídající a spolehlivou porci síly. Výbava balíčku T3 je celkově dobře sladěná: brzdy, řazení a jemně nastavitelné odpružení Fox fungují na velmi vysoké úrovni.
Kritické body je nutné hledat pozorně a většinou jde spíše o drobnosti – až na jeden: cena žene slzy do očí. Kdo si ho může dovolit, dostane ovšem mimořádně vyvážené a velmi kontrolované full-power eMTB, které díky vynikajícímu odpružení dokáže oslovit širokou cílovou skupinu.



